Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. február 2018
0
2276

Kino Úsmev, Košice

"Zateplenie" bez zateplenia. Experiment, ktorý narába s témou ekonomicky úsporne, "punkovo", ale napriek (vďaka) tomu preukázal svoju životaschopnosť.
Kino Úsmev, Košice
Autori: Ing. arch. Irakli Eristavi, Ing. arch. Pavol Šilla, Ing. arch. Juraj ČervenýSpolupráca: Ing. Martin RatkošInvestor: Cinefil, občianske združenieNávrh: 2016 - 2016Realizácia: 2016 - 2016Adresa: Kasárenské námestie 1, Košice, SlovenskoPublikované: 10. február 2018

Kino Úsmev v historickom centre Košíc fungovalo nepretržite od 20. rokov minulého storočia až do roku 2012, keď bolo pre klesajúci záujem divákov zatvorené. Malé "analógové" kino nedokázalo konkurovať multiplexom vybaveným novými premietacími technológiami. V roku 2016 však zažilo reštart, tentokrát však vo výrazne pozmenenej podobe, ako repertoárové premiérové kino. Koncepcia cielená na náročného diváka vytvorila zaujímavú živnú pôdu pre kultúrny život.

Modernizácia technológií prebiehala ruka v ruke s novým architektonickým riešením. Cieľová skupina a obmedzený rozpočet formovali tvorivý prístup architektov a experimentálne poňatie projektu. Je tu cítiť zaujímavé prelínanie nostalgie so súčasnosťou. V interiéri akoby zastal čas. Veľká časť pôvodného zariadenia kina aj dobová atmosféra ostala zachovaná. Zvonku však architekti presadili odvážne riešenie.

Z fasády trčia dve tisícky zatepľovacích tanierových hmoždiniek. Ide o vtipnú hru, "zateplenie" bez skutočného zateplenia. Odkaz na zmenu a novú funkciu objektu. Pravidelný raster je dynamickým prvkom, mení svoj vizuál podľa dennej doby, stáva sa podkladom pre ďaľšie umelecké intervencie a hru so svetlom. Reverzibilná inštalácia sa nakoniec stala pevnou súčasťou areálu a obhájila svoje miesto.

Foto: zerozero
Foto: zerozero

Viac o projekte pre nás napísali architekti z ateliéru zerozero:

Na Jar 2016 sme boli požiadaní vytvoriť návrh aktivácie priestoru pred legendárnym kinom Úsmev v Košiciach. Súčasťou našej úlohy bola aj úprava fasád a otvorenie, prepojenie foyeru kina s malým parkom, ktorý sa nachádza pred nim. Príjemný park disponuje veľkým potenciálom a pochopili sme, že by do neho mohli expandovať aktivity a programy z vnútra budovy. Preto sme fasádu perforovali dvojicou symetrických otvorov, ktoré zabezpečujú vizuálny i faktický kontakt oboch prostredí.

Aktivácia parku spočíva v umiestnení niekoľkých architektonických elementov. Jedná sa o pódium o pôdoryse rovnoramenného kríža, ktoré slúži ako exteriérova expanzia prevádzky kaviarne. Ďalšími prvkami sú informačný pylón pri vstupe do parku a 23 m dlhá zalomená lavička. Existujúce rovnoramenné schodisko disponuje potencialitou hľadiska, z ktorého je možné sledovať dianie v priestore pred kinom. Jeho aktivácia spočíva v úprave stupňov na sedenie a farebnom nátere, ktorý bude pre všetky spomínané elementy rovnaký.

Fasády sme navrhli očistiť od zbytočných prvkov a farebne upraviť. Na hlavných fasádach kina sme navrhli reverzibilnú inštaláciu E/ti/CS. Vynechaním písmen T=Thermal a I=Insulation známej skratky ETICS (external thermal inslulation contact system) vzniká External Contact System. Inštalácia, ktorá okrem výtvarného rozmeru a informačného potenciálu nastoľuje otázky rizík zmeny geometrie, proporcií a siluety architektúr vystavených tlaku súčasného trendu energetickej úspornosti a „zbesilého zatepľovania“. Pattern zložený z 2000 kusov kotviacich elementov zatepľovacieho systému rozmiestnených v pravidelnom rastri sa stáva podkladom pre svojbytné intervencie iných umelcov. Napríklad pre umiestnenie LED svietidiel, alebo nasvetlenie štruktúry generejúc ďalšie sub-patterny tieňov, ktoré rozvibrujú siluetu objektu kina.

Fotografia modelu
Fotografia modeluAutor: zerozero
Situácia
SituáciaAutor: zerozero
Pohľady
PohľadyAutor: zerozero
Foto: zerozero
Foto: zerozero
Foto: zerozero
Foto: zerozero
Foto: zerozero

Podklady: zerozero

Poloha diela

Ing. arch. Irakli Eristavi
Ing. arch. Pavol Šilla
Ing. arch. Juraj Červený

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím