Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. júl 2018
0
10037

CE∙ZA∙AR 2018 - nominácie

Porota rozhodla. Nominovala šestnásť diel v šiestich kategóriách. Víťazi budú vyhlásení na slávnostnom galavečere 3. októbra 2018.
CE∙ZA∙AR 2018 - nominácie

Tradícia Ceny CE∙ZA∙AR, ktorou sa oceňujú profesionálne výkony - architektonické diela členiek a členov Slovenskej komory architektov, je dnes už pevne ukotvená v kultúrnom živote na Slovensku a dá sa povedať, i v širšom stredoeurópskom priestore. Úlohou ocenenia je zdôrazniť kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukázať na kvalitu budovaného prostredia a predovšetkým kultivovať verejné povedomie o architektúre ako takej. Záštitu nad Cenou prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

V prvom kole porota z celkového počtu 85 prihlásených stavieb vybrala 22 prác zaradených na „short list“. V druhom kole porotcovia prešli viac ako tisíc kilometrov naprieč celým slovenskom, pričom osobne navštívili realizácie z užšieho výberu. Po záverečnom hodnotení boli 26. júla na tlačovej konferencii v priestoroch Slovenskej komory architektov oznámené nasledovné výsledky:

Nominácie na Cenu za architektúru CE·ZA·AR 2018 boli udelené v súlade so štatútom v šiestich kategóriách:

Rodinné domy - 4 nominácie
Bytové domy - 3 nominácie
Občianske a priemyselné budovy - 2 nominácie
Obnova a prestavba - 2 nominácie
Interiér - 2 nominácie
Exteriér - 3 nominácie

V nasledujúcich riadkoch predstavujeme nominované diela s krátkym komentárom. Podrobnejšie profily nominovaných stavieb si môžete pozrieť po kliknutí na ich fotografiu.

Pozn. red.: krátke charakteristiky prác sú komentáre redakcie, ktoré boli uvedené pri ich uverejnení v minulosti na našej stránke. Nemajú nič spoločné s názormi oficiálnej poroty ceny CE.ZA.AR (aj keď je evidentné, že sme sa vo viacerých veciach zhodli).

Nominácie v kategórii Rodinné domy

Dom pri lese 4, Rusovce viac TU

Autori: Ing. arch. Ľubomír Peráček, st., Ing. arch. Ľubomír Peráček, ml.

Bývanie na hranici lužného lesa. Vlastný dom architekta. Stavba je súčasťou Villaparku Rusovce, súboru šiestich domov, na ktorom sa architekti autorsky aj investične podieľali. “Dom pri lese” je tak, ako jeho názov naznačuje, situovaný priamo na hranici chráneného lužného lesa, na východnej hranici štyridsaťárového areálu. 

Foto: Ľubomír Peráček, ml.

Rodinný dom, Hainburg an der Donau viac TU

Autori: Ing. arch. Henrich Korec, Ing. arch Ladislav Jurík

Predstava architekta o vlastnom bývaní na hranici prírody a mesta. Dom reaguje na okolitý kontext, prostredie ho výrazne formuje. Úzky svahovitý pozemok sa nachádza priamo pod lesom, s výhľadom na Dunaj. 

Foto: Tomáš Manina

Dom P, Moravany nad Váhom viac TU

Autori: Ing. arch Tomáš Szőke, Ing. arch Ivan Príkopský, Ing. arch Katarína Príkopská

Dedinský dom s podjazdom. Generačná výmena. Vyplnenie prázdneho miesta. Ako urobiť nový dom medzi domami? Zapadnúť a predsa priznať, že som iný. Vytvoriť  komfortné bývanie bez nálepky lowcostu, bez nároku na zbytočné excesy. Nepredstierať  svetovosť, rešpektovať však podľa možnosti prostredie a kontext. Nesnažiť sa kopírovať tak často mechanicky používané klišé “archetypu tradičného domu”, ale prirodzene včleniť nové do starého... Toto sú pocity, ktoré u nás vyvolal prezentovaný dom na prvé videnie.

Foto: Katarína Príkopská

DuboDom, Svätý Jur viac TU

Autori: Dipl. Ing. Pavol Šiška 

Architektúra, ktorú formuje samotné miesto. Napriek prvotnému konceptu vznikal “parazitický” domček z veľkej časti in situ. Strom ako živý organizmus prerastá cez interiér a stáva sa neoddeliteľnou súčasťou stavby (a zážitku).

Foto: Dominik Sepp

Nominácie v kategórii Bytové domy

Hájpark 1.etapa a Hájpark 2.etapa, Bratislava viac TU a TU

Autori: Ing. arch. Štefan Polakovič, Ing. arch. Lukáš Kordík, Mgr. art. Ing. arch. Jana Benková, Ing. arch. Samuel Zeman, Ing. arch. Katarína Bergerová, Ing. arch. Drahan Petrovič
Spolupráca: Ing. Michal Marcinov (krajinná architektúra), Ing. Ivan Juhás (krajinná architektúra), Ing. Eva Wernerová (krajinná architektúra)

Celý projekt má svoju hlavu a pätu. Je zrejmé, že architekti (a investori) vedeli čo chcú. P je konzistentný nielen z architektonického hľadiska. Má ambíciu ponúknuť viac, ako len strechu nad hlavou. Napríklad takú samozrejmú (a predsa zriedkavú) vlastnosť, akou je príjemné prostredie pre bývanie. Ťažiskom sú nielen dobré samotné dispozície bytov. Ich orientácia a flexibilita usporiadania. Ale aj spoločné priestory a exteriér. Podporenie interakcií medzi obyvateľmi a vhodné podmienky pre budovanie zdravej komunity tu žijúcich obyvateľov. Projekt je evidentne robený so srdcom a osobným nasadením.

Foto: Bohumil Šálek

Rezidencie Pri Mýte, Bratislava viac TU

Autori: izr. prof. mag. Tomaž Krušec, Lena Krušec, Vid Kurinčič, Ana Kučan (krajinná architektúra), Luka Javornik (krajinná architektúra)
Spolupráca: Ognen Arsov, Nina Bobinac, Maša Ogrin, Jurij Nemec, Matevž Zalar, Maja Jergova (krajinná architektúra), Vallo Sadovsky Architects (miestny partner), Tomáš Bartko (miestny partner)

Obytný súbor v širšom centre hlavného miesta nesie rukopis slovinských architektov. Urbanistický koncept obytného súboru spočíva v šachovnicovom rozmiestnení jednotlivých sekciových objektov okolo centrálnej osi. V prvej etape boli postavené štyri šesťpodlažné domy, ku ktorým neskôr pribudlo ďaľších päť objektov vrátane dvanásťpodlažného bloku. Dokopy tak vzniklo 329 bytových jednotiek s pestrou priestorovou skladbou.

Foto: Mateja Vonkomerová

Objekty so zmiešanou funkciou, Nádvorie Trnava viac TU

Autori: Ing. arch. Matúš Vallo, Ing. arch. Oliver Sadovský, Mgr. art. Marián Stanislav, Ing. arch. Viliam Zajíček, Ing. arch. Ing. arch. Mateja Vonkomerová, Ing. arch. Marcel Vadík, Ing. arch. Zuzana Krejčířová, Ing. arch. Elena Šoltésová

Rôznorodá stavebná štruktúra, zložité priestorové vzťahy. Komplexná revitalizácia ucelenej historickej časti mesta. Zachovala sa pestrosť aj rôznorodosť typická pre rastlé historické jadrá. Výsledkom je integrácia nového aj starého, dnešného aj minulého do jedného celistvého riešenia. Snahou bolo vytvoriť vyvážený a funkčný celok, atraktívny pre ľudí, životaschopný a v neposlednom rade aj dlhodobo udržateľný.

Foto: BoysPlayNice

Nominácie v kategórii Občianske a priemyselné budovy

Mlynica, Bratislava viac TU

Autor: Ing. arch. Štefan Polakovič, Ing. arch. Lukáš Kordík, Mgr. art. Ing. arch. Jana Benková, Ing. arch. Tomáš Vrtek, Ing. arch. Roman Žitňanský (spoluautor architektonickej štúdie), Ing. arch. Patrícia Botková (spoluautorka architektonickej štúdie), Ing. arch. Katarína Bergerová (spoluautorka architektonickej štúdie)

Hľadanie nového potenciálu pre zanedbané lokality priemyselných areálov. Nie je to prvá konverzia industriálnych objektov na Slovensku. Zatiaľ však asi jedna z “najextrémnejších”, v zmysle rešpektu k východiskám - autori s minimálnymi kompromismi akceptovali industriálnu podstatu, estetiku i funkčnosť prostredia.

Foto: BoysPlayNice

Vyhliadková veža na Dubni, Žilina viac TU

Autori: Ing. arch. Ladislav Vikartovský, Ing. arch. Gábor Nagy

Prvá súťaž autorov, ihneď výhra a bezprostredne aj realizácia. Na slovenské pomery nie celkom obvyklá kombinácia.

Foto: Ladislav Vikartovský, Gábor Nagy

Nominácie v kategórii Obnova a prestavba

Obnova meštianskych domov na Trojičnom námestí v Trnave viac TU

Autori: Ing. arch. Matúš Vallo, Ing. arch. Oliver Sadovský, Mgr. art. Marián Stanislav, Ing. arch. Viliam Zajíček, Ing. arch. Ing. arch. Mateja Vonkomerová, Ing. arch. Marcel Vadík, Ing. arch. Zuzana Krejčířová, Ing. arch. Elena Šoltésová

Mnohotvárny a rozsiahly projekt v komplikovaných podmienkach jadrovej časti mesta. Rôznorodá stavebná štruktúra, zložité priestorové vzťahy, zlý technický stav mnohých pôvodných objektov, odvážna vízia… Východiská neboli jednoduché. Správny mix nadšenia, odvahy a schopností pomohol vytvoriť a dotiahnuť do konca na Slovensku zriedkavú vec. Komplexnú revitalizáciu ucelenej historickej časti mesta. Zachovala sa pestrosť aj rôznorodosť typická pre rastlé historické jadrá. Výsledkom je integrácia nového aj starého, dnešného aj minulého do jedného celistvého riešenia. Uplatnili sa viaceré postupy. Od pamiatkovej rekonštrukcie po novú autonómnu autorskú výpoveď. Boli použité všetky tri princípy práce v historickom prostredí - rekonštrukcia, replika i novostavba. Vždy so snahou o vyrovnaný dialóg všetkých prvkov. Bez mechanického “pamiatkárskeho” prístupu, avšak s rešpektovaním “nesporných pamiatkových a historických hodnôt”.

Foto: BoysPlayNice

Nová synagóga, Žilina viac TU

Autori: Ing. arch. Martin Jančok, Arch. Michal Janák, Ing. arch. Eva Štrocholcová
Spolupráca: PhDr. Magdaléna Kvasnicová, PhD.; Mgr. Peter Szalay, PhD.

Výnimočná stavba i proces obnovy, smerujúci k vytvoreniu priestoru pre súčasné umenie a ďalšie kultúrne aktivity európskeho rozmeru.

Foto: Nová synagóga

Nominácie v kategórii Interiér

Bistro Soho, Bratislava viac TU

Autori: Ing. arch. Lukáš Kordík, Ing. arch. Štefan Polakovič, Ing. arch. Andrej Olah

Poctivý interiér v nákupnom centre. Prosté architektonické riešenie, priznané odolné materiály a variabilný koncept.
Ateliéry GutGut a GRAU navrhli pre etablujúcu sa značku už tretiu bratislavskú prevádzku. Prevádzka na najvyššom podlaží objektu je veľmi ľahko identifikovateľná. Od korporátnej identity zóny food courtu, ktorá sa vyznačuje farebnými banermi a imitáciou dreveného obkladu sa Soho líši svojim minimalistickým poňatím.

Foto: Juraj Chlpík

Prízemný byt pri kalvárii, Bratislava viac TU

Autori: Ing. arch. Tomáš Krištek, Ing. arch. Laura Pastoreková, Mgr. art. Ing. arch. Ondrej Kurek

Minimálne zásahy do dispozície, napriek tomu presvedčivý výsledok. Nová podoba bytu rozvíja potenciál pôvodného architektonického riešenia, pričom umocňuje jeho priestorovú kvalitu. Otvorenie bytu do exteriéru kvalitatívne priblížilo bývanie v širšom centre Bratislavy životu v rodinnom dome.

Foto: What architects

Nominácie v kategórii Exteriér

KIno Úsmev, Košice viac TU

Autor: IIng. arch. Irakli Eristavi, Ing. arch. Pavol Šilla, Ing. arch. Juraj Červený
Spolupráca: Ing. Martin Ratkoš

"Zateplenie" bez zateplenia. Experiment, ktorý narába s témou ekonomicky úsporne, "punkovo", ale napriek (vďaka) tomu preukázal svoju životaschopnosť.

Foto: zerozero

Námestie Centrum, Sídlisko III; Prešov viac TU

Autori: Ing. arch. Irakli Eristavi, Ing. arch. Pavol Šilla
Spolupráca: Ing. arch. Martin Jančok

Pôvodné centrálne komponované námestie, ktoré pozostávalo zo systému schodov, rámp a chodníkov nahradil matematický raster zalomených betónových plôch, ktoré vyrovnávajú pôvodné výškové rozdiely. Plocha námestia sa stala zjednocujúcim prvkom v spleti nesúrodých budov, ktoré ho vymedzujú. Na prvý pohľad jednoliaty priestor zaujme množstvom funkčných detailov. Takisto ako v prípade Kulturparku v Košiciach sa autori snažili vytvoriť živý mestský priestor. Skejťáci, korčuliari aj bajkeri tu majú  vlastné spoty a stali sa akceptovanou súčasťou námestia.

Foto: Pavol Šilla

Supergola, Kaštielsky park; Stupava viac TU

Autori: Ransu Helenius, Tobias Foged Permin, Anna Cséfalvay, Marianna Maczová, Danica Pišteková, Veronika Trnovská, Vít Halada, Benjamín Brádňanský, účastníci [1:1] WORKSHOPU 2017

Pod vedením lektorov, architektov zaoberajúcich sa drevenými konštrukciami vytvorila skupina 14 študentov architektúry a dizajnu zo 6 európskych krajín návrh na revitalizáciu doposiaľ nie veľmi využívanej časti Kaštieľskeho parku, ktorej výsledkom je "Supergola".

Foto: Anna Horčinová

O Cene CE∙ZA∙AR 2018 rozhoduje medzinárodná porota v zložení:

Petr Hájek (Česká republika)

Architekt a pedagóg na fakulte architektúry ČVUT v Prahe a katedry architektúry VŠVU v Bratislave. V roku 1998 založil spoločne s architektmi Janom Šépkom a Tomášom Hradečným ateliér HŠH. V roku 2009 založil vlastnú architektonickú kanceláciu Petr Hájek Architekti.

Peter Jurkovič (Slovenská republika)

Peter Jurkovič je architekt pôsobiaci v Bratislave. Od roku 2013 buduje značku JRKVC. Vo svojej tvorbe sa venuje prevažne rezidenčnej architektúre a dizajnu. Neustále hľadá krehkú rovnováhu medzi formou a obsahom, čo vedie k realizáciám opakovane nominovaným na rôzne ocenenia. V roku 2014 sa stal laureátom ceny CE∙ZA∙AR za rodinný dom v Čunove.

Miriam Lišková (Slovenská republika)

Architektka pôsobiaca v bratislavskej architektonickej kancelárii SLLA architects spoločne s architektom Michalom Sulom. Ateliér pracuje v rôznych geografických, spoločenských a kultúrnych situáciách na Slovensku, v Českej republike, Rakúsku, Španielsku a Keni. Ich portfólio zahŕňa obytné budovy, bývanie, vzdelávacie budovy, kancelárie, verejné budovy, štúdie, mestské plánovanie, mestský dizajn, interiérový dizajn a iné. S dielom „komunitné centrum Máj“ v Českých Budejoviciach získali v roku 2015 cenu CE∙ZA∙AR a nomináciu na cenu Mes Van der Rohe Award v roku 2017.

Filipe Magalhães (Portugalsko)

Člen ateliéru Fala, ktorý vedie spoločne s Luisou Morales a Ahmedom Belkhodiom v portugalskom Porte. Ateliér sa slovami autorov venuje naivnej architektonickej praxi vedenej nástrojom optimizmu s projektmi na škále urbanizmu a vtáčej búdky. Ich práca je zmesou formálneho jazyka, referencií, citácií a tém, ktoré obmedzuje iba túžba po jednoznačnosti. Ich architektúra je tak zároveň hedonistická a post-moderná, intuitívna a rétorická.

Pavol Macho (Slovenská republika)

Palo Macho je umelecký maliar, sklár, pedagóg a básnik. Patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenskej kultúrnej scény súčasnosti. Prepája farby so sklom (jeho povrchom) na podobných princípoch, ako je tomu v klasickej maľbe. Jeho poetické a abstrahujúce maľby sú inšpirované, krajinou, architektúrou, ľudskou figúrou a rituálmi. Svojou jedinečnou výtvarnou tvorbou si získal vysoký umelecký kredit doma aj v zahraničí.

Pavol Mikolajčák (Taliansko)

Slovenský rodák, absolvent viedenskej technickej univerzity pôsobiaci v Južnom Tirolsku. V spolupráci s viacerými architektmi realizoval projekty rodinných a bytových domov. V roku 2015 vyhral spoločne s architektom Petrom Pichlerom súťaž na novú horskú chatu v Dolomitoch. Tento nápaditý projekt sa v uplynulom roku dočkal realizácie. Momentálne pôsobí ako slobodný architekt v Bolzane.

Pavel Nasadil (Česká republika)

Architekt a spoluzakladateľ kancelárie FAM Architekti. Jeho ateliér tvorí kontextuálnu, nie radikálnu architektúru. Pracuje so vzťahom miesta a stavby s cieľom pozitívneho ovplyvňovania človeka a jeho životného prostredia. Okrem mnohých realizácií v Českej republike spolupracujú FAM architekti s britskou kanceláriou Feilden+Mawson, čím ich architektonická práca nachádza uplatnenie aj za hranicami českých krajín.

 

Prvé komentáre porotcov:

V úvode tlačovej konferencie zdôraznil člen medzinárodnej poroty profesor Petr Hájek pohľad a hlavné kritéria hodnotenia sedemčlennej poroty: „Na Slovensku sú rovnako dobrí architekti, ako všade inde v strednej Európe. Náš kultúrny priestor je identický a tak aj rozloženie talentu v spoločnosti. Čo však na Slovensku chýba, sú príležitosti. Tých je veľmi málo. Tým, ktorým na kvalitnej architektúre záleží, si priestor na tvorbu vytvoria. Dôležité je, že dnes prezentujeme stavby, ktoré vznikli na základe rôznych podmienok a ktoré reprezentujú isté hodnoty a vzťahy.“

Predseda medzinárodnej poroty architekt Pavel Nasadil vo svojom vyjadrení zdôraznil, že „dobrá architektúra nie je otázkou peňazí, ale výsledkom intenzívnej spolupráce architekta s investorom na osobnej úrovni so vzájomným odhodlaním a dôverou. Aktuálny ročník ukazuje, že i v prostredí silných obmedzení a nízkeho rozpočtu môžu vznikať premyslené, podnetné a osviežujúce riešenia.“

„Aj napriek tomu, že sa ako výtvarník venujem vizuálnemu umeniu, architektúra ma zaujala v modelovaní a zhmotnení intelektu vo forme priestoru a jeho atmosféry. Kvalitná architektúra, ktorá je o vzťahoch a podmienkach pre bývanie a život, nie vo vizuálnych efektoch ani efektných fotografiách, je zastúpená aj v aktuálnom ročníku Ceny“ uviedol umelecký sklár Pavol Macho.

Portugalský architekt Filipe Magalhães, pôsobiaci v meste Porto neskrýval príjemné pocity z diel, ktoré mal možnosť vidieť: „Z obhliadok stavieb bolo jasné, že nominované projekty boli schopné sa vyrovnať s aktuálnymi problémami s ľahkou eleganciou. Nie najlepší klientmi, malé rozpočty, zväzujúce limity pamiatkovej ochrany, zložitosť riešených území a iné, všetky boli príkladné vyriešené.

Pochopenie obmedzení pri týchto projektoch prostredníctvom rozhovorov s autormi a prehliadkam „in situ“ dokázali, že tieto diela sú viac než len obyčajným výtvorom „estetiky“. Ocenené projekty sú skutočne výnimočné a mali by inšpirovať nielen architektov ale i verejnosť tak, aby mohli spoznať a pochopiť architektúru s veľkým , „A“.

Citlivosť v ktorej boli riešené dané problémy, ako napríklad redizajn nefunkčného sídliskového námestia, odkrývanie potenciálu starých domov, vytváranie rozprávkovo naivného priestoru pre život, tvorba verejných priestranstiev dokázali všestrannosť súčasnej slovenskej architektúry. V rámci obmedzeného rozpočtu a práci väčšinou pod úrovňou minima, architekti dokázali znova a znova, že je možné urobiť niečo výnimočné, ak sú jasné úmysly na správnom mieste. A ak by som mal povedať jeden záver z celého procesu hodnotenia prihlásených diel, tak je to ten, že architektúra je skutočným nástrojom verejnosti."

Ako uviedla architektka Miriam Lišková: „V prehliadke najlepšej architektúry dlhodobo absentujú realizácie financovane z verejných zdrojov, situácia tohtoročného ročníka je v podstate bez zmeny; bola nominovaná len jedna stavba financovaná štátnou správou.“

 

Mená laureátov Ceny za architektúru CE·ZA·AR 2018 budú známe len členom poroty a ostanú utajené až do okamihu slávnostného odovzdávania cien, ktoré prebehne počas galavečera 3. októbra 2018 v Bratislave v priamom prenose o 20:05 na Dvojke.

Na základe hlasovania, ktoré prebehne v mesiaci september na portáli hn.online, bude udelené ocenenie „Cena verejnosti“. I tento rok udelí počas slávnostného galavečera organizátor ocenenie „Patrón architektúry“ za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom.

Tešíme sa na záverečné výsledky. Určite aj o nich budeme podrobne informovať.

Porota v akcii. Zľava: Pavol Mikolajčák , Pavol Macho, Peter Jurkovič, Pavel Nasadil, Petr Hájek, Filipe Magalhães a Miriam Lišková
Porota v akcii. Zľava: Pavol Mikolajčák , Pavol Macho, Peter Jurkovič, Pavel Nasadil, Petr Hájek, Filipe Magalhães a Miriam LiškováFoto: SKA

Podklady: autori diel a Slovenská komora architektov

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím