Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. august 2017
0
1615

Central Park Zvolen

Prestavba torza materskej školy na polyfunkčný objekt.
Central Park Zvolen
Autori: Ing. arch. Martin RepickýInvestor: CENTRAL PARK, s.r.o.Zastavaná plocha: 607 m2Podlažná plocha: 1466.88 m2Obostavaný objem: 6477 m3Návrh: 2015 - 2015Realizácia: 2015 - 2016Adresa: Nográdyho ulica , Zvolen - sídlisko Západ, SlovenskoPublikované: 20. august 2017

Dlho chátrajúci skelet časti nedostavanej materskej školy v centre zvolenského sídliska Západ - Tepličky sa zmenil na moderný polyfunkčný dom. Rámec objektu bol jasne zadefinovaný existujúcimi konštrukciami. Velkorysé priestory bývalých tried a kancelárií umožnili modifikovať budovu pre nový účel. Rozhodujúcim architektonickým momentom bolo vybúranie parapetných panelov a otvorenie juhovýchodnej fasády, pre potreby novej (administratívnej) funkcie.

Nové monolitické steny a schodiská s vykonzolovanými železobetónovými stupňami vhodne dopĺňajú pôvodný konštrukčný systém budovy. Strohé riešenie spoločných priestorov a použité surové materiály v interiéri administratívnej časti boli zvolené so zreteľom na trvácnosť a minimálnu údržbu. Architekt navrhol aj interiér reštauračnej časti na prízemí. Do farebne neutrálneho rámca boli vložené akcenty z opaľovaného dreva a medi. 

Výsledkom práce Martina Repického je moderný polyfunkčný objekt, ktorý zásadne zmenil východiskovú funkciu i podobu. Aj vďaka premysleným zásahom, s minimálnou modifikáciou východiskovej konštrukcie a vnútorného členenia objektu, sa podarilo vytvoriť fungujúcu budovu s priaznivou ekonomickou bilanciou. Pohľad na slovenské sídliská podnecuje predstavu, že rekonštruované polyfunkčné objekty častokrát nemajú žiadne ambície na architektonické stvárnenie. Architektúra Central Parku však čistým rukopisom navonok reflektuje svoju náplň a nenásilne sa stáva vhodne doplňujúcou, organickou súčasťou sídliskového prostredia.

Foto: Martin Repický
Foto: Martin Repický

Stavba je prvou etapou výstavby obchodného centra so zameraním na služby. Po rekonštrukcii objekt poskytuje v prízemí približne 500 m2 obchodných priestorov a na horných dvoch podlažiach približne 1000 m2 kancelárskych priestorov.

Foto: Štefan Moravčík
Foto: Martin Repický

Architektonické riešenie je zásadne preddefinované hmotou pôvodnej stavby a jej členením. Vzhľadom na fakt, že ide o panelový nosný systém, boli zásadné zmeny proporcie a jej fasádneho členenia stavby nelogické.

Fasády v princípe rešpektujú pôvodné členenie. Úprava spája samostatné okná do pásov s odkazom na prevažne kancelársky charakter budovy. Čelná juhovýchodná fasáda posúva pôvodnú otvorenosť ešte ďalej. Po odstránení pôvodných parapetných panelov je navrhnutá ako celopresklená s maximálnym otvorením smerom na Hron a park Lanice. Antracitové rámy splývajú zo zasklením a zanikajú na pozadí svetlosivej omietky.

Foto: Martin Repický
Foto: Martin Repický
Foto: Martin Repický

Funkčné členenie stavby je zrejmé z výkresovej časti. Na centrálny komunikačný priestor so schodiskom a výťahom sa na druhom a treťom podlaží napájajú dve bočné kancelárske krídla. Na prízemí je v severnom krídle situovaná obchodná prevádzka a v južnom reštaurácia.

Pôdorys
PôdorysAutor: Martin Repický
Priečny rez
Priečny rezAutor: Martin Repický
Foto: Martin Repický
Foto: Martin Repický
Foto: Martin Repický
Foto: Martin Repický
Foto: Štefan Moravčík
Foto: Štefan Moravčík
Foto: Martin Repický
Materská škola pred prestavbou. Časť objektu v popredí bola asanovaná. Dva trakty v pozadí slúžia ako základ Central parku.
Materská škola pred prestavbou. Časť objektu v popredí bola asanovaná. Dva trakty v pozadí slúžia ako základ Central parku.Foto: Ján Števonka
Betónový skelet po vybúraní parapetných panelov.
Betónový skelet po vybúraní parapetných panelov.Foto: Ján Števonka

Podklady: Martin Repický

Poloha diela

Ing. arch. Martin Repický
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím