Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. september 2016
0
3940

Vila S72 v Kittsee

Jednoduché a čisté hmoty rodinného domu v rakúskej príhraničnej oblasti. Mohli by byť inšpiráciou pre mnohých stavebníkov, ktorí sa (nielen) v tejto už pomaly Slovákmi kolonizovanej časti územia chystajú stavať. Zaujímavá alternatíva k mnohým okázalým, tvarovo rôznorodým rodinným domom, ktoré vyrastajú okolo nás.
Vila S72 v Kittsee
Autori: Ing. arch. Borislav Benedek, Ing. arch. Michal LangSpolupráca: Mgr. art. Katarína Štefancová (interiér), Marcela Šišoláková (návrh záhrady)Plocha pozemku: 740 m2Zastavaná plocha: 210 m2Podlažná plocha: 270,28 m2Návrh: 2011 - 2013Realizácia: 2013 - 2013Adresa: Kittsee, RakúskoPublikované: 5. september 2016

Kittsee (v minulosti Kopčany (pri Bratislave); maď. Köpcsény; chorv. Gijeca) je obec v Rakúsku v okrese Neusiedl am See, v blízkosti bratislavských mestských častí Petržalka a Jarovce. Rodinný dom sa nachádza v novej uličnej zástavbe rodinných domov a reaguje na dvojpodlažnú bytovú výstavbu na opačnej strane ulice s plochou strechou. Aj vďaka bytovej výstavbe dochádza k urbanistickej jednotnosti s prínosom sociálnych interakcií miešania zástavby rodinných domov a bytovej výstavby. Do ulice sú orientované okná pracovne a so zvýšeným parapetom aj do práčovne.

Pozemok je rovinatý s výhľadmi na Berg a marhuľové sady, ktoré sú typické pre Kittsee. Základným kompozičným stvárnením hmoty je prepojenie a rozdelenie priestorov dvomi átriami.

Situácia
Situácia

Átriá zabezpečujú súkromie a zároveň sú protiveternou ochranou, ktorá je v tejto lokalite potrebná. Južné átrium je odizolované natočenými lamelami z cédrového dreva s vlastným bonsaiom a priehľadmi na do krajiny cez obývačku. Dochádza tak k maximálnej miere prepojenia interiéru s exteriérom.

Zo severnej strany je pozemok chránený garážou a záhradným skladom medzi ktorými sa nachádza 10 metrové prekrytie terasy.

Denné miestnosti sú smerované do záhrady, technická miestnosť, práčovňa a špajza a na poschodí hygienické miestnosti sú obrátené do ulice.Týmto riešením sa čiastočne odizoloval súkromný život domácich od verejného priestoru. Pocit intimity v záhrade podporuje aj umiestnenie garáže, zastrešenej terasy a záhradného skladu.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP
Rez a pohľad
Rez a pohľad

Budova je vykurovaná a chladená tepelným čerpadlom zem – voda kombináciou stropných a stenových distribučných zón. Pod hliníkovými oknami sa nachádzajú 80 cm široké pásy podlahového vykurovania. Vzduchotechnika je riešená rekuperačnou jednotkou s nasávaním vzduchu zo severnej fasády.

Stenový nosný systém je zhotovený z 250 mm dutinkovej tehly zateplenej 200 mm izolácie. Stropy sú betónové.

Podklady: studio b52

Poloha diela

Ing. arch. Borislav Benedek
Ing. arch. Michal Lang

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím