Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
24. november 2023
1
828

Bytový dom H4, Seestadt Aspern

Dielo nominované na EUmies Awards.
Bytový dom H4, Seestadt Aspern
Autori: Bernhard Weinberger, Andreas Gabriel, Helmut Wimmer, Raphaela LeuInvestor: WIGEBAZastavaná plocha: 1979 m2Podlažná plocha: 6142 m2Návrh: 2018 - 2020Realizácia: 2021 - 2023Adresa: Mela-Köhler-Straße 7/1, Viedeň, RakúskoPublikované: 13. január 2024

V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť predstaviť realizácie z okolitých krajín, ktoré boli nominované na Cenu európskej únie za súčasnú architektúru Mies van der Rohe Awards. Slovenský výber sme v priebehu minulého roku predstavili v samostatnom článku, ostatné realizácie nájdete v súvisiacich článkoch v závere textu. Dnes priblížime ďalšiu z 15 nominovaných stavieb u našich západných susedov.

Gemeindebau - dotované mestské nájomné bývanie má vo Viedni tradíciu už od medzivojnového obdobia. Rakúska metropola, kde nájomné byty tvoria až 60% všetkých jednotiek, má najväčší podiel nájomného bývania v Európe. Viac ako štvrtina bytov je v priamom vlastníctve a správe mesta, zhruba rovnaké zastúpenie má bývanie spolufinancované alebo dotované samosprávou. 

Na silne zakorenenú tradíciu nadväzujú aj aktuálne projekty rozvoja mesta. Seestadt Aspern v 22. viedenskom obvode sa stal jedným zo symbolov udržateľnej výstavby a testovacou pôdou pre nové koncepty bývania, sociálnej politiky, udržateľnosti a mobility. Za masterplanom stoja Tovatt Architects and Planners zo Štokholmu.

Do pestrej mozaiky novej mestskej štvrte v tomto roku pribudol aj dom H4, ktorého výstavbu financoval Mestský podnik bytovej výstavby (WIGEBA). Na prvý pohľad štandardná stavba s oceľobetónovou nosnou konštrukciou, plastovými oknami, klasickou omietnutou fasádou, alebo štandardnými pozinkovanými zábradliami v susedstve inovatívnych pasívnych domov a drevostavieb ničím nevyniká. Je cítiť, že optimalizácia nákladov, vyplývajúca z limitu maximálnej výšky nájomného, tu hrala rozhodujúcu úlohu. 

“V rámci ekonomicky napätého rámca štátom dotovaného bývania hrá železobetón ako stavebný materiál naďalej ústrednú úlohu. Premyslené architektonické riešenie však dokáže radikálne znížiť množstvo potrebných konštrukcií a vytvoriť základný rámec pre flexibilné využitie domu v ďalších rokoch. Aj v takýchto riešenia spočíva udržateľnosť výstavby,” vysvetľujú svoje uvažovanie architekti z ateliéru WUP architektur.

Vyššie uvedenému zodpovedá statické a dispozičné riešenie domu. Konštrukčný trojtrakt vytvára v priečnom smere úplne voľný rámec pre ľahké deliace konštrukcie bytových jednotiek. Základná kostra dokáže voľne reagovať na budúce zmeny. Podľa slov autorov sa napríklad byty dokážu jednoducho zmeniť na priestory pre prácu z domu…

Napriek tomu, že projekt reaguje na spomínané ekonomické východiská, prináša nadštandardnú kvalitu bývania. Medzi dôležité prvky architektonického riešenia patria priestranné priebežné balkóny, zasklenie od podlahy až po strop, otvorené pôdorysy so štandardnými posuvnými dverami… Prioritou nie je estetika, ale praktická stránka veci. O prioritách architektov a životaschopnosti konceptu svedčí pohľad na pôdorysy, alebo fotografie s rôznou podobou “zabývaných” domácností.

Ako inšpirácia pre výraznú farebnosť podľa slov architektov poslúžili viedenské nájomné domy z prvej polovice XX. storočia. Rozmerné farebné polia štrukturujú fasádu a prispôsobujú mierku okoliu. Podobný koncept vnášajú autori aj do interiéru spoločných priestorov.

Foto: Luiza Puiu
Foto: Luiza Puiu
Foto: Raphaela Leu
Situácia
SituáciaAutor: WUP architektur
Konštrukčný systém
Konštrukčný systémAutor: WUP architektur
Pôdorys typického podlažia
Pôdorys typického podlažiaAutor: WUP architektur
Možnosti variabilného využitia bytových jednotiek
Možnosti variabilného využitia bytových jednotiekAutor: WUP architektur
Schéma farebného riešenia - axonometria
Schéma farebného riešenia - axonometriaAutor: WUP architektur
Schéma farebného riešenia - pôdorys a pohľad
Schéma farebného riešenia - pôdorys a pohľadAutor: WUP architektur
Foto: Luiza Puiu
Foto: Luiza Puiu
Foto: Luiza Puiu

Podklady: WUP architektur
Foto: Luiza Puiu a Raphaela Leu

Poloha diela

Bernhard Weinberger
Andreas Gabriel
Helmut Wimmer
Raphaela Leu

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím