Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. máj 2022
0
1918

DAAD / Dni architektúry a dizajnu 2022

DAAD sa vracia do Primaciálneho paláca.
Začiatok30.5.2022
19:00
Koniec5.6.2022
18:00
MiestoNádvorie Primaciálneho paláca v Bratislave
AdresaPrimaciálne námestie 2 ,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktTatiana Kollarová
info@daad.sk

13. ročník festivalu DAAD sa koná v dňoch 30. 5. až 5. 6. 2022 v Bratislave pod záštitou ministerky kultúry SR, primátora mesta Bratislavy, starostky Starého Mesta Bratislava a v spolupráci so Slovenskou komorou architektov /SKA/, Slovenským centrom dizajnu /SCD/ a vysokými školami VŠVU, FAD STU. Tento rok znova v spojení s 5. ročníkom DAAF / Dni architektúry a filmu.

Festival DAAD/DAAF 2022 bude realizovaný opäť naživo a v pôvodnom májovom termíne. Vracia sa do centra Bratislavy, na nádvoria Primaciálneho paláca a do jeho interiérov. 

Festival DAAD pravidelne prináša príbehy architektúry a dizajnu s cieľom posilniť pozitívne vnímanie týchto tvorivých oblastí. Aj tento rok v prezentáciách, prednáškach, výstavách a diskusiách rozoberá kľúčové otázky súčasnej architektúry a analyzuje pozíciu slovenskej scény v konfrontácií s európskym dianím. 

"Prinesieme nové témy, položíme nové otázky, ktoré prehĺbia záujem o súčasnú architektúru ako o sociálne zodpovednú odbornú disciplínu. A dobrou správou je, že sa opäť vraciame do Primaciálneho paláca. Festival predsa potrebuje ozajstnú človečinu, v rovine poznávania, ale aj len tak pre radosť zo stretnutí. Obe nádvoria paláca pretvoríme na plnohodnotný verejný priestor, ktorý podporí živú spoločenskú atmosféru podujatia. V spolupráci s mestským projektom Sadni si! ich zaplní typický červený mobiliár ako základňa na sledovanie prezentácií hostí festivalu, diskusií, filmov o architektúre a dizajne, ale aj na pohodové popíjanie kávy, debaty, či počúvanie hudby. Menej formálnosti, viac bezprostrednosti! Menej lesku, viac užitočnosti!"

Dni architektúry a dizajnu sa vracajú do Primaciálneho paláca
Dni architektúry a dizajnu sa vracajú do Primaciálneho paláca

 

Hlavné podujatia festivalu:

 

EGO / Profil – slávnostný večer s osobnosťami / ikonami slovenskej architektúry dňa 30/05/2022 / pondelok – Primaciálny palác. 

Architektka Marta KROPILÁKOVÁ / SK

Vždy má o čom rozprávať a vždy sú to myšlienky a spomienky, ktoré sú dôležité. Architektka Marta Kropiláková patrí ku generácií autorov, ktorí značnú časť profesionálneho života prežili v podmienkach socialistického plánovania. Akokoľvek by sme sa však snažili túto etapu slovenskej architektúry a urbanizmu hodnotovo zneistiť, narazíme na vážne pochybnosti o kvalite súčasnosti. Podobne ako viacerí výborní architekti druhej polovice dvadsiateho storočia, aj Marta Kropiláková bola súčasťou legendárneho Stavoprojektu. Práve tam sa jej dostalo pod kožu pestovanie kolegiality a odvaha myslieť inak. Po konci Stavoprojektu tvorila polovicu dobrého mena ateliéru MARKKROP. Okrem spojenectva s architektom Ivanom Markom rozvinula aj sólo aktivity – ako pedagogička na FA SVŠT a aj ako hlavná architektka mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Stále aktívna, pozorne sleduje aktuálne procesy a kriticky vníma násilné umieranie architektúry, ktorú v obraze našich miest zanechali jej kolegovia a rovesníci. 

Portrét
PortrétFoto: Ľubo Špirko
Bytový dom na Palackého ulici v Bratislave
Bytový dom na Palackého ulici v BratislaveFoto: archív Marty Kropilákovej
Dobová fotografia
Dobová fotografiaFoto: archív Marty Kropilákovej

 

SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE DAAD / DAAF 2022 sa uskutoční dňa 31/05/2022 / utorok – Primaciálny palác.

Hlavným hosťom bude architekt Josef PLESKOT / CZ.  

Jeden z najuznávanejších českých architektov súčasnosti spájaný s množstvom superlatívov a ocenení sa pravidelne vyskytuje medzi autormi, ktorí reprezentujú českú architektúru na prestížnych medzinárodných fórach. Jeho vysoké nasadenie v praxi vždy sprevádzali prednášky a úderné texty, ktoré prispeli k formovaniu jeho prirodzenej autority. Práce Josefa Pleskota a AP ATELIERU sa vyznačujú čitateľnosťou a intuitívnosťou, no najmä nezvyčajným vzťahom svetla a priestoru, zvláštnym esenciálnym pokojom a citlivým prepájaním umelého prostredia a prírody. Architektúru chápe ako spoločenskú disciplínu, zaujíma ho jej vplyv na medziľudské vzťahy a organizáciu života. V tomto kontexte sa pri výbere zadaní rozhoduje podľa miery ich spoločenskej prospešnosti. www.apatelier.cz   

Josef Pleskot
Josef PleskotFoto: Lukáš Hausenblas
Gong – multifunkčná aula, konverzia NKP plynojemu, Vítkovice, 2012
Gong – multifunkčná aula, konverzia NKP plynojemu, Vítkovice, 2012Foto: Tomáš Souček
Revitalizácia historickej budovy Regionálneho múzea v Litomyšli
Revitalizácia historickej budovy Regionálneho múzea v Litomyšli

 

Lucia TALLOVÁ / SK

Poznáme ju. Stačí pohľad a vieme, alebo aspoň tušíme, že plátno, kresba, grafika či inštalácia je od Lucie Tallovej. To ale neznamená, že by nás už neprekvapovala. Práve naopak, stále prináša nečakané témy, úkazy, pocity, ale aj maliarske techniky. Vždy je v nich prítomná zvláštna melanchólia, smútok, ktorý nebolí, len čosi pripomína. Niečo dôležité a blízke. Zväčša monochromatické výjavy, v ktorých sa často vyskytujú známe či neznáme mestské krajiny, zľahka evokujú veduty 19. storočia. Stopy architektúry. Ich výraz je však súčasný, rozochvený neistotou budúcnosti, zmáčaný čiernym dažďom ako symbolom  viacvýznamového znečistenia či plaču. Napriek všetkému je to krásne.  

Portrét 
Portrét Foto: Linda Prebreza
Rozhlas, zo série Monuments, akryl a tuš na plátne, 120 x 140 cm, 2021Foto: archív autorky
Rozhlas, zo série Monuments, akryl a tuš na plátne, 120 x 140 cm, 2021Foto: archív autorkyFoto: archív autorky
Holubica mieru,  archívna pigmentová tlač na bavlnenom papieri, 50 x 40 cm, 2022
Holubica mieru, archívna pigmentová tlač na bavlnenom papieri, 50 x 40 cm, 2022Foto: archív autorky

 

PRVÁ LIGA / Autorské prezentácie architektov a dizajnérov, ktorí sú významnými aktérmi súčasnej domácej a zahraničnej scény. Podujatie je určené hlavne pre odbornú verejnosť, ale tiež pre širšiu verejnosť so záujmom o architektúru a dizajn.

Veľký priestor dostanú aj témy ako ceny za architektúru a architektonické súťaženie. Z európskych ocenení je najprestížnejšou a najviac sledovanou cenou EU Mies Award, o ktorú sa pravidelne uchádzajú aj práce nominované zo Slovenska. Cena sa zameriava na hodnotenie komplexnosti architektúry z hľadiska jej technologického, konštrukčného, sociálneho, ekonomického, kultúrneho a estetického významu. Aktuálny ročník si preto všíma najmä komunitné a sociálne projekty s dôrazom na inovácie a udržateľnosť. 

Na DAAD sa predstavia dve stavby, ktoré zo stoviek prihlásených diel postúpili medzi sedem tohoročných finalistov – kolektívny dom La Borda v Barcelone od združenia Lacol a sociálne bývanie s komunitnou farmou na mieste bývalej železnice v Paríži od architektiek zo štúdia Grand Huit. 

Diskusia venovaná EU Mies Award a architektonickému súťaženiu zanalyzuje zásadné tendencie na súčasnej globálnej aj lokálnej scéne. Jej účastníkom bude aj rakúsky architekt Georg Pendl, ktorý ako člen tohoročnej poroty EU Mies Award sprostredkuje autentický pohľad na prácu porotcov a súčasný odborný diskurz, ktorý táto cena iniciuje.

 

Architekt Georg PENDL  / AT

Georg Pendl je špičkový európsky architekt, Tirolčan. Vo svojom architektonickom štúdiu pôsobí od roku 1986. (www.pendlarchitects.eu) V rokoch 2006 – 2014 bol prezidentom Spolkovej komory stavebných inžinierov v Rakúsku a od roku 2014 je Spolkovým predsedom sekcie architektov. Od roku 2015 je tiež prezidentom Architektur tage. 

Viac ako 15 rokov zodpovedá za architektonické súťaže v európskom kontexte. Ako prezident výkonnej rady Rady architektov Európy (ACE) zastupuje viac ako 565000 kolegov architektov.  ACE bola založená v roku 1990 a už takmer 30 rokov vyvíja politické stratégie na podporu architektúry a profesie architekta, vďaka čomu je najsilnejšou „hlásnou trúbou“ pre architektov v Európe. Okrem iných pôsobení v európskych združeniach je členom expertnej skupiny pre kultúrne dedičstvo Európskej komisie, iniciátor nového európskeho kolektívu Bauhaus a člen poroty E.U. Prize - Mies van der Rohe Award 2022.

Georg Pendl
Georg Pendl
E.U. Prize - Mies van der Rohe Award 2022 - obhliadka Kingston University Town House
E.U. Prize - Mies van der Rohe Award 2022 - obhliadka Kingston University Town House
E.U. Prize - Mies van der Rohe Award 2022 - obhliadka "La Ferme du Rail"
E.U. Prize - Mies van der Rohe Award 2022 - obhliadka "La Ferme du Rail"
E.U. Prize - Mies van der Rohe Award 2022 - obhliadka Cooperativa d'habitatges La Borda
E.U. Prize - Mies van der Rohe Award 2022 - obhliadka Cooperativa d'habitatges La Borda
E.U. Prize - Mies van der Rohe Award 2022 - obhliadka 85 jednotiek sociálneho bývania v katalánskom meste Cornellà de Llobregat
E.U. Prize - Mies van der Rohe Award 2022 - obhliadka 85 jednotiek sociálneho bývania v katalánskom meste Cornellà de Llobregat

 

LACOL / ESP

Združenie architektov a architektiek sa programovo zameriava na vytváranie komunitných infraštruktúr pre udržateľný život, ktorý je kľúčovým nástrojom pre eko-sociálnu transformáciu prostredníctvom architektúry, spolupráce a participácie. Motivuje ich presvedčenie, že cesta k premene mesta na vľúdnejšie miesto vedie cez aktívnu spoluprácu ľudí, ktorí v ňom žijú. Vklad profesie architekta do týchto procesov nie je zanedbateľný, podľa Lacol by práve architekti v otázkach stratégií na dosiahnutie kvalitného mestského života mali vystupovať proaktívne a iniciovať diskusie o plánovaní a manažmente mestských priestorov, participácií a obnove dedičstva. Toto koncentrované úsilie sa dočkalo pozornosti poroty EU Mies Award, ktorá ich kolektívne bývanie La Borda v Barcelone ocenila Cenou pre začínajúcich architektov - Emerging Architecture Prize 2022. www.lacol.coop

Cooperativa d'habitatges La Borda
Cooperativa d'habitatges La BordaFoto: Baku Akazawa
La Borda - Cooperative Housing
La Borda - Cooperative Housing
Cooperativa d'habitatges La Borda
Cooperativa d'habitatges La Borda

 

GRAND HUIT / FR

Na čele architektonického štúdia, ktoré sa zameriava na hľadanie nových modelov pre sociálnu, environmentálnu a ekonomickú udržateľnosť, stojí trojica architektiek Julia Turpin, Marine Kerboua a Clara Simay. Na DAAD predstavia projekt sociálneho bývania a komunitnej farmy v Paríži na okraji bývalej železnice s názvom Petite Ceinture, ktorý im priniesol postup medzi finalistov aktuálneho ročníka EU Mies Award. Združenie Grand Huit prepája profesie architektov, urbanistov a krajinných architektov a skúma inovatívne možnosti bývania v meste s cieľom rozšíriť architektonické úlohy o témy ako je opätovné použitie stavebných materiálov, obehové hospodárstvo, vytváranie pracovných miest a integrácia sociálne znevýhodnených obyvateľov. www.grandhuit.eu

Kolektív Grand Huit
Kolektív Grand Huit
"La Ferme du Rail"
"La Ferme du Rail"
"La Ferme du Rail"
"La Ferme du Rail"

 

POLAKOVIČ BÁTOR / SK – vertikálny ateliér FAD STU 

Polakovič/Bátor je vertikálny ateliér na FA STU v Bratislave. Mienkotvorná akademická dvojica architektov Štefan Polakovič a Jozef Bátor svojím viacročným spolupôsobením na škole viedli množstvo úspešných ateliérových prác a workshopov. Za ich prácami stojí vždy kombinácia pragmatickej koncepčnosti a bezprostredných skúseností z praxe. Ich projekt Bane Handlová, ktorého zložitou úlohou je transformácia miesta, kedysi slúžiaceho pre ťažký priemysel, na prostredie pre všetky generácie obyvateľov od študentov, cez rodiny s deťmi až po najstarších seniorov. Nadviazaním novej štruktúry na pôvodné objekty v priamom kontexte s prírodou vytvára multifunkčné zóny dodávajúce rezidentom priestory pre kultúru, šport, rekreáciu s primárnym poskytnutím bývania. Rozsiahly článok, vrátane rozhovoru s vedúcim ateliéru sme zverejnili tu.

V ateliéri pracovali: Mark Mátis, Barbara Rek, Samuel Kadak, Viktor Mikovčák, Martina Kováčová, Tibor Baláž, Kristína Čangelová, Simona Fischerová, Zuzana Michalíková, Kristína Macharová, Veronika Jaššová, Ivana Kúsková, Mária Horváthová. 

Pod vedením: Ing. arch. Štefan Polakovič, Ing. arch. Jozef Bátor, PhD.

Štefan Polakovič a Jozef Bátor
Štefan Polakovič a Jozef Bátor
Z práce ateliéru - bane Handlová
Z práce ateliéru - bane Handlová
Z práce ateliéru - bane Handlová
Z práce ateliéru - bane Handlová
Z práce ateliéru - bane Handlová

 

SUPERDESIGNSTUDIO 

Výstavný priestor spravovaný organizátormi DAAD za účelom usporiadania špeciálnych architektonických a dizajnových výstav a prezentácii vybraných vystavovateľov. Podujatie sa pravidelne koná v krásnych historických galerijných priestoroch Primaciálneho paláca.

Výstava SÚŤAŽIŤ VÍŤAZIŤ III ! - odprezentuje víťazov architektonických súťaží za obdobie 2021.

Výstava Lucia TALLOVÁ  

Výstava Marta KROPILÁKOVÁ 

Podujatie DEVELOPMENT predstaví opäť aktuálne projekty developerských subjektov, ktoré menia tvár Bratislavy a Slovenska vo forme prezentácií. Prezentácie budú formou vystavených modelov a AV prezentácii. 

 

DAAF

Prehliadka filmov o architektúre a dizajne. Podujatie je určené pre záujemcov o kvalitné filmy z oblasti architektúry, dizajnu, umenia a módy.

* BUDUJEME SLOVENSKO - BRATISLAVSKA DYNAMITKA - cyklus dokumentárnych portrétov miest, kde sa budoval priemysel a konštruovali dejiny Slovenska, producent, dramaturg, garant projektu Peter Kerekeš, režisér Edo Cicha  - 26 min. 

 

* ANOTHER KIND OF KNOWLEDGE / Iný druh znalosti - dokument je výsledkom rozhovoru s renomovanou dánskou architektkou Dorte Mandrup, producent Louisiana Channel, Mach-Christoph Wagner -78 min. Trailer      

3570
Youtube

 

* MAU - DESIGN THE TIME OF YOUR LIFE Celovečerný dokument o dizajnérskom vizionárovi Bruceovi Mauovi. - 77 min. Trailer 

13705
Youtube

 

* TROCHU POUČNEJ BARÁK - film ktorý rieši ako obstala budova Fakulty architektúry ČVUT v Prahe, od Aleny  Šrámkovej - 26 min. Trailer

3034
Youtube


* THE IMPORTANCE OF BEING AN ARCHITECT / Význam byť architektom - Antonio Citterio, scenár a réžia Giorgio Ferrero - 60 min. Trailer 

2756
Youtube

 

* RAMS - dokumentárny portrét Dietera Ramsa, jedného z najvplyvnejších žijúcich dizajnérov a uvažovanie o konzume, udržateľnosti a budúcnosti dizajnu - 74 min. Trailer 

62503
Youtube

Filmy sa budú premietať počas víkendového programu DAAD 2022.

 

Sprievodné podujatia festivalu pútavou formou obohatia hlavný program: 

 

CLUBOVKA 2022 

20. ročník podujatia CLUBOVKA predstaví počas roka 2022/2023 ďalších inovatívnych tvorcov architektov, dizajnérov, umelcov s prioritným zameraním na architektúru a dizajn s ohľadom na originalitu, spoločenskú a ekologickú zodpovednosť. Vlastnou tvorbou významne prispeli k súčasnej architektúre tým, že preukázali osobitú citlivosť k životnému prostrediu a zároveň podnietili verejnú diskusiu o úlohe architektúry v súčasnej spoločnosti. Tým vytvárajú nový pohľad na architektúru a dizajn bez ohľadu na krajinu pôvodu. Spoločným menovateľom pozvaných hostí je ich originalita v tvorbe, ktorá sa chápe ako znovuobjavenie pravého zmyslu veci, je to, že ich práca je základnou službou, ktorá ma ľuďom spríjemniť život, urobiť svet krajším a ľudskejším a urobiť spoločnosť spravodlivejšou. Clubovka 2022 bude opäť manifestom pre mladých ľudí o tom, ako navrhovať, premýšľať, vymýšľať, testovať, robiť, argumentovať a meniť svoju myseľ. 

Počas festivalu sa predstavia títo hostia CLUBOVKY:  

GRAUX & BAEYENS ARKITEKTEN / BE

Menšie zadania - rodinné domy, rekonštrukcie a dostavby, ale aj drobné architektonické intervencie – v tom sú majstri. Koen Baeyens a Basile Graux sú flámski architekti až na dreň. Ich tvorba je pevne ukotvená v lokálnych súvislostiach aj stavebných tradíciách bez toho, aby podľahli pátosu tradicionalizmu. Vypracovali si vlastný a nanajvýš osviežujúci ekvivalent flámskeho domu s typickou materialitou, no s veľmi atypickým narábaním s hmotou, priestorom a svetlom. Ich projekty vynikajú mimoriadnou komplexnosťou, ktorou vždy reagujú na zložitosť a značnú hustotu sídelných štruktúr. A vždy je to prekvapenie. Najmä v jednoduchosti odpovede na náročné architektonické situácie. www.graux-baeyens.be

Koen Baeyens a Basile Graux
Koen Baeyens a Basile Graux
Ateliér GBA
Ateliér GBA
Dom D-S, Brakel, 2020
Dom D-S, Brakel, 2020Foto: Jeroen Verrecht

 

LEOPOLD BANCHINI / CH

Leopold Banchini patrí k autorom, ktorí píšu nové scenáre pre udržateľnú architektúru. Jeho interdisciplinárne štúdio zamerané na výskum možností tvarovania priestoru je zámerne malé a pracuje prevažne na nekomerčných projektoch. Toto nastavenie prospieva tvorivej slobode a rozvoju priorít bez investičných tlakov developmentu. Dôsledne ignoruje diktát globálnych trendov a zaužívaných typologických pravidiel. Tvorí vlastnú alternatívu architektúry, mimo zväzujúcich konvencií, v súlade s lokálnou históriou, stavebnou praxou a remeslom. Do svojich projektov opakovanie zapája filozofiu DIY. Nie je fanúšikom virtuálnych metód navrhovania a namiesto nekonečného sedenia za počítačom preferuje ručnú prácu a modelovanie. A vždy je v priamom kontakte so stavebnými procesmi. Architekt tradičného razenia s mimoriadne vyvinutým zmyslom pre holistický prístup k tvorbe architektúry pre skutočný život a všetky jeho zvláštnosti. www.leopoldbanchini.com

Leopold Banchini
Leopold Banchini
House for Architectural Heritage - Bahrajn
House for Architectural Heritage - Bahrajn
House for Architectural Heritage - Bahrajn
House for Architectural Heritage - Bahrajn

V zmysle motta DAAD, ktoré chce byť predovšetkým platformou na kritický diskurz, pre priateľské kontakty  medzi inšpirujúcou architektonickou a dizajnérskou prácou s čo najširším, vnímavým publikom, je festival najmä plnohodnotným kultúrnym a spoločenským podujatím.

Cieľom podujatia je podpora a propagácia kvalitnej architektúry a dizajnu prostredníctvom pozitívnych príkladov z domáceho i zahraničného prostredia

Viac o programe sa dozviete na www.daad.sk
Facebook : DAAD.sk
Instagram: daad.daaf

Mapa podujatia

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím