Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. apríl 2017
0
2523

Dom S 80, Kittsee

Možno aj toto by mohol byť jeden z príkladov pre slovenských stavebníkov rodinných domov.
Dom S 80, Kittsee
Autori: Ing. arch. Borislav Benedek, Ing. arch. Michal LangPlocha pozemku: 616,00 m2Zastavaná plocha: 154,01 m2Podlažná plocha: 154,02 m2 + 28,47 m2 garážNávrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Kitsee, RakúskoPublikované: 30. apríl 2017

Dispozícia obvyklá, rozsah a objem podobný ako v mnohých katalógových domoch, žiadne tvarové a materiálové exhibície (nadštandardom je akurát exteriérový bazén). Predsa však vidno, že výsledok nie je bežnou rutinou, ale niekto sa snažil o ucelené a zároveň nie drahé riešenie. A práve to je najväčším kladom domu. Hmoty sú jednoduché, vyvážené a dôstojné. Dielo nie je také čisté a nezávislé, ako napríklad vlastný dom Borislava Benedeka. Cítiť, že investor bol menej odvážny a skôr preferoval klasickejšie riešenia priestorov i dispozície. Poteší však, že i takéto požiadavky sa dajú riešiť primerane a dobre. Slovenský vklad v Kitsee začína byť viditeľný. V tých lepších prípadoch (ku ktorým nepochybne patrí tvorba Benedeka a Langa, viď súvisiace články) vytvára zárodok nového "moderného" štandardu v štruktúre individuálneho bývania, ktoré do tejto rakúskej lokality priniesli noví slovenskí obyvatelia i architekti.

Dvojpodlažný rodinný dom s garážou v Kitsee, neďaleko Bratislavy, nie je prvou realizáciou ateliéru Borislava Benedeka a Michala Langa v tejto lokalite. V minulosti sme predstavili Vilu S72 aj susediaci jednopodlažný rodinný dom. Novostavba S 80 sa nachádza vo vznikajúcej uličnej zástavbe rodinných domov. V susedstve, cez cestu sa nachádzajú dvojpodlažné bytové domy s plochou strechou. Pozemok je rovinatý, s výhľadmi na Berg a marhuľové sady, ktoré sú typické pre Kittsee.

Foto: Soňa Sadloňová

Dom využíva takmer celú šírku pozemku, od juhozápadndej hranice je odsadený o 3 metre. Na opačnej strane garáž nadväzuje priamo na severovýchodnú hranicu parcely. Nachádza sa tu aj hlavný vstup do domu.

Foto: Soňa Sadloňová

Pri vstupe je technická miestnosť a WC. Centrálnu časť domu tvorí otvorený obytný priestor s kuchyňou a jedálňou. Prístup na terasu a výhľad do záhrady zabezpečuje zasklenie s posuvnými dverami. Na prízemí dvojpodlažného objektu sa okrem obývačky nachádza telocvičňa/hosťovská izba so samostatným vstupom, saunou a hygienickým zázemím. V budúcnosti môže slúžiť aj ako malá samostatná bytová jednotka. Z jednoduchého obdĺžnikového pôdorysu prízemia je vysunutý presklený blok jedálne. Tento priestor prebieha v línii bazénu a zabezpečuje súkromie a južné svetlo pre obytnú časť domu, nakoľko je záhrada orientovaná na severozápad.

Na poschodie vedie otvorené schodisko. V nočnej časti domu sa okrem troch spální a priestornej kúpeľňe nachádza aj rozmerný šatník spojený s práčovňou, ktorý je prístupný aj z rodičovskej izby.

Pôdorysy
PôdorysyAutor: LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS
Pohľady
PohľadyAutor: LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS

Stavba je založená na základových pásoch. Za bielou omietkou sa ukrývajú múry z keramických tvárnic, ktoré sú z vonkajšej strany dodatočne zateplené. Betónové tvárnice sú použité ako časť oplotenia a dlažba pred vstupom do domu. Trojkombináciu materiálov dopĺňajú vertikálne členené drevené obklady. Okenné a dverné výplne tvoria hliníkové profily antracitovej farby, ktoré sú zasklené kvalitným izolačným trojsklom. Ploché strechy sú riešené ako nepochôdzne, ochrannú vrstvu tvorí štrkový zásyp.

Kúrenie a ohrev vody zabezpečuje tepelné čerpadlo typu zem-voda. Dažďová voda je zachytávaná na pozemku.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Poloha diela

Ing. arch. Borislav Benedek
Ing. arch. Michal Lang

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím