Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. november 2023
0
893

Szyb Miedzianka, Poľsko

Nový život v zaniknutom banskom meste.
Szyb Miedzianka, Poľsko
Autori: Robert Konieczny, Krzysztof Kobiela, Michał Lisiński, Dorota Skóra, Klaudia Księżarczyk, Magdalena Orzeł-Rurańska, Magda BykowskaInvestor: Patrycja Rowicka - Masiewicz, Krzysztof MasiewiczPlocha pozemku: 2460 m2Podlažná plocha: 165 m2Investičný náklad: 790 €/m2Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2019 - 2022Adresa: Miedzianka 6, Miedzianka , PoľskoPublikované: 29. december 2023

V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť predstaviť realizácie z okolitých krajín, ktoré boli nominované na Cenu európskej únie za súčasnú architektúru Mies van der Rohe Awards.

Slovenský výber sme koncom januára predstavili v samostatnom článku, ostatné realizácie nájdete v súvisiacich článkoch v závere textu. Dnes priblížime prvú z 9 nominovaných stavieb u našich severných susedov.

Miedzianka.

V minulosti prosperujúce sliezske banské mesto. Dnes len pár domov a hustá zeleň, pomaly ale isto pohlcujúca stopy ťažobnej činnosti. Vytratili sa obyvatelia a s nimi aj spomienky. Čo viedlo k vymazaniu mesta s viac ako sedemstoročnou históriou z mapy poľsko-českého pohraničia? Medzi hlavné príčiny patrí povojnová sovietska ťažba uránovej rudy. Rozsiahly systém podzemných štôlní, ktoré sledovali žily medenej rudy rozšírili nové vetvy, vedené priamo pod zástavbou mesta. Výsledkom bol prepad terénu na viacerých miestach, ktorý zasiahol viaceré domy. Preto vláda v 70. rokoch rozhodla o vysťahovaní obyvateľov a asanácii objektov v rizikových oblastiach. S odstupom 40 rokov opísal osud sídla poľský reportér Filip Springer v knihe Miedzianka - príbeh zániku. Genius loci bývalého banského mesta a jeho história natoľko zaujali investorov, že sa rozhodli presunúť svoj život práve na toto miesto.

Patrycja Rowicka - Masiewicz a Krzysztof Masiewicz sa rozhodli so zadaním osloviť architekta Roberta Konieczneho.

Drobná stavba z rozpočtom 130 tisíc € nepatrí medzi zadania, ktoré by tvorili ťažisko tvorby oceňovaného katovického ateliéru KWK Promes. Napriek tomu sa kolektív pod vedením Konieczneho pustil do zaujímavej architektonickej výzvy.

Lokalitný program, ktorý mal podľa predstavy majiteľov zahŕňať bývanie, tvorivý priestor pre umelcov a malé kníhkupectvo v troch samostatných celkoch, pretavili architekti do vertikálnej kompozície. Vznikla tak Szyb Miedzianka - Šachta Miedzianka.

Podrobný prieskum lokality ukázal, že odhalené štvorcové bloky v blízkosti novostavby vznikli ako základ pre nerealizovaný objekt nad plánovanou šachtou. Architekti prevzali myšlienku a navrhli vertikálnu kompozíciu štvorposchodovej veže. Kompaktný pôdorys so zastavanou plochou 30m2, posunutý do polohy mimo ohrozenia zosuvom terénu, zaberá minimum plochy parcely a necháva pozostatky technickej infraštruktúry bez zásahu.

“Projekt spája viacero funkcií. Najdôležitejšie je umelecké kníhkupectvo, ktoré je prístupné z úrovne ulice po oceľovej lávke. Dole, na prízemí, vznikol ateliér pre umelcov. Najvyššie poschodia využíva byt majiteľov,” vysvetľujú architekti a pokračujú: Šachta Miedzianka sa rýchlo dostala do povedomia miestnej komunity. V šachte našli domov doteraz skryté spomienky. Ľudia sem prinášajú archívne predmety a fotografie, ktoré spontánnym a nekontrolovaným spôsobom začali dotvárať charakter interiérov. Prítomnosť nového objektu nečakane spustila virtuálny život Miedzianky a aj vďaka sociálnym sieťam a silnému príbehu pritiahla množstvo nových návštevníkom.

Surová materialita stavby odkazuje na pôvodné objekty technickej infraštruktúry. Oceľová lávka a terasy rozširujú kompaktné vnútorné priestory. Odolná stavebná obálka, vrátane pohľadovej vrstvy surového betónu v interiéri, vytvorila trvácny základ pre ďalší život stavby. Zariadenie interiéru prebiehalo v réžii majiteľov. Rozhodujúcim faktorom pritom bolo dodržanie rozpočtu 130-tisíc € (790 €/m2).

Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
 Miedzianka v druhej polovici 20. storočia, počas aktívnej ťažby uránovej rudy vs. dnešný stav. Ako jeden z mála
Miedzianka v druhej polovici 20. storočia, počas aktívnej ťažby uránovej rudy vs. dnešný stav. Ako jeden z mála Autor: KWK Promes
Mapa dnešnej Miedzianky so zachovanými objektmi a vyznačenou polohou novostavby, na podklade banskej mapy z rokov 1950-1960
Mapa dnešnej Miedzianky so zachovanými objektmi a vyznačenou polohou novostavby, na podklade banskej mapy z rokov 1950-1960Autor: KWK Promes
Situácia, s vyznačenými základmi nerealizovanej šachty a križovaním štôlní
Situácia, s vyznačenými základmi nerealizovanej šachty a križovaním štôlníAutor: KWK Promes
Koncept - diagram
Koncept - diagramAutor: KWK Promes
Pôdorysy
PôdorysyAutor: KWK Promes
Rez
RezAutor: KWK Promes
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski

Autor: KWK Promes
Foto: Juliusz Sokołowski 

Poloha diela

Robert Konieczny
Krzysztof Kobiela
Michał Lisiński
Dorota Skóra
Klaudia Księżarczyk
Magdalena Orzeł-Rurańska
Magda Bykowska

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím