Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. február 2022
0
697

Frizz23, Berlín

Prvý nemecký kultúrny projekt využívajúci model Baugruppe.
Frizz23, Berlín
Autori: Britta Jürgens, Matthew GriffinInvestor: Forum Berufsbildung e.V., FrizzZwanzig GbR, Miniloft Kreuzberg GbRZastavaná plocha: 2500 m2Podlažná plocha: 9324 m2Investičný náklad: 1636 €/m2Návrh: 2008 - 2016Realizácia: 2016 - 2018Adresa: Friedrichstraße 23a, Berlín, NemeckoPublikované: 27. marec 2022

Už v apríli bude známy laureát Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru - EU mies award 2022. Dnes predstavíme posledného z pätice finalistov - realizáciu z Berlína, ktorá zastrešila inštitúcie z oblastí neziskového vzdelávania a kreatívneho priemyslu.

Frizz23 vznikol v úzkom dialógu architekta a klienta (skupiny mini-staviteľov) ako prvý nemecký kultúrny projekt využívajúci model Baugruppe. Architekti Britta Jürgens a Matthew Griffin berlínskeho ateliéru Deadline  upravili obvyklú schému a iniciovali participatívny proces pre vytvorenie pracovných priestorov pre umenie, vzdelávanie a kreatívny priemysel. Najprv zostavili skupinu okolo svojich programových cieľov. 32 malých spoločností a neziskových organizácií ohrozených rýchlou džentrifikáciou Berlína sa spojilo, aby si zabezpečili priestory pre svoje aktivity. Zoskupenie následne s projektom zvíťazilo v súťaži na predaj mestských pozemkov (zo 60 % rozhodoval predložený koncept a zo 40% ponúknutá cena). Architekti formovali výslednú prevádzkovú schému v úzkom dialógu s budúcimi užívateľmi. Každá z jednotiek je navrhnutá podľa špecifických požiadaviek klienta. Najmenšia má 23 m2, najväčšia 280 m2, niektoré z nich sú dvojpodlažné a trojpodlažné.

Participatívny proces
Participatívny procesAutor: Deadline

Novostavba vyrástla na pozemkoch, obklopujúcich bývalý kvetinový trh “Blumengrosmarkt“. Po roku 2008 začali veľkoobchod postupne nahrádzať kultúrne a umelecké aktivity. Zóna medzi Friedrichstrasse a Židovským múzeom sa stala domovom množstva umelcov, nezávislých kultúrnych a sociálnych inštitúcií, galérií, pop-up obchodov…

Projekt Frizz23 sa svojou bohatou programovou náplňou zapája do prostredia. Architekti vytvorili priestor pre organizácie zaoberajúce sa neziskovým vzdelávaním, malé kreatívne podniky a dočasné bývanie. Domov tu našlo spoločenstvo umelcov, hudobníkov, autorov, ilustrátorov, redakčných tímov… Taktiež dielne na opravu bicyklov, upcycling štúdiá a kolektívna galéria. Podľa slov autorov vzniklo životaschopné “mesto v meste”.

Situácia
SituáciaAutor: Deadline

Priestorové usporiadanie definujú tri základné bloky. Celok pre organizáciu venujúcu sa neziskovému vzdelávaniu, blok pre inštitúcie z oblasti kreatívneho priemyslu, a štíhly trakt s loftovým bývaním. Všetky spomínané celky prepája verejne prístupný prevýšený parter so zalomenou stropnou doskou. Zvolené architektonické riešenie odkazuje na siluetu historickej tržnice, ktorá stála do roku 1953 na mieste aktuálnej stavby.

Priestorové usporiadanie - rez
Priestorové usporiadanie - rezAutor: Deadline
Priestorové usporiadanie - axonometria
Priestorové usporiadanie - axonometriaAutor: Deadline

Edukačný blok na západnej strane budovy, orientovaný do Friedrichstrasse, zastrešuje seminárne miestnosti a priestory na podujatia rozložené na piatich poschodiach. Na východnej strane, orientovanej do malého námestia, sa na siedmych podlažiach nachádzajú loftové byty a kaviareň. Oba celky zvierajú centrálnu časť so spomínanou pestrou skladbou štúdií ateliérov a kancelárií. Od malých jednopodlažných jednotiek s výmerou 23 m2 až po trojposchodové živé pracovné priestory. Každý je prispôsobený individuálnym potrebám jeho majiteľov.

Priestorová schéma
Priestorová schémaAutor: Deadline
Pôdorys peízemia
Pôdorys peízemiaAutor: Deadline
Pôdorysy poschodí
Pôdorysy poschodíAutor: Deadline
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutor: Deadline

Stupňovitú siluetu stavby sceľuje jednotná fasáda, obložená latovaním s opaľovaného smrekovcového dreva. Pohľadovú vrstvu zo strany interiéru tvoria vo veľkej miere surové  povrchy odhalených betónových monolitických konštrukcií. Nepravidelné usporiadanie okenných otvorov odráža rôznorodú funkčnú náplň. 

Poloha diela

Britta Jürgens
Matthew Griffin

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím