Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. august 2017
0
1423

Central Park Zvolen

Prestavba torza materskej školy na polyfunkčný objekt.
Central Park Zvolen
Autori: Ing. arch. Martin RepickýInvestor: CENTRAL PARK, s.r.o.Zastavaná plocha: 607 m2Podlažná plocha: 1466.88 m2Obostavaný objem: 6477 m3Návrh: 2015 - 2015Realizácia: 2015 - 2016Adresa: Nográdyho ulica , Zvolen - sídlisko Západ, SlovenskoPublikované: 20. august 2017

Dlho chátrajúci skelet časti nedostavanej materskej školy v centre zvolenského sídliska Západ - Tepličky sa zmenil na moderný polyfunkčný dom. Rámec objektu bol jasne zadefinovaný existujúcimi konštrukciami. Velkorysé priestory bývalých tried a kancelárií umožnili modifikovať budovu pre nový účel. Rozhodujúcim architektonickým momentom bolo vybúranie parapetných panelov a otvorenie juhovýchodnej fasády, pre potreby novej (administratívnej) funkcie.

Nové monolitické steny a schodiská s vykonzolovanými železobetónovými stupňami vhodne dopĺňajú pôvodný konštrukčný systém budovy. Strohé riešenie spoločných priestorov a použité surové materiály v interiéri administratívnej časti boli zvolené so zreteľom na trvácnosť a minimálnu údržbu. Architekt navrhol aj interiér reštauračnej časti na prízemí. Do farebne neutrálneho rámca boli vložené akcenty z opaľovaného dreva a medi. 

Výsledkom práce Martina Repického je moderný polyfunkčný objekt, ktorý zásadne zmenil východiskovú funkciu i podobu. Aj vďaka premysleným zásahom, s minimálnou modifikáciou východiskovej konštrukcie a vnútorného členenia objektu, sa podarilo vytvoriť fungujúcu budovu s priaznivou ekonomickou bilanciou. Pohľad na slovenské sídliská podnecuje predstavu, že rekonštruované polyfunkčné objekty častokrát nemajú žiadne ambície na architektonické stvárnenie. Architektúra Central Parku však čistým rukopisom navonok reflektuje svoju náplň a nenásilne sa stáva vhodne doplňujúcou, organickou súčasťou sídliskového prostredia.

Foto: Martin Repický
Foto: Martin Repický

Stavba je prvou etapou výstavby obchodného centra so zameraním na služby. Po rekonštrukcii objekt poskytuje v prízemí približne 500 m2 obchodných priestorov a na horných dvoch podlažiach približne 1000 m2 kancelárskych priestorov.

Foto: Štefan Moravčík
Foto: Martin Repický

Architektonické riešenie je zásadne preddefinované hmotou pôvodnej stavby a jej členením. Vzhľadom na fakt, že ide o panelový nosný systém, boli zásadné zmeny proporcie a jej fasádneho členenia stavby nelogické.

Fasády v princípe rešpektujú pôvodné členenie. Úprava spája samostatné okná do pásov s odkazom na prevažne kancelársky charakter budovy. Čelná juhovýchodná fasáda posúva pôvodnú otvorenosť ešte ďalej. Po odstránení pôvodných parapetných panelov je navrhnutá ako celopresklená s maximálnym otvorením smerom na Hron a park Lanice. Antracitové rámy splývajú zo zasklením a zanikajú na pozadí svetlosivej omietky.

Foto: Martin Repický
Foto: Martin Repický
Foto: Martin Repický

Funkčné členenie stavby je zrejmé z výkresovej časti. Na centrálny komunikačný priestor so schodiskom a výťahom sa na druhom a treťom podlaží napájajú dve bočné kancelárske krídla. Na prízemí je v severnom krídle situovaná obchodná prevádzka a v južnom reštaurácia.

Pôdorys
PôdorysAutor: Martin Repický
Priečny rez
Priečny rezAutor: Martin Repický
Foto: Martin Repický
Foto: Martin Repický
Foto: Martin Repický
Foto: Martin Repický
Foto: Štefan Moravčík
Foto: Štefan Moravčík
Foto: Martin Repický
Materská škola pred prestavbou. Časť objektu v popredí bola asanovaná. Dva trakty v pozadí slúžia ako základ Central parku.
Materská škola pred prestavbou. Časť objektu v popredí bola asanovaná. Dva trakty v pozadí slúžia ako základ Central parku.Foto: Ján Števonka
Betónový skelet po vybúraní parapetných panelov.
Betónový skelet po vybúraní parapetných panelov.Foto: Ján Števonka

Podklady: Martin Repický

Poloha diela

Ing. arch. Martin Repický
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím