Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
15. august 2015
1
3223

Rodinný dom v Kittsee - Benedek

Rodinný dom na rovine, v krajine veterných elektrární. Čisté, jednoduché riešenie. Primeraná veľkosť, príjemné bývanie, premyslené detaily. Mohli by sme ho prezentovať aj ako vzor budúcim stavebníkom - ako rozmýšľat o skutočných kvalitách, jednoduchom bývaní a zabudnúť na amatérske kombinovanie rôznych odkukaných vzorov.
Rodinný dom v Kittsee - Benedek
Autori: Ing. arch. Borislav BenedekInvestor: AutorPlocha pozemku: 740 m2Zastavaná plocha: 192 m2Návrh: 2012 - 2012Realizácia: 2013 - 2014Adresa: Steinfeldsiedlung , Kittsee, RakúskoPublikované: 15. august 2015

Tento dom bol stvárnený takto čisto, jednoducho a neokázalo asi preto, lebo investorom bol sám architekt. Staval ho pre seba a svoju rodinu. Nemusel nikomu nič demonštrovať. Urobil ho tak, ako to vnútorne cítil.

Pohľad z ulice, jednoduchý neokázalý.
Pohľad z ulice, jednoduchý neokázalý.foto: Paťo Safko

Nie je tam nič viac, ako treba, ale ani nič menej. Je to vyvážený balanc medzi snahou o úspornosť a ekonómiu bývania i prevázky a medzi vedomím, že kvalita výsledku sa určuje ihneď na začiatku. Že najprv treba všetko radšej dôkladne premyslieť a až potom sa pustiť do realizácie. Výsledok presvedčil.

Kvalita je ukrytá v detailoch.
Kvalita je ukrytá v detailoch.foto: Paťo Safko

Ak by toto bol štandard, tak by sa zvýšila nielen kvalita bývania v novorealizovaných domoch, ale aj efektivita vynaložených peňazí. Stavebníci by za svoje prostriedky získali omnoho viac, ako je dnes u nás obvyklé. Dom je úsporný, nízkoenergetický, efektívny a príjemný na bývanie. Platí to aj pre architektonické riešenie celého objektu i pre jeho vnútornú dispozíciu a prevádzku. Ceníme si previazanosť medzi interiérom a exteriérom a možnosť aktívne využívať záhradu rodinou.

Chránené átrium sa stáva súčasťou obytného priestoru. Kuchyňa je prepojená cez jedáleň s obývačkou a herňou pre deti, čo umožňuje maximálnu vizuálnu kontrolu priestoru pri varení.
Chránené átrium sa stáva súčasťou obytného priestoru. Kuchyňa je prepojená cez jedáleň s obývačkou a herňou pre deti, čo umožňuje maximálnu vizuálnu kontrolu priestoru pri varení. foto: Paťo Safko

Pre podrobnejšie predstavenie domu pripájame autorský text.

Kittsee (v minulosti Kopčany (pri Bratislave); maď. Köpcsény; chorv. Gijeca) je obec v Rakúsku v okrese Neusiedl am See, v blízkosti bratislavských mestských častí Petržalka a Jarovce. Rodinný dom sa nachádza v novej uličnej zástavbe rodinných domov a reaguje na dvojpodlažnú bytovú výstavbu na opačnej strane ulice s plochou strechou. Aj vďaka bytovej výstavbe dochádza k urbanistickej jednotnosti s prínosom sociálnych interakcií miešania zástavby rodinných domov a bytovej výstavby. Do ulice sa nachádzajú okná pracovne a so zvýšeným parapetom aj do spálne.

Pozemok je rovinatý s výhľadmi na Berg a marhuľové sady, ktoré sú typické pre Kittsee. Základným kompozičným stvárnením hmoty je prepojenie a rozdelenie priestorov dvomi átriami.

Interiér je vnímateľný z exteriéru a naopak.
Interiér je vnímateľný z exteriéru a naopak.foto: Paťo Safko

Átriá zabezpečujú súkromie a zároveň sú protiveterrnou ochranou, ktorá je v danom území potrebná.
Z výtvarného hľadiska tak dochádza k maximálnej miere prepojenia interiéru s exteriérom.

Záhrada je integrálnou súčasťou obytného prostredia. Všetko je v jednej úrovni.
Záhrada je integrálnou súčasťou obytného prostredia. Všetko je v jednej úrovni.foto: b2o

Zo severnej strany je pozemok chránený garážou a práčovňou. Dispozícia rodinného domu je rozdelená na nočnú a dennú časť, pritom tá denná začína herňou a prechádza z detskej do klasickej jedálne s kuchyňou. Každá miestnosť dennej časti vrátane vstupnej predsiene umožňuje výhľad do krajiny s vrchom Königswarte. Kuchyňa je prepojená cez jedáleň s obývačkou a herňou pre deti, čo umožňuje maximálnu vizuálnu kontrolu priestoru pri varení.

Väčšina denných vnútorných priestorov je obsiahnuteľná jediným pohľadom.
Väčšina denných vnútorných priestorov je obsiahnuteľná jediným pohľadom.foto: Paťo Safko

Budova je vykurovaná a chladená tepelným čerpadlom zem – voda kombináciou stropných a stenových distribučných zón. Pod hliníkovými oknami sa nachádzajú 80 cm široké pásy podlahového vykurovania. Vzduchotechnika je riešená rekuperačnou jednotkou s nasávaním vzduchu zo severnej fasády.

Architektúra, interiér a nábytok tvoria jeden premyslený, čisto riešený celok.
Architektúra, interiér a nábytok tvoria jeden premyslený, čisto riešený celok.foto: Paťo Safko

Podklady: Borislav Benedek

Poloha diela

Ing. arch. Borislav Benedek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím