Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. jún 2016
2
2684

Rekonštrukcia Tabačky Kulturfabrik

Rekonštrukciou bývalej tabakovej továrne v Košiciach vznikol životaschopný kultúrny HUB. Počas prestavby sa do stavebnej podstaty industriálnej budovy zasahovalo minimálne a podarilo sa tak zachovať autentickú atmosféru. Za projektom stojí občianske združenie Bona Fide, ktoré vedie architekt Peter Radkoff.
Rekonštrukcia Tabačky Kulturfabrik
Autori: Ing. Peter Radkoff, Ing. arch. Pavol Pirovits, Mgr. art. Dávid HutiraInvestor: OZ Bona Fide Podlažná plocha: 2500 m2Návrh: 2012 - 2014Realizácia: 2014 - 2015Adresa: Gorkého 2, Košice, SlovenskoPublikované: 2. júl 2016

OZ Bona Fide sa nezávislej kultúre v Košiciach venuje už viac než 20 rokov. Za toto obdobie sa mu podarilo realizovať množstvo umeleckých projektov a niekoľko kultúrnych centier. Prvým väčším projektom nezávislého centra bol IC Culture Train, nasledovali Kasárne Kulturpark a potom Tabačka Kulturfabrik.

Vďaka strategickému rozhodnutiu Košického samosprávneho kraja a jeho významnej investícii do rekonštrukcie historických priestorov bývalej tabakovej továrne, odštartovalo v máji 2015 OZ Bona Fide nový model fungovania kultúrneho centra. Hlavným motívom, prečo sa vlastník nehnuteľnosti KSK rozhodol na tomto projekte spolupracovať, je podpora a rozvoj kreatívnej ekonomiky. Podpora začínajúcich autorov, zdieľané pracovné miesta a prepojenie na úspešné lokálne firmy, odlišujú Tabačku Kulturfabrik od bežného kultúrneho centra. Našou prioritou je posilnenie oblasti kreativity formou podmienok pre vznik nových spoluprác. Tabačka naplní vízie kreatívneho inkubátora a start-upovej podpory pre nové kultúrne iniciatívy, jednotlivcov a komunity.

Vlastníkom budovy je Košický samosprávny kraj a prevádzkovateľom oz Bona Fide. Model fungovania Tabačky Kulturfabik je založený na základe angažovaných občanov na princípe budovania nezávislého kultúrneho centra “zdola”. Tento typ kultúrnej inštitúcie nie je zriaďovaný ani štátom ani samosprávou. Centrum je financované systémom viaczdrojového financovania (vlastná hospodárska činnosť, dotácie, finanční partneri).

Tabačka Kulturfabrik sa nachádza v jednom z dvorov historického areálu bývalej tabakovej továrne z roku 1851. Je to národná kultúrna technická pamiatka, ktorá slúžila v rakusko-uhorskej monarchii na výrobu cigár až do ukončnia 2. svetovej vojny. Potom budova slúžila do revolúcie 1989 ako učňovské stredisko VSS (Východoslovenské strojárne).

Situácia
Situácia

Tabačka ponúka multifunkčnú sálu s kapacitou 600 miest na státie a 200 miest na sedenie, Black Box s kapacitou 60 miest na sedenie, kinoklub s kapacitou 77 miest na sedenie, kreatívnu zónu so šiestimi kancelárskymi priestormi, coworkingový hub pre 30tich kreatívcov, kreatívne printové štúdio, nahrávacie štúdio, Music Lab, video štúdio/worshopovú miestnosť pre cca 15 ľudí, veľký bar s bistrom s kapacitou 130 miest na sedenie, galériu a obchod s umeleckými potrebami.

Užívateľom priestoru je oz Bona Fide, ktoré tu prevádzkuje nezávislé kultúrne centrum Tabačka Kulturfabrik, súčasťou neho je aj kreatívna zóna tzv. Tabačka Partners – organizácie a ľudia pracujúci v rôznych oblastiach kreatívneho priemyslu. V súčasnosti nimi sú: divadlo NA PERÓNE, Copyvait - creative printing studio, HUBa Coworking, svetelné a dj studio Showmedia / DJ Center, 436 - desing studio, multimediálny umelec a jeho T-N-G Space, nahrávacie štúdio Orgon, Music Lab, VONAI - produktový design, Street Art Communication, video lab Eyemedia a EMER Servis, ktorý prevádzkuje Bistro Tabačka.

Tabačka Kulturfabrik je kultúrnym centrom a otvorenou zónou pre umenie, kreativitu a spoluprácu v Košiciach. Areál bývalej tabakovej továrne na Gorkého ulici dnes ponúka 2500 m2, ktoré patria súčasnému umeniu, koncertom, divadlu a tancu, klubovým filmom, vizuálnemu umeniu, vzdelávaniu, spolupráci a tiež kvalitnému dennému bistru a ďalším službám.

Najväčším úspechom je dohoda s vedením KSK o konverzii národnej technickej pamiatky na nezávislé kultúrne centrum s prepojením na kreatívny priemysel, ktorú následne schválilo jednohlasne jeho zastupiteľstvo aj vyčlenením investičných prostriedkov na jeho základnú rekonštrukciu pre náš projekt. Aj napriek veľkému celoslovenskému záujmu verejnosti, mediálne odozve a kreditu odbornej obce za veľký neúspech považujeme nulovú lokálnu podporu od nášho partnera a vlastníka budovy KSK a mesta Košice, od miestnych samospráv, v prostredí ktorých projekt realizujeme.

Pôdorys 1. NP pred rekonštrukciou (vľavo) po rekonštrukcii (vpravo)
Pôdorys 1. NP pred rekonštrukciou (vľavo) po rekonštrukcii (vpravo)
Pôdorys 2. NP pred rekonštrukciou (vľavo) po rekonštrukcii (vpravo)
Pôdorys 2. NP pred rekonštrukciou (vľavo) po rekonštrukcii (vpravo)
Pôdorys strechy pred rekonštrukciou (vľavo) po rekonštrukcii (vpravo)
Pôdorys strechy pred rekonštrukciou (vľavo) po rekonštrukcii (vpravo)
Čelný pohľad
Čelný pohľad

Fotografie dokumentujúce rekonštrukciu:

Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciou

Podklady: Tabačka

Archinfo, architektúra, urbanizmus, dizajn, grafika, umenie, Slovensko (architecture, architect, design, CGI, art, Slovakia)

Poloha diela

Ing. Peter Radkoff
Ing. arch. Pavol Pirovits
Mgr. art. Dávid Hutira

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím