Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. január 2022
0
3124

Bytový dom Gleis 21, Viedeň

Hybridná drevostavba vytvorila priestor pre 34 individuálne navrhnutých bytov a spoločné priestory pre oddych a kultúru. 
Bytový dom Gleis 21, Viedeň
Autori: Markus Zilker, Francesca Bocchini, Annegret Haider, Victoria MarekInvestor: Schwarzatal Gemeinnützige Wohnungs, Siedlungsanlagen GmbH, baugruppe Gleis 21Plocha pozemku: 1691 m2Podlažná plocha: 3886 m2Návrh: 2019 - 2019Realizácia: 2019 - 2019Adresa: Bloch Bauer Promenade 22, Viedeň, RakúskoPublikované: 2. február 2022

Predstavujeme projekt komunitného bývania vo viedenskej štvrti Sonnwendviertel, neďaleko hlavnej železničnej stanice. Ďalšie dielo z pätice rakúskych realizácií ktoré sa dostalo do užšieho výberu EU mies award 2022.


Individualizované bývanie á la baugruppe...

Baugruppe je skupina ľudí, ktorí spoja svoje financie a sily za účelom vybudovania vlastného bývania. Projekty baugruppe sa odlišujú od bežných domov predovšetkým v dialógu architekta a klienta (skupiny mini-staviteľov) v priebehu procesu navrhovania. Každý projekt je jedinečný a odráža dynamiku a nároky skupiny. Že namiesto idealistickej utópie to môže byť racionálna cesta nielen k realizácii, ale aj k prevádzke a správe spoločnej nehnuteľnosti ukazujú viaceré projekty v Nemecku a Švajčiarsku. Aktuálny príklad pochádza z neďalekej Viedne, kde sa mesto a mestské časti podporou komunitných projektov snažia stimulovať rozvoj bývania vo vytipovaných lokalitách. 

Priebeh participácie
Priebeh participácieAutor: einszueins architektur

Na prelome rokov 2014 a 2015 začala baugruppe Gleis 21, medzi ktorej zakladajúcich členov patril architekt Markus Zilker (einzueins Architektur) rozvíjať iniciatívu s cieľom realizácie projektu polyfunkčného domu v centre novej mestskej rozvojovej oblasti "Leben am Helmut Zilk Park" v blízkosti viedenskej hlavnej stanice ("Hauptbahnhof Wien"). Začiatkom leta 2015 sa 21 člennej skupine podarilo vyhrať verejnú súťaž na nové využitie parcely v dynamicky sa rozvíjajúcej zóne. 

Kompaktný obytný blok sa nachádza na lineárnej parcele v susedstve parku Helmuta Zilka. Rozsiahle spoločné priestory predstavujú ťažisko komunálneho aspektu a ponúkajú priestor na spoločné a individuálne využitie: od spoločnej kuchyne cez knižnicu a saunu na najvyššom poschodí až po dielňu, štúdio a posilňovňu v suteréne. Využitie komunitných priestorov navrhli a spravujú obyvatelia domu. Zatiaľčo parter a suterén sú verejne prístupné, najvyššie podlažie je určené len pre rezidentov. 

Prevádzková schéma
Prevádzková schémaAutor: einszueins architektur

Byty využívajú štyri poschodia. Jednotlivé výškové úrovne spája rozsiahla pavlač s otvorenými schodiskami, ktorá je častým miestom osobných stretnutí. Súkromné balkóny na opačnej strane majú juhovýchodnú orientáciu. Flexibilný pôdorys, ktorý spája kuchyne a kúpeľne v centrálnej časti domu, umožnil individuálne plánovanie každej jednotky v spolupráci s jej obyvateľmi. Niektoré byty boli plánované v spolupráci s Diakonie Flüchtlingsdienst (organizácia na pomoc utečencom), sú určené pre ľudí v núdzi.

Projekt bol navrhnutý ako kompaktný dom s nulovou spotrebou energie. Stavbu tvorí hybridná konštrukcia. Významné časti boli realizované z dreva, vrátane stien horných podlaží, fasád, alebo strešnej nadstavby.

Foto: Hertha Hurnaus
Foto: Hertha Hurnaus
Foto: Hertha Hurnaus
Foto: Hertha Hurnaus
Foto: Hertha Hurnaus
Foto: Hertha Hurnaus
Situácia
SituáciaAutor: einszueins architektur
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: einszueins architektur
Pôdorys "typického" podlažia (2. NP)
Pôdorys "typického" podlažia (2. NP)Autor: einszueins architektur
Pôddorys najvyššieho podlažia
Pôddorys najvyššieho podlažiaAutor: einszueins architektur
Rez
RezAutor: einszueins architektur

Podklady: einszueins architektur
Fotografie: Hertha Hurnaus

Poloha diela

Markus Zilker
Francesca Bocchini
Annegret Haider
Victoria Marek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím