Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. október 2023
7
1438

Ikea Westbahnhof, Viedeň

Polica s nábytkom v centre mesta namiesto prímestskej “plechovice”.
Ikea Westbahnhof, Viedeň
Autori: Jakob Dunkl, Gerd Erhartt, Peter SappSpolupráca: Robert Charuza, Adela Beganovic, Sandra Sindler-Larsson, Stephan Schneider, Carmen Hottinger, Sonja MitschInvestor: IKEA ÖsterreichPodlažná plocha: 26 200 m2Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2019 - 2021Adresa: Europaplatz 1, Viedeň, RakúskoPublikované: 26. november 2023

V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť predstaviť realizácie z okolitých krajín, ktoré boli nominované na Cenu európskej únie za súčasnú architektúru Mies van der Rohe Awards. Slovenský výber sme koncom januára predstavili v samostatnom článku, ostatné realizácie nájdete v súvisiacich článkoch v závere textu. Dnes priblížime ďalšiu z 15 nominovaných stavieb u našich západných susedov.

Podobu obchodného domu v blízkosti stanice Westbahnhof určila trojfázová architektonická súťaž, ktorej súčasť tvorili viaceré workshopy. Víťazný návrh viedenského ateliéru querkraft architects podľa vyhlasovateľa najlepšie reagoval na zadanie s mottom “chceme byť dobrým susedom“.

Poloha novostavby v širšom centre mesta kládla na autorov neporovnateľne vyššie nároky ako štandardný obchodný dom na periférii. Koncept reaguje na rýchle zmeny trhu. Väčšina obyvateľov centrálnych častí Viedne preferuje na dennej báze využívanie hromadnej dopravy, jazdu na bicykli, kolobežke, alebo peší pohyb. Auto je pre nich skôr komplikáciou ako výhodou. Tomuto trendu sa prispôsobuje aj nakupovanie. Praktickejší je napríklad nákup v online priestore, ako jazda k obchodnému domu na perifériu.

Ako vytvoriť koncept, ktorý by reflektoval meniace sa správanie spotrebiteľov a zároveň bol dobrým susedom? Základom je flexibilný železobetónový skelet v rastri 10 x 10 metrov. Ten umožňuje zmenu funkčnej náplne na základe aktuálnych požiadaviek. V súčasnosti obchod z nábytkom a reštaurácia zaberajú spodné poschodia, hostel s 345 lôžkami využíva dvojicu najvyšších podlaží. Bonusom je verejne prístupná strešná terasa s kaviarňou a výhľadom na mesto. Budova tak žije v režime 24/7.

Obchodný dom funguje ako showroom, kde si môžu návštevníci nakúpiť všetko, čo odnesú hromadnou dopravou, na bicykli alebo pešo. Všetko ostatné im dodajú v rovnaký deň z logistického centra vo Viedni priamo domov. 

Základný architektonický koncept reflektuje aj fasáda. Autori uvádzajú, že sa inšpirovali bežným kusom nábytku. Vonkajšia obálka pripomína policový systém s hĺbkou 4,5 m. Predsadená oceľová konštrukcia umožňuje rozšírenie vnútorných priestorov, vytvorenie terás so zeleňou, alebo situovanie nevyhnutnej technickej infraštruktúry (výťahy, únikové schodiská, TZB…). Zároveň tieni presklené plochy pred priamym slnkom.

Súčasťou projektu je výsadba 160 stromov, rozmiestnených pozdĺž “policového systému” na fasáde, alebo na strešných terasách. Zvolené riešenie podľa slov architektov umožnilo intenzívnejšiu výsadbu, než by bolo možné dosiahnuť na rovnakej ploche nezastavanej parcely. Zároveň zdôrazňujú, že zeleň má výrazný vplyv na mikroklímu budovy v hustej mestskej zástavbe.

Foto: Heausler
Foto: Heausler
Foto: Hertha Hurnaus
Foto: Hertha Hurnaus
Foto: Hertha Hurnaus
Vizualizácia - axonometria
Vizualizácia - axonometriaAutor: querkraft architects
Situácia
SituáciaAutor: querkraft architects
Pôdorys - retail
Pôdorys - retailAutor: querkraft architects
Pôdorys - hostel
Pôdorys - hostelAutor: querkraft architects
Pôdorys - strešná terasa
Pôdorys - strešná terasaAutor: querkraft architects
Rez
RezAutor: querkraft architects
Južný pohľad
Južný pohľadAutor: querkraft architects
1860
Vimeo

Autor: querkraft architects
Foto: Heausler, Hertha Hurnaus

Poloha diela

Jakob Dunkl
Gerd Erhartt
Peter Sapp

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím