Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. máj 2024
4
1196

Park na nábreží, Poprad

Miesto stretnutí pre všetky vekové kategórie.
Park na nábreží, Poprad
Autori: Ing. arch. Tatiana Dunajská, Ing. arch. Michaela Dunajská, Ing. Helena Sarvašová (krajinná architektúra), Ing. Lívia Neupauerová, Ing. Jana Dunajská (doprava)Investor: Mesto PopradPlocha pozemku: 5 605 m2Návrh: 2021 - 2021Realizácia: 2022 - 2022Adresa: Popradské nábrežie , SlovenskoPublikované: 4. jún 2024

Návrh ateliéru DUNAJSKI studio reflektuje polohu priestoru medzi centrom mesta a obytnou zónou. Riešenie priestoru s kvalitami mestského parku zároveň rešpektuje súkromie obyvateľov priľahlých rodinných domov. Organizácia plôch a použité materiály vytvárajú plynulý prechod medzi riekou a zeleňou. Zelené ostrovy definujú zóny s rozdielnym charakterom a mierou súkromia. Organické tvary, zvlnený terén a herné prvky čerpajú podľa slov autoriek inšpiráciu z prítomného vodného elementu.

 

Realizáciu bližšie predstaví sprievodný autorský text:

 

Cieľom návrhu bolo vytvorenie udržateľného verejného priestoru, ktorý zlepší klímu v území a poskytne nové možnosti trávenia voľného času v meste a prírode zároveň.

Foto: Michaela Dunajská

Pôvodný stav

Park na nábreží tvorila prevažne trávnatá plocha s niekoľkými štrkovými chodníkmi v zlom technickom stave. V parku sa nachádzali ovocné stromy, viaceré v zlom stave podľa dendrologického prieskumu. Funkcia parku bola tranzitná, pričom peší mali tendenciu využívať primárne cyklistickú cestičku ktorá parkom prechádza.

Pôvodný stav
Pôvodný stavAutor: DUNAJSKI studio

 

Koncept

Malé ostrovy zelene na brehu rieky, medzi ktoré sa "rozlieva" spevnená plocha pre peších

Organizácia plôch a použité materiály vytvárajú plynulý prechod medzi riekou a samotným parkom. Element vody bol inšpiráciou pri návrhu parku či už pre organické tvary, zvlnený terén alebo herné prvky. Zeleň je sústredená v menších aj rozsiahlejších zoskupeniach - zelených ostrovoch, ktoré tak vytvárajú priestory s rôznou mierou súkromia a s rôznou atmosférou.

Koncept - skica základného členenia priestoru
Koncept - skica základného členenia priestoruAutor: DUNAJSKI studio
Schéma funkčného členenia parku
Schéma funkčného členenia parkuAutor: DUNAJSKI studio

Návrh

Park je rozdelený na zónu aktivít a oddychovú zónu. Zóna aktivít s detským ihriskom a športovým vybavením pre mládež a dospelých postupne prechádza do oddychovej časti v okolí kostola na východnej strane.

Plochy sú oddelené hustou výsadbou kríkov od rodinných domov, aby nenarúšali súkromie miestnych obyvateľov. Východná časť parku v okolí kostola poskytuje možnosť sedenia v tieni stromov, dostatočne veľká rozptylová plocha pred kostolom umožňuje konanie bohoslužieb bez obmedzenia ostatných návštevníkov parku.

Foto: Michaela Dunajská
Foto: Michaela Dunajská
Foto: Michaela Dunajská

Materiálové riešenie

Prírodné, recyklované, trvácne

Materiálové riešenie je kombináciou prírodných materiálov (mlat, štrk, kameň, drevo) s recyklovanými (liata guma, pieskovisko z recyklátu, využitie pôvodných kamenných obrubníkov z parku), ktoré dopĺňajú trvácne materiály (betón, oceľ).

Priepustné, nepriepustné

Spevnené plochy sú z priepustných a nepriepustných materiálov. Priepustné plochy (mlatový kryt, kamenná dlažba, betónová dlažba, liata guma, štrk) celým svojim povrchom prirodzene odvádzajú vodu v smere spádov konštrukcií k zeleni. Nepriepustný betónový chodník je spádovaný smerom k trvalkovým záhonom a do priepustných plôch. Dažďová voda je tak využitá pre závlahu rastlín v záhonoch. Betónový chodník zabezpečuje pohodlný bezbariérový pohyb v parku. Vďaka svetlej farbe sa neprehrieva a nezhoršuje tak klímu parku počas letných mesiacov.

Foto: Michaela Dunajská
Foto: Michaela Dunajská
Foto: Michaela Dunajská

Trvalkové záhony, kríky, stromy

Výsadba zelene podporuje biodiverzitu a prispieva k ochladzovaniu parku. Trvalkové záhony sú vysadené lokálnymi druhmi rastlín, ktoré kvitnú v rôznych časoch počas roka a dotvárajú celkovú atmosféru miesta. Kríky plnia aj izolačnú funkciu, oddeľujú plochy parku od cesty a vytvárajú intímnejšie priestory.

Foto: Michaela Dunajská
Foto: Michaela Dunajská

Podklady: DUNAJSKI studio
Fotografie: Michaela Dunajská

Súčasťou projektu bolo vybavenie priestoru mobiliárom od mmcité.
Lavičky - woody, woody scorpio
Odpadkové koše - crystal
Pieskovisko - Loop circle z recyklátu (outsider)

Poloha diela

Ing. arch. Tatiana Dunajská
Ing. arch. Michaela Dunajská
Ing. Helena Sarvašová
Ing. Lívia Neupauerová
Ing. Jana Dunajská
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím