Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vertikálny ateliér sme viedli spolu s asistentmi Martinom Dubinym a Viktorom Kasalom. Bola to výborná spolupráca, v ktorej vložili do ateliéru veľké množstvo myšlienok a času. Pri obhliadnutí sa späť za našimi začiatkami - keď sme pred dvoma rokmi pripravovali na konkurz do Vertikálneho ateliéru - nevedeli sme čo môžeme očakávať. Plná kapacita ateliéru bola 14 ľudí a k nám sa prihlásila polovica študentov Edo Krištof, Tomáš Danko, Natália Marková, Patrik Krásny, Patrik Domanický, Zuzka Mihaľová, Veronika Mesíková. Začínali sme s malým, ale veľmi družným kolektívom. Osobnostne to boli študenti, ktorí mali chuť rásť, boli zdravo súťaživí a nebáli sa na sebe pracovať, rovnako pracovali aj pre tím. Absolvovali sme sériu prerábok priestorov ateliérov, ktoré boli vždy dobrým teambuldingom, až kým naše plány nezastavil Covid. Paradoxne najťažšia práca nás len čakala - udržať tímového ducha v čase, keď sme zostali izolovaní. Chýbal nám náš školský ateliér, osobný kontakt, či diskusie k témam, ktoré by sa zameriavali na tvorbu verejných priestorov prepojenú s krajinnou architektúrou. Práve verejné priestory sme vnímali ako silnú stránku nášho ateliéru a bola prepojovacím článkom medzi urbanizmom a architektúrou. Chceli sme sa vymaniť zo zaužívaného stereotypu, že architekti pôsobiaci na katedre urbanizmu robia iba urbanizmus.
Náš cieľ bol jasný - preukázať komplexnosť navrhovania od mierky zóny po architektúru domu a verejného priestoru, prepojeného s interiérom
Bola to skvelá partia ľudí, ktorá dokázala akceptovať naše tempo, nároky na kvalitu a stanovenie nových cieľov. Absolvovali sme neuveriteľne dlhé konzultácie a diskusie, ktoré trvali pravidelne 6 - 8 hodín dva až trikrát do týždňa. Komunikovali sme nonstop cez sociálne siete, čo aspoň čiastočne nahrádzalo nedostatok fyzického kontaktu.
O to viac nás tešil fakt, že sme to zvládli a postupne k nám prišli ďalšie tváre - Natália Hollá, Bohdan Hollý, Kristián Ján Vidiš, Michal Kováč, Adela Tichá, Klaudia Ovadová, Soňa Langová, Patrícia Hrehušová a Oleksadra Zaika. Postupnou prácou sme sa vypracovali a naplnili plnú kapacitu Vertikálneho atelieru. Naši študenti dosiahli za tieto dva roky viaceré ocenenia (Eduard Krištof a Patrik Krásny - nominácia na Cenu profesora Jozfa Lacka za najlepšiu diplomovú prácu, Patrik Domanický - prvé miesto v národnom kole súťaže ISOVER Multi Comfort Students Contest 2020, Andrej Vojtko a Kristián Ján Vidiš - druhé miesto v národnom kole rovnakej súťaže, Veronika Mesíková - Odmena profesora Piffla, Patrik Domanický - Odmena profesora Chrobáka, Andrej Vojtko a Kristián Ján Vidiš - Cena dekana Fakulty architektúry STU v Bratislave za najlepšiu ateliérovú prácu, Eduard Krištof a vertikálny ateliér Fejo & Hanáček - Cena CHEDDAR v kategórii Urbanizmus a Vertikálny ateliér), ktoré boli dôležitou spätnou väzbou ich tvrdej práce, ktorú u nás na projektoch odviedli. Záverečné práce našich študentov vždy konfrontujeme s osobnosťami a ateliérmi mimo Fakulty architektúry a dizajnu. Za spomínané obdobie mohli študenti zažiť názory Patricka Verhoevena z Mandaworksu, Jakuba Ciglera, Petra Stolína, Petra Hniličku, Zdeňka Fránka, Štefana Moravčíka, Petra Moravčíka, Jána Studeného, Petra Gera, Martina Beďatša, Irakli Erisatviho, Iliju Skočeka, Juraja Benetina, Petra Zaička a mnohých ďalších.
Náš ateliér by sa dal prirovnať k futbalovému alebo basketbalovému tímu. Je pre nás dôležité poznať nielen výkony študentov, ale vnímať ich osobnosti a rozmýšľanie. Každý člen tímu podobne ako v športe má svoju úlohu a je nezameniteľnou súčasťou chémie, ktorá je pre úspech tímu dôležitá. Náš Vertikálny ateliér sa otvára rozličným osobnostiam a dáva im priestor. Dôležité však zostáva, aby budúci architekti vedeli pracovať rovnako pre tím ako aj na svojich individuálnych výkonoch. Našou úlohou je dostať zo študentov to najlepšie, čo je v nich je a stavať na tom ich budúce formovanie a smerovanie.
Tešíme sa, že sa nám podarilo uspieť v konkurze na vedenie Vertikálneho ateliéru pre obdobie 2021/2023. Sme presvedčení, že využijeme tento priestor na precíznejšiu prácu, rozširovanie spoluprác s inými univerzitami pre rozvoj moderného ateliéru.
Dokončili sme dvojročnú spoluprácu s mestom Trenčín a otvára sa priestor pre novú spoluprácu tento krát medzi dvoma ateliérmi z FAD STU Fejo & Hanáček a z VŠVU ateliér Jána Studeného. Pripravujeme spoločne zadanie a spoluprácu oboch kolektívov. Tešíme sa na nové výzvy a nový tím študentov.
Prajeme príjemnú virtuálnu prehliadku diplomových a bakalárskych projektov nášho Vertikálneho ateliéru:
Bc. Natália Marková /6. ročník/
Transformácia JRD na mestskú Ekofarmu Trenčín / Diplomová práca
Bc. Tomáš Danko /6. ročník/
Coworking & Cohousingcentrum, Trenčín / Diplomová práca
Bc. Veronika Mesíková /6. ročník/
Transformácia priemyselného objektu na galériu, Ozeta Trenčín / Diplomová práca
Bc. Zuzana Mihaľová /6. ročník/
Prístavba kláštora Jezuitov v Trenčíne / Diplomová práca
Bc. Natália Hollá /6. ročník/
Mestské kúpele, Trenčín / Diplomová práca
Bc. Andrej Vojtko /6. ročník/
Transformácia hate na Boutique hotel, Trenčín / Diplomová práca
Bc. Kristián Ján Vidiš /6. ročník/
Kultúrny hub, Trenčín / Diplomová práca
Bc. Patrik Domanický /6. ročník/
Vedecké centrum ako súčasť campusu, Trenčín / Diplomová práca
Bc. Bohdan Hollý /6. ročník/
Mestská škola Trenčín / Diplomová práca
Adela Tichá /4. ročník/
Nábrežie Rekreačného ostrova, Trenčín – verejný priestor / Bc. práca
Patrícia Hrehušová /4. ročník/
Nábrežie Rekreačného ostrova, Trenčín – verejný priestor / Bc. práca
Oleksandra Zaika /4. ročník/
Nábrežie Rekreačného ostrova, Trenčín – verejný priestor / Bc. práca
Soňa Langová /4. ročník/
Nábrežie Rekreačného ostrova, Trenčín – verejný priestor / Bc. práca