Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. máj 2024
12
1134

Rekonštrukcia základnej školy na Plickovej ulici, Bratislava

Modelová rekonštrukcia školy z druhej polovice XX storočia.
Rekonštrukcia základnej školy na Plickovej ulici, Bratislava
Ateliér: PantographAutori: Ing. arch. Peter Kožuško, Ing. arch. Tomáš Auxt, Ing. arch. Miroslav Hrušovský, Ing. arch. Linda Hrušovská, Ing. arch. Kristián Vnučko, Ing. Michal Zábranský, Ing. arch. Matúš Viskup, Ing. arch. Paulína Juráková, Lukáš Zachar, Ing. Zsolt NagyInvestor: MČ RačaPlocha pozemku: 10 600 m2Zastavaná plocha: 3 850,00 m2Podlažná plocha: 7 215,00 m2 / 25+9 učebníObostavaný objem: 25 983 m3Investičný náklad: 6 mil. €Návrh: 2020 - 2021Realizácia: 2021 - 2023Adresa: Plickova 9, Bratislava, SlovenskoPublikované: 6. jún 2024

Medzi aktuálne projekty prestavby alebo rozširovania kapacít škôl v bratislavskom kraji patria aj realizácie ateliéru PANTOGRAPH. V priebehu minulého roka sme predstavili prestavbu a nadstavbu objektu v Záhorskej Bystrici, ktorá rieši nedostatok kapacít miestnej základnej školy. Dnes sa pozrieme na prvú dokončenú etapu rozsiahleho školského areálu v Rači.

Základná škola na Plickovej ulici, postavená začiatkom 70. rokov minulého storočia, bola pre havarijný stav v roku 2008 uzavretá. Nová nádej pre chátrajúci školský areál svitla v roku 2019, kedy sa mestská časť Rača rozhodla najmä s ohľadom na využitie existujúcej infraštruktúry pre rozsiahlu a nákladnú rekonštrukciu. 

Nový lokalitný program zahŕňa 25 kmeňových tried pre 600 žiakov, 9 odborných učební, 3 zborovne pre učiteľov, kancelárie pre vedenie školy a 2 telocvične s hygienickým zázemím. Škola disponuje vlastnou kuchyňou a jedálňou.

Východisko projektu tvorili objekty základnej školy a telocvične, vzájomne prepojené spojovacím krčkom. Chodbový model školy s vnútorným átriom tvorí v pôdoryse tvar písmena H. Dve plnohodnotné nadzemné podlažia dopĺňa v strednej časti redukované tretie podlažie. Krídlo, v ktorom sa nachádza kuchyňa je čiastočne podpivničené. Fasády školy charakterizujú výrazné pásové okná. 

“Návrh rešpektuje súčasné trendy vo vzdelávaní, požiadavky na vyššiu zážitkovosť výučby a podporu kreativity žiakov. Budova je plne bezbariérová a inkluzívna, pričom študovať tu môžu aj žiaci s poruchou autistického spektra,” vysvetľujú východiská projektu autori z ateliéru PANTOGRAPH. Návrh zachováva pôvodnú kompozíciu fasád s pásovými oknami, rovnako ako farebnú mozaiku “Kocúr” z roku 1972. Poškodené dielo Ivana Vychlopena sa v priebehu stavebných prác podarilo komplexne zreštaurovať

Zahájeniu samotnej rekonštrukcie predchádzala asanácia časti výrazne poškodeného severozápadného krídla, ktoré nahradili nové konštrukcie. Hlavné vstupy do budovy prekryli architekti konzolovým prestrešením. Pribudli tiež nové priestory zádveria, ktoré zvyšujú  tepelnú pohodu v budove a slúžia tiež ako výrazné orientačné body. 

Obnova pôvodnej funkcie prinavrátila do územia komplexnú občiansku vybavenosť, nakoľko sa oproti areálu nachádza fungujúca materská škola a denný stacionár pre seniorov. V súčasnosti sa dostáva do finále rekonštrukcia vonkajších priestorov v celom areáli. 

Foto: Rastislav Blaško
Situácia s pôdorysom prízemia
Situácia s pôdorysom prízemiaAutor: PANTOGRAPH
Foto: Rastislav Blaško
Pôdorysy 2. a 3. NP
Pôdorysy 2. a 3. NPAutor: PANTOGRAPH
Foto: Rastislav Blaško
Charakteristický pohľad a rez
Charakteristický pohľad a rezAutor: PANTOGRAPH
Foto: Rastislav Blaško
Foto: Rastislav Blaško
Foto: Rastislav Blaško
Foto: Rastislav Blaško
Foto: Rastislav Blaško
Foto: Rastislav Blaško
Foto: Rastislav Blaško
Foto: Rastislav Blaško
Foto: Rastislav Blaško
Foto: Rastislav Blaško
Foto: Rastislav Blaško
Foto: Rastislav Blaško
Foto: Rastislav Blaško
Foto: Rastislav Blaško

Podklady: PANTOGRAPH
Fotografie: Rastislav Blaško

Ateliér

Poloha diela

Ing. arch. Peter Kožuško
Ing. arch. Tomáš Auxt
Ing. arch. Miroslav Hrušovský
Ing. arch. Linda Hrušovská
Ing. arch. Kristián Vnučko
Ing. Michal Zábranský
Ing. arch. Matúš Viskup
Ing. arch. Paulína Juráková
Lukáš Zachar
Ing. Zsolt Nagy

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím