Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. február 2022
0
782

Town House Kingston University, Kingston upon Thames, Spojené kráľovstvo

Vzdelanie a kultúra ako pevná súčasť života mesta.
Town House Kingston University, Kingston upon Thames, Spojené kráľovstvo
Autori: Shelley McNamara, Yvonne Farrell, Ger Carty, Philippe O´Sullivan, Matt McCullagh, Joanne Lyons, James Rossa O´Hare, Jamie Conway, Shane Twohig, Leah Hogan, Darren Monahan, Eibhlín Ní Chathasaigh, Paul Durcan, Edwin Jebb, Michael StackInvestor: Kingston UniversityZastavaná plocha: 7800 m2Podlažná plocha: 9056 m2Investičný náklad: 5267 €/m2Návrh: 2015 - 2017Realizácia: 2017 - 2019Adresa: Penrhyn Rd KT1 2EQ, Kingston upon Thames, Spojené kráľovstvoPublikované: 24. marec 2022

Už v apríli bude známy laureát Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru - EU mies award 2022. V sérii článkov postupne predstavujeme päticu finalistovDnes priblížime realizáciu ateliéru laureátiek Pritzkerovej ceny Yvonne Farrell a Shelley McNamara. “Town house” je vstupnou bránou do kampusu Kingston University v štyridsaťtisícovom meste Kingston upon Thames. 

Základný priestorový a vizuálny rámec, ktorý podlieha snahe o vytvorenie inkluzívneho priestoru pre vzdelanie a sociálnu interakciu, definuje skelet z prefabrikovaných oceľobetónových prvkov. Zvolený konštrukčný systém umožňuje maximálne otvoriť dispozíciu a formovať priestor vo vertikálnej osi.

Foto: Ed Reeve
Foto: Ed Reeve

Írske architektky a pedagogičky Yvonne Farrell (1951) a Shelley McNamara (1952) vedú v Dubline spoločný ateliér Grafton Architects už viac ako 40 rokov. Architektky sa môžu pochváliť širokým portfóliom, z ktorého do popredia vystupujú práve veľké kultúrne a školské budovy (napríklad v medzinárodnom kontexte oceňovaná univerzita Luigi Bocconi v Miláne, alebo kampus v Lime). 

Aktuálna realizácia v juhozápadnej aglomerácii Londýna, s rozpočtom 50 miliónov libier (5267 €/m2) vznikla na základe vyzvanej architektonickej súťaže. Kingston University v spolupráci s Royal Institute of British Architects (RIBA) určili z päťčlenného užšieho výberu ako víťazný koncept Grafton Architects.

Foto: Dennis Gilbert
Foto: Ed Reeve
Foto: Ed Reeve
Foto: Ed Reeve
Foto: Dennis Gilbert
Foto: Ed Reeve
Foto: Ed Reeve
Situácia
SituáciaAutor: Grafton Architects

Nová univerzitná budova “Town house” je navrhnutá ako vstupná brána do kampusu Penrhyn Road. Okrem primárnej funkcie vzdelávacieho centra pre študentov, zamestnancov, absolventov a miestnu komunitu zastrešuje tiež široké spektrum kultúrnych podujatí. Flexibilné študijné priestory, hlavnú univerzitnú knižnicu, alebo študovne a archívy dopĺňajú napríklad tanečné ateliéry, kryté nádvorie s amfiteátrovým sedením, štúdiové divadlo, či dvojica kaviarní. 

Matica vzájomne prepojených priestorov sa fyzicky a vizuálne prelína. Študenti, návštevníci a zamestnanci sa stávajú súčasťou prepojeného celku. Pokojné zóny zároveň vytvárajú priestor pre sústredenú prácu a štúdium. Koncept otvoreného prostredia reflektuje architektonické riešenie aj smerom do exteriéru. Najmä v nočných hodinách možno vnímať z ulice život v budove. 

V súčte viac ako 50 percent plochy podlaží tvoria galérie. Priestorový koncept môžeme vnímať už vo foyer, cez ktoré plynie schodisko, ako otvorená spojnica medzi dianím v celej budove. Kaskádovo prepojené terasy na vonkajšom obvode fasády umožňujú voľný pohyb v exteriéri. Od úrovne terénu, až po rozsiahlu strešnú krajinu. 

Podlažia pri stúpaní po vertikále postupne ustupujú. Na najvyšších podlažiach sa otvárajú výhľady na mesto, Temžu a a neďaleký Hampton Court. 

Raster skeletu určuje štandardný modul prefabrikovaných prvkov. Surové povrchy stĺpov a trámov, nesúcich exponované rebrové dosky sú v interiéri zároveň finálnymi pohľadovými vrstvami. Nosnosť podláh zohľadňuje flexibilný priestorový koncept a možnosť budúcich zmien. Profilovaný prierez stropných dosiek umožnil jednoduchú integráciu systému stropného chladenia a akustických panelov všade tam, kde je to potrebné. 

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Grafton Architects
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: Grafton Architects
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NPAutor: Grafton Architects
Pôdorys 5. NP
Pôdorys 5. NPAutor: Grafton Architects
Pôdorys 6. NP
Pôdorys 6. NPAutor: Grafton Architects
Rez A-A´
Rez A-A´Autor: Grafton Architects
Rez B-B´
Rez B-B´Autor: Grafton Architects
Rez C-C´
Rez C-C´Autor: Grafton Architects
Rez D-D´
Rez D-D´Autor: Grafton Architects

Systém predsadených terás nesie vonkajší rám, pozostávajúca tiež z prefabrikovaných segmentov. Za kolonádou z betónu s prímesou kameňa, ktorá čerpá inšpiráciu na fasáde neďalekej radnice, prebieha v druhom pláne tehlová bohato perforovaná obálka s betónovými rebrami, tehlovým obkladom a hliníkovými rámami zasklenia.

Uličný pohľad
Uličný pohľadAutor: Grafton Architects
Schéma predsadenej konštrukcie
Schéma predsadenej konštrukcieAutor: Grafton Architects
Schematický rez uličnou fasádou
Schematický rez uličnou fasádouAutor: Grafton Architects
Detail fasády a osadenia otvorov
Detail fasády a osadenia otvorovAutor: Grafton Architects
Foto: Dennis Gilbert
Foto: Ed Reeve
Foto: Ed Reeve
Foto: Dennis Gilbert
Foto: Ed Reeve
Foto: Ed Reeve
Foto: Ed Reeve
Foto: Ed Reeve
Foto: Ed Reeve
Foto: Ed Reeve
Foto: Ed Reeve
Foto: Ed Reeve

Poloha diela

Shelley McNamara
Yvonne Farrell
Ger Carty
Philippe O´Sullivan
Matt McCullagh
Joanne Lyons
James Rossa O´Hare
Jamie Conway
Shane Twohig
Leah Hogan
Darren Monahan
Eibhlín Ní Chathasaigh
Paul Durcan
Edwin Jebb
Michael Stack

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím