Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. september 2016
0
4241

Vila S72 v Kittsee

Jednoduché a čisté hmoty rodinného domu v rakúskej príhraničnej oblasti. Mohli by byť inšpiráciou pre mnohých stavebníkov, ktorí sa (nielen) v tejto už pomaly Slovákmi kolonizovanej časti územia chystajú stavať. Zaujímavá alternatíva k mnohým okázalým, tvarovo rôznorodým rodinným domom, ktoré vyrastajú okolo nás.
Vila S72 v Kittsee
Autori: Ing. arch. Borislav Benedek, Ing. arch. Michal LangSpolupráca: Mgr. art. Katarína Štefancová (interiér), Marcela Šišoláková (návrh záhrady)Plocha pozemku: 740 m2Zastavaná plocha: 210 m2Podlažná plocha: 270,28 m2Návrh: 2011 - 2013Realizácia: 2013 - 2013Adresa: Kittsee, RakúskoPublikované: 5. september 2016

Kittsee (v minulosti Kopčany (pri Bratislave); maď. Köpcsény; chorv. Gijeca) je obec v Rakúsku v okrese Neusiedl am See, v blízkosti bratislavských mestských častí Petržalka a Jarovce. Rodinný dom sa nachádza v novej uličnej zástavbe rodinných domov a reaguje na dvojpodlažnú bytovú výstavbu na opačnej strane ulice s plochou strechou. Aj vďaka bytovej výstavbe dochádza k urbanistickej jednotnosti s prínosom sociálnych interakcií miešania zástavby rodinných domov a bytovej výstavby. Do ulice sú orientované okná pracovne a so zvýšeným parapetom aj do práčovne.

Pozemok je rovinatý s výhľadmi na Berg a marhuľové sady, ktoré sú typické pre Kittsee. Základným kompozičným stvárnením hmoty je prepojenie a rozdelenie priestorov dvomi átriami.

Situácia
Situácia

Átriá zabezpečujú súkromie a zároveň sú protiveternou ochranou, ktorá je v tejto lokalite potrebná. Južné átrium je odizolované natočenými lamelami z cédrového dreva s vlastným bonsaiom a priehľadmi na do krajiny cez obývačku. Dochádza tak k maximálnej miere prepojenia interiéru s exteriérom.

Zo severnej strany je pozemok chránený garážou a záhradným skladom medzi ktorými sa nachádza 10 metrové prekrytie terasy.

Denné miestnosti sú smerované do záhrady, technická miestnosť, práčovňa a špajza a na poschodí hygienické miestnosti sú obrátené do ulice.Týmto riešením sa čiastočne odizoloval súkromný život domácich od verejného priestoru. Pocit intimity v záhrade podporuje aj umiestnenie garáže, zastrešenej terasy a záhradného skladu.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP
Rez a pohľad
Rez a pohľad

Budova je vykurovaná a chladená tepelným čerpadlom zem – voda kombináciou stropných a stenových distribučných zón. Pod hliníkovými oknami sa nachádzajú 80 cm široké pásy podlahového vykurovania. Vzduchotechnika je riešená rekuperačnou jednotkou s nasávaním vzduchu zo severnej fasády.

Stenový nosný systém je zhotovený z 250 mm dutinkovej tehly zateplenej 200 mm izolácie. Stropy sú betónové.

Podklady: studio b52

Poloha diela

Ing. arch. Borislav Benedek
Ing. arch. Michal Lang

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím