Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
15. august 2015
1
3418

Rodinný dom v Kittsee - Benedek

Rodinný dom na rovine, v krajine veterných elektrární. Čisté, jednoduché riešenie. Primeraná veľkosť, príjemné bývanie, premyslené detaily. Mohli by sme ho prezentovať aj ako vzor budúcim stavebníkom - ako rozmýšľat o skutočných kvalitách, jednoduchom bývaní a zabudnúť na amatérske kombinovanie rôznych odkukaných vzorov.
Rodinný dom v Kittsee - Benedek
Autori: Ing. arch. Borislav BenedekInvestor: AutorPlocha pozemku: 740 m2Zastavaná plocha: 192 m2Návrh: 2012 - 2012Realizácia: 2013 - 2014Adresa: Steinfeldsiedlung , Kittsee, RakúskoPublikované: 15. august 2015

Tento dom bol stvárnený takto čisto, jednoducho a neokázalo asi preto, lebo investorom bol sám architekt. Staval ho pre seba a svoju rodinu. Nemusel nikomu nič demonštrovať. Urobil ho tak, ako to vnútorne cítil.

Pohľad z ulice, jednoduchý neokázalý.
Pohľad z ulice, jednoduchý neokázalý.foto: Paťo Safko

Nie je tam nič viac, ako treba, ale ani nič menej. Je to vyvážený balanc medzi snahou o úspornosť a ekonómiu bývania i prevázky a medzi vedomím, že kvalita výsledku sa určuje ihneď na začiatku. Že najprv treba všetko radšej dôkladne premyslieť a až potom sa pustiť do realizácie. Výsledok presvedčil.

Kvalita je ukrytá v detailoch.
Kvalita je ukrytá v detailoch.foto: Paťo Safko

Ak by toto bol štandard, tak by sa zvýšila nielen kvalita bývania v novorealizovaných domoch, ale aj efektivita vynaložených peňazí. Stavebníci by za svoje prostriedky získali omnoho viac, ako je dnes u nás obvyklé. Dom je úsporný, nízkoenergetický, efektívny a príjemný na bývanie. Platí to aj pre architektonické riešenie celého objektu i pre jeho vnútornú dispozíciu a prevádzku. Ceníme si previazanosť medzi interiérom a exteriérom a možnosť aktívne využívať záhradu rodinou.

Chránené átrium sa stáva súčasťou obytného priestoru. Kuchyňa je prepojená cez jedáleň s obývačkou a herňou pre deti, čo umožňuje maximálnu vizuálnu kontrolu priestoru pri varení.
Chránené átrium sa stáva súčasťou obytného priestoru. Kuchyňa je prepojená cez jedáleň s obývačkou a herňou pre deti, čo umožňuje maximálnu vizuálnu kontrolu priestoru pri varení. foto: Paťo Safko

Pre podrobnejšie predstavenie domu pripájame autorský text.

Kittsee (v minulosti Kopčany (pri Bratislave); maď. Köpcsény; chorv. Gijeca) je obec v Rakúsku v okrese Neusiedl am See, v blízkosti bratislavských mestských častí Petržalka a Jarovce. Rodinný dom sa nachádza v novej uličnej zástavbe rodinných domov a reaguje na dvojpodlažnú bytovú výstavbu na opačnej strane ulice s plochou strechou. Aj vďaka bytovej výstavbe dochádza k urbanistickej jednotnosti s prínosom sociálnych interakcií miešania zástavby rodinných domov a bytovej výstavby. Do ulice sa nachádzajú okná pracovne a so zvýšeným parapetom aj do spálne.

Pozemok je rovinatý s výhľadmi na Berg a marhuľové sady, ktoré sú typické pre Kittsee. Základným kompozičným stvárnením hmoty je prepojenie a rozdelenie priestorov dvomi átriami.

Interiér je vnímateľný z exteriéru a naopak.
Interiér je vnímateľný z exteriéru a naopak.foto: Paťo Safko

Átriá zabezpečujú súkromie a zároveň sú protiveterrnou ochranou, ktorá je v danom území potrebná.
Z výtvarného hľadiska tak dochádza k maximálnej miere prepojenia interiéru s exteriérom.

Záhrada je integrálnou súčasťou obytného prostredia. Všetko je v jednej úrovni.
Záhrada je integrálnou súčasťou obytného prostredia. Všetko je v jednej úrovni.foto: b2o

Zo severnej strany je pozemok chránený garážou a práčovňou. Dispozícia rodinného domu je rozdelená na nočnú a dennú časť, pritom tá denná začína herňou a prechádza z detskej do klasickej jedálne s kuchyňou. Každá miestnosť dennej časti vrátane vstupnej predsiene umožňuje výhľad do krajiny s vrchom Königswarte. Kuchyňa je prepojená cez jedáleň s obývačkou a herňou pre deti, čo umožňuje maximálnu vizuálnu kontrolu priestoru pri varení.

Väčšina denných vnútorných priestorov je obsiahnuteľná jediným pohľadom.
Väčšina denných vnútorných priestorov je obsiahnuteľná jediným pohľadom.foto: Paťo Safko

Budova je vykurovaná a chladená tepelným čerpadlom zem – voda kombináciou stropných a stenových distribučných zón. Pod hliníkovými oknami sa nachádzajú 80 cm široké pásy podlahového vykurovania. Vzduchotechnika je riešená rekuperačnou jednotkou s nasávaním vzduchu zo severnej fasády.

Architektúra, interiér a nábytok tvoria jeden premyslený, čisto riešený celok.
Architektúra, interiér a nábytok tvoria jeden premyslený, čisto riešený celok.foto: Paťo Safko

Podklady: Borislav Benedek

Poloha diela

Ing. arch. Borislav Benedek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím