Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. september 2022
2
1951

OD PRIOR Piešťany - konverzia objektu a transformácia územia: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka

Typizovaný skelet ako rámec pre novú náplň a využitie.
OD PRIOR Piešťany - konverzia objektu a transformácia územia: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka
Autori: Ing. arch Samuel SzkubanSpolupráca: Ing. Mgr. art. Pallo Pilař, ArtD. (vedúci práce)Návrh: 2022 - 2022Realizácia: 2022 - 2022Adresa: SlovenskoPublikované: 17. september 2022

Tak ako každý rok, aj tentokrát  počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka.

Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 19 absolventských projektov:

  • Fakulta architektúry STU Bratislava - 7
  • Katedra architektúry SvF STU Bratislava - 3
  • Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 3
  • Fakulta umení TU Košice - 2
  • Katedra architektúry VŠVU Bratislava - 4

 

Samuel Szkuban v diplomovej práci, ktorá vznikla na Katedre architektúry SvF STU, rieši neľahkú otázku - budúcnosť siete obchodných domov, postavených z konštrukčného systému INTEGRO. Ako spomína vedúci práce Pallo Pilař, prostredníctvom kreatívnych riešení hľadá možnosti adaptácie tejto stavebnej konštrucie pre využitie v súčasnosti. Podnetom pre zadanie bol aj nešťastný osud Obchodného domu Prior v Martine, ktorý bol zbúraný. Práca presahuje riešenie samotného objektu a zaoberá sa nadväznosťou na celú zónu a priľahlé parcely. Výrazové prostriedky použité pri rekonštrukcii objektu citujú tvaroslovie a materiály pôvodného obejektu OD PRIOR. Navrhovaná revitalizácia si ctí dôležitý historický kontext štvrte, jej špecifiká a estetiku zástavby zo 70. rokov v Piešťanoch.

 

"Záverečná práca sa venuje návrhu revitalizácie a konverzie územia brownfieldu na okraji centra mesta Piešťany. Ide o územie s existujúcim objektom obchodného domu Prior s nosným železobetónovým skeletom Integro, vyvíjaným v druhej polovici 20. storočia pre verejné budovy. Tento nosný systém bol použitý v niekoľkých obchodných domoch na Slovensku, napríklad v bratislavskom Ružinove, Piešťanoch, Lučenci, Žiline, Martine a Prešoe. Medzi fungujúce stavby s týmto nosným systémom patria už len budovy v Piešťanoch a Lučenci, v Ružinove nosný skelet chátra už viac ako desať rokov. Práca sa teda zaoberá aj potenciálom a využiteľnosťou tohto skeletu.

Projekt sa primárne zameriava na vypracovanie architektonickej štúdie konverzie obchodného domu Prior a čiastkovo sa venuje aj vyriešeniu parkovacieho systému a funkcie bývania v území. Hlavnou myšlienkou pri tvorbe obchodného domu bolo zachovanie skeletu a jeho následné vyplnenie modulmi rôznych funkcií, poprepájaných lávkami s priestormi pre verejnosť. Spolu s konverziou objektu obchodného domu sa práca venuje aj návrhu menšieho námestia a parku v blízkosti budovy a taktiež detailnejšiemu návrhu modulu pekárne, spracovanej aj vo virtuálnej realite. Cieľom práce je pretvorenie územia v záujme zlepšenia súčasného využitia funkcií v danom území....", píše Samuel Szkuban.

 

Zhutnená grafická časť diplomovej práce:

Kompletné portfólio diplomovej práce Samuela Szkubana:

 

Plagát:

 

Model:

Model
Model
Model
Model
Model
Model

Osobité poďakovanie: sekretár súťaže - Jakub Hanták

Ing. arch Samuel Szkuban

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím