Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. apríl 2017
0
2323

Dom S 80, Kittsee

Možno aj toto by mohol byť jeden z príkladov pre slovenských stavebníkov rodinných domov.
Dom S 80, Kittsee
Autori: Ing. arch. Borislav Benedek, Ing. arch. Michal LangPlocha pozemku: 616,00 m2Zastavaná plocha: 154,01 m2Podlažná plocha: 154,02 m2 + 28,47 m2 garážNávrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Kitsee, RakúskoPublikované: 30. apríl 2017

Dispozícia obvyklá, rozsah a objem podobný ako v mnohých katalógových domoch, žiadne tvarové a materiálové exhibície (nadštandardom je akurát exteriérový bazén). Predsa však vidno, že výsledok nie je bežnou rutinou, ale niekto sa snažil o ucelené a zároveň nie drahé riešenie. A práve to je najväčším kladom domu. Hmoty sú jednoduché, vyvážené a dôstojné. Dielo nie je také čisté a nezávislé, ako napríklad vlastný dom Borislava Benedeka. Cítiť, že investor bol menej odvážny a skôr preferoval klasickejšie riešenia priestorov i dispozície. Poteší však, že i takéto požiadavky sa dajú riešiť primerane a dobre. Slovenský vklad v Kitsee začína byť viditeľný. V tých lepších prípadoch (ku ktorým nepochybne patrí tvorba Benedeka a Langa, viď súvisiace články) vytvára zárodok nového "moderného" štandardu v štruktúre individuálneho bývania, ktoré do tejto rakúskej lokality priniesli noví slovenskí obyvatelia i architekti.

Dvojpodlažný rodinný dom s garážou v Kitsee, neďaleko Bratislavy, nie je prvou realizáciou ateliéru Borislava Benedeka a Michala Langa v tejto lokalite. V minulosti sme predstavili Vilu S72 aj susediaci jednopodlažný rodinný dom. Novostavba S 80 sa nachádza vo vznikajúcej uličnej zástavbe rodinných domov. V susedstve, cez cestu sa nachádzajú dvojpodlažné bytové domy s plochou strechou. Pozemok je rovinatý, s výhľadmi na Berg a marhuľové sady, ktoré sú typické pre Kittsee.

Foto: Soňa Sadloňová

Dom využíva takmer celú šírku pozemku, od juhozápadndej hranice je odsadený o 3 metre. Na opačnej strane garáž nadväzuje priamo na severovýchodnú hranicu parcely. Nachádza sa tu aj hlavný vstup do domu.

Foto: Soňa Sadloňová

Pri vstupe je technická miestnosť a WC. Centrálnu časť domu tvorí otvorený obytný priestor s kuchyňou a jedálňou. Prístup na terasu a výhľad do záhrady zabezpečuje zasklenie s posuvnými dverami. Na prízemí dvojpodlažného objektu sa okrem obývačky nachádza telocvičňa/hosťovská izba so samostatným vstupom, saunou a hygienickým zázemím. V budúcnosti môže slúžiť aj ako malá samostatná bytová jednotka. Z jednoduchého obdĺžnikového pôdorysu prízemia je vysunutý presklený blok jedálne. Tento priestor prebieha v línii bazénu a zabezpečuje súkromie a južné svetlo pre obytnú časť domu, nakoľko je záhrada orientovaná na severozápad.

Na poschodie vedie otvorené schodisko. V nočnej časti domu sa okrem troch spální a priestornej kúpeľňe nachádza aj rozmerný šatník spojený s práčovňou, ktorý je prístupný aj z rodičovskej izby.

Pôdorysy
PôdorysyAutor: LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS
Pohľady
PohľadyAutor: LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS

Stavba je založená na základových pásoch. Za bielou omietkou sa ukrývajú múry z keramických tvárnic, ktoré sú z vonkajšej strany dodatočne zateplené. Betónové tvárnice sú použité ako časť oplotenia a dlažba pred vstupom do domu. Trojkombináciu materiálov dopĺňajú vertikálne členené drevené obklady. Okenné a dverné výplne tvoria hliníkové profily antracitovej farby, ktoré sú zasklené kvalitným izolačným trojsklom. Ploché strechy sú riešené ako nepochôdzne, ochrannú vrstvu tvorí štrkový zásyp.

Kúrenie a ohrev vody zabezpečuje tepelné čerpadlo typu zem-voda. Dažďová voda je zachytávaná na pozemku.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Poloha diela

Ing. arch. Borislav Benedek
Ing. arch. Michal Lang

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím