Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V lokalite medzi ulicami Kopčianska, Údernícka a Gogoľova, v blízkosti železničnej stanice Petržalka, začali začiatkom 20. storočia vznikať výrobné haly. Továrnici si lokalitu volili jednak pre dostupné ceny pozemkov, ale predovšetkým pre strategické železničné spojenie s Viedňou a Budapešťou. Výhodou nebola len relatívna blízkosť, ale hlavne dostupnosť územia. Nebolo totiž potrebné prekonávať tok Dunaja. Pri hraniciach s rakúskou obcou Kittsee bola Durvayova tehelňa, v blízkosti stanice na Kopčianskej ulici Lewyho továreň na hnacie remene z prírodných, najmä ľanových materiálov, oproti stanici továreň Avenarius, a nakoniec smaltovňa Petra Westena s gumárňou Matadorka. Viaceré budovy továrne na smaltované nádoby sa zachovali dodnes. Výroba v halách už dávno ustala a prebieha proces konverzie lokality.
Súčasť novej rozvojovej zóny v Petržalke tvorí projekt Kopčianka, za ktorého podobou stojí ateliér PANTOGRAPH. Štvorica polyfunkčných domov vyrástla na mieste asanovaných skladových hál a prevádzok rozsiahleho priemyselného areálu bývalej Matadorky.
“K návrhu rezidenčného bývania na Kopčianskej ulici sme pristupovali s jasnou ambíciou vytvoriť novú identitu v dynamicky sa meniacej časti mesta,” uvádzajú architekti v popise projektu. Stáli tak pred neľahkou úlohou stvárnenia novej zástavby v západnej časti Petržalky, kde sa počíta s výrazným rozvojom, konverziou viacerých pôvodných objektov, či zachovaním fragmentov industriálnej architektúry...
Nový urbanistický celok zahŕňa štyri objekty, radené kolmo na os Kopčianskej ulice.
Prevládajúcu funkciu bývania rozširujú priestory pre občiansku vybavenosť v partri každého z domov a parkovanie v spoločnom suteréne.
Jednotlivé bloky s orientáciou v smere JZ - SV tvoria vždy tri sekcie s prislúchajúcimi komunikačnými jadrami. Dvojicu nižších - šesťpodlažných segmentov dopĺňa vždy dvanásťpodlažná sekcia, orientovaná v zrkadlovej polohe voči susednému objektu. Na jedno vertikálne jadro prislúchajú maximálne štyri byty. V rámci oboch etáp projektu vzniklo celkom 308 bytov, s vyváženou skladbou 1,5 - až 3 izbových jednotiek, ktorú dopĺňa niekoľko väčších “štvorizbákov”.
Stavebné objekty vymedzujú tri zelené vnútrobloky so šírkou viac ako 30 metrov, prístupné z verejného priestoru a prepojené s priestormi občianskej vybavenosti v partri. Na industriálnu minulosť lokality odkazujú prvky drobnej architektúry, alebo tiež fragment pôvodnej nitovanej konštrukcie z asanovanej haly, umiestnený v jednom z vnútroblokov.
Čiastočné zapustenie prízemia vytvára krytú pasáž, vedúcu do vstupných priestorov domu. Zvolený koncept akcentuje farebné riešenie, ktoré prispieva k optickému “odľahčeniu” pomerne masívnych blokov zástavby. Obdobný princíp využili architekti aj pri stvárnení otvorov lodžií, ktorými disponujú všetky bytové jednotky.
Architekti rozohrávajú matematický raster fasád prostredníctvom výrazných zošikmení. Kompozícia, ktorej východiská možno hľadať v susediacich šedových strechách historických výrobných hál, vytvára jasne zapamätateľnú identitu nového projektu. Racionálne riešenie stavby sa tak zaobíde bez prvoplánovej snahy o architektonickú exhibíciu.
Zvislý nosný systém objektu tvoria monolitické obvodové a nosné steny, ktoré dopĺňa sústava pilierov rôznych tvarov a rozmerov. Na spojité železobetónové stropné konštrukcie nadväzujú balkónové dosky, kotvené prostredníctvom termokošov. Deliace priečky sú murované z keramických tvaroviek.
Podklady: PANTOGRAPH
Fotografie: Rastislav Blaško
Použité materiály a riešenia:
Wienerberger: Porotherm 17,5 Profi pre vnútorné nosné priečky, Porotherm 14 Profi pre vnútorné nenosné priečky, Porotherm 11,5 Profi pre vnútorné nenosné priečky, Preklad KP 11,5 a KP 7