Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. júl 2020
0
676

Mestská akupunktúra Piešťany

Súhrn malých intervencií, ktorý môže prispieť k zlepšeniu kvality verejného priestoru v kúpeľnom meste.
Mestská akupunktúra Piešťany

Zámerom projektu Mestská akupunktúra bolo priniesť nový pohľad na verejné priestory Piešťan. Miestni architekti (Matthias Arnould, Nikola Beim, Adela Klčová, Eva Rohoňová, Palo Pilař a Lívia Gažová) sa na mesto pozreli z perspektívy obyvateľa Piešťan. Sústredili sa na každodenný život, zmapovali kolízne miesta, alebo priestory s nevyužitým potenciálom, pomenovali ich problémy a navrhli rýchle riešenia. Do projektu sa zapojili aj študenti Katedry architektúry Stavebnej fakulty STU. Výsledkom je 16 akupunktúrnych zásahov.

"Namiesto veľkých rozvojových projektov sme sledovali bežný život v meste a snažili sa nenáročnými zásahmi pozdvihnúť kvalitu verejného priestoru. Rovnako ako liečitelia pri umení akupunktúry sme vytipovali a “opravili” konkrétne body. Orezanie kríkov, preorganizovanie dopravy, pridanie mobiliáru alebo obnova povrchov nie sú nákladné, ale priestor, v ktorom sa obyvatelia Piešťan denne pohybujú, dokážu okamžite zmeniť," vysvetľujú autori.

Koncept malých zásahov do verejného priestoru nie je ničím novým. Mestá v zahraničí ich aplikujú s úmyslom rýchlej a lacnej premeny priestorov alebo odskúšania zmien “nanečisto”. Instantné námestia vytvárajú prenosnými stoličkami, farbou vytvoria z ulice pešiu zónu. S malými zásahmi začínajú experimentovať aj slovenské mestá. Vlna nadšenia okolo projektu Mestské zásahy, ktoré v minulých rokoch prebehli vo viacerých mestách, začína ovplyvňovať nielen fyzický priestor, ale i politiku a zmýšľanie obyvateľov.

Rovnako ako pri Mestských zásahoch, aj nápady v piešťanskom projekte Mestská akupunktúra sledujú princípy budovania miest pre ľudí. V návrhoch dostali prednosť chodci, cyklisti a zraniteľné skupiny obyvateľov. Autori dbali na mestotvornosť, pohodlný pohyb a malé detaily, ktoré spríjemnia život v "malomeste". 

Mestská akupunktúra Piešťany
Autori: Adela Klčová, Lívia Gažová, Eva Rohoňová, Matthias Arnould, Nikola Beim, Pavol Pilař
Editor: Matthias Arnould
Spolupráca: Ing. arch. Zuzana Nádaská, PhD. a študenti Katedry architektúry Svf STU - P. Rigová, J. Pažická, S. Bezányiová, T. Socha, M. Mičiak, P. Pelachy, S. Ladňáková, M. Rajťúková, E. Zaťková, B. Däményová, J. Valkovičová, M. Králik, V. Lukáčová a G. Slováková pod vedením Zuzany Nádaskej, Pavla Pilařa a Matthiasa Arnoulda

Brožúru projektu Mestská akupunktúra si možte stiahnuť na stránkach iniciátora projektu - Piešťanského okruhu, alebo prelistovať v prílohách nižšie:

Súvisiace články

Ing. Matthias Marcel Jean ArnouldSKBratislava, Piešťany
Lívia GažováSKPiešťany
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím