Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. máj 2020
0
4759

Átriový dom pri Olštýne, Poľsko

Sivá fasáda obložená cemento-kompozitnými panelmi, rozsiahle presklené plochy a zelené strechy, pomáhajú objektu s 580 m2 obytnej plochy splynúť s okolitou krajinou.
Átriový dom pri Olštýne, Poľsko
Autori: Przemek Olczyk (Mobius Architekci)Podlažná plocha: 580 m²Návrh: 2016 - 2017Realizácia: 2017 - 2019Adresa: Varmsko-mazurské vojvodstvo, PoľskoPublikované: 6. máj 2020

Realizácia ateliéru Mobius Architekci, ktorý vedie oceňovaný architekt Przemek Olczyk. Rovesník Roberta Konieczneho patrí medzi generáciu poľských architektov, ktorí sa pravidelne objavujú na stránkach zahraničných publikácií. Dnes predstavíme jednu z jeho posledných realizácií.

Pozemok na samote je súčasťou rovinatej krajiny Varmsko-mazurského vojvodstva na severe Poľska. Veterné prostredie a prirodzený terénny zlom v severnej časti parcely do značnej miery určili výsledný architektonický koncept. Ústredným prvkom návrhu je obostavané átrium, chránené zo všetkých strán pred nepriazňou počasia. 

Foto: Paweł Ulatowski

Kontext a architektúra

Dom s úžitkovou plochou 580 m2 využíva prevýšenie terénu. Stropná doska prízemnej časti nadväzuje na hornú hranu svahu, zelená strecha je bezprostredným pokračovaním prírodnej krajiny. Svah, spadajúci do átria z východnej strany, je využitý ako amfiteátrové sedenie. Transparentná fasáda dennej časti, ktorá vypĺňa severné krídlo pôdorysu, umožňuje nerušené výhľady smerom na jazero. Pri pohľade z átria sú tak zachované dôležité pohľadové osi. 

Foto: Paweł Ulatowski
Foto: Paweł Ulatowski
Situácia
SituáciaAutor: Mobius Architekci
Schémy
SchémyAutor: Mobius Architekci
Foto: Paweł Ulatowski

Protikladom transparentného ortogonálneho prízemia je nočná časť domu, situovaná pod zatrávnenou sedlovou strechou. Zo západnej strany pôsobí poschodie opäť ako prirodzené pokračovanie krajiny. Spojitá zelená plocha je prerušená líniou schodiska, ktorá zároveň prepája úroveň átria so zvyškom záhrady. Vertikálna komunikácia je presvetlená svetlíkom, ktorý “pretína” hrebeň strechy. Presklené štítové steny s predsadenými lamelami odkazujú podľa slov architekta na štíty varmsko-mazurských ľudových stavieb, ktoré sú často zdobené latovaním usporiadanými do rôznych vzorov. 

Foto: Paweł Ulatowski
Foto: Paweł Ulatowski
Foto: Paweł Ulatowski
Foto: Paweł Ulatowski
Foto: Paweł Ulatowski
Foto: Paweł Ulatowski
Foto: Paweł Ulatowski
Foto: Paweł Ulatowski

Konštrukčné riešenie

Železobetónová stropná doska, prestrešujúca prízemie, je vynesená na oceľových stĺpoch s kruhovým prierezom. Nosnú funkciu preberajú v kontakte s terénom monolitické steny (časť južného krídla). Väčšinu obvodového plášťa na úrovni prízemia tvoria presklené plochy. Hliníkové rámy, vrátane rozmerných posuvných segmentov sú zasklené izolačným trojsklom. Konštrukciu krovu nočnej časti, so sklonom 45 stupňov, pokrýva pôdny substrát extenzívnej zelenej strechy.

Foto: Paweł Ulatowski
Foto: Paweł Ulatowski
Foto: Paweł Ulatowski

Materiálové riešenie

Prevládajúcim materiálom, ktorý definuje stavbu zo strany exteriéru sú cemento-kompozitné fasádne panely Swisspearl Largo Carat Black Opal 7020 R hrúbky 8 mm. Jemná sivá textúra korešponduje s betónovými povrchmi  terás, exteriérového schodiska, alebo žulovou dlažbou. Spomínané fasádne panely dopĺňa na viacerých plochách obklad z hliníkového plechu, upravený práškovou farbou.

Foto: Paweł Ulatowski
Foto: Paweł Ulatowski
Autor: Mobius Architekci
Autor: Mobius Architekci
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: Mobius Architekci
Pôdorys poschodia
Pôdorys poschodiaAutor: Mobius Architekci
Pôdorys strechy
Pôdorys strechyAutor: Mobius Architekci
Rezy
RezyAutor: Mobius Architekci

Podklady: SwisspearlMobius Architekci
Použité materiály: cemento-kompozitné fasádne panely Swisspearl Largo Carat Black Opal 7020 R

Poloha diela

Przemek Olczyk

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím