Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. január 2016
0
1397

Kniha Friedrich Weinwurm patrí medzi desať najlepších v Európe, gratulujeme a pripájame ukážku z diela

Autorka knihy Henrieta Moravčíková spoločne v spolupráci s grafičkou Ľubicou Segečovou a fotografkou Olja Triaška Stefanovič predstavujú mená, ktoré stoja za jedinečným úspechom.
Kniha Friedrich Weinwurm patrí medzi desať najlepších v Európe, gratulujeme a pripájame ukážku z diela

Kniha Friedrich Weinwurm. Architekt, patrí medzi desať najlepších v Európe. Cenu, ktorá sa udeľuje po siedmy raz, odovzdali autorke 14. októbra 2015 počas Frankfurtského knižného veľtrhu. Knihu vybrali spomedzi 173 nominovaných publikácií zo 63 vydavateľstiev z celého sveta.

Odborná porota svoje rozhodnutie zdôvodnila takto:

„Obal prezrádza, o čom je kniha: kuchyne a kúpeľne budú mať terazzo dlážky a všetky ostatné izby parkety. Takže architekt navrhuje dom. Z obálky je ďalej jasné, že autor už nežije – dnes by už nikto nenakreslil pôdorys tak presne. Kniha je o slovenskom architektovi Friedrichovi Weinwurmovi, ktorý napriek tomu, že študoval v Berlíne a Drážďanoch a bol súčasníkom tvorcov ako Le Corbusier, Walter Gropius a Mies van der Rohe, je v Nemecku úplne neznámy.

Predstavuje ho krásna monografia, ktorú napísala Henrieta Moravčíková a vydalo ju Vydavateľstvo SLOVART v Bratislave. Text v angličtine a slovenčine je pretkaný mnohými menšími fotkami. Po dlhších textoch vždy nasleduje séria veľkých fotografií stavieb, ktoré Weinwurm navrhol vo svojej rodnej krajine – vily, rezidenčné domy, fabriky. Historické snímky dokumentujú Weinwurmov funkcionalistický dizajn, zatiaľ tie zo súčasnosti dokumentujú smutný stav budov dnes.

Celkovo je Friedrich Weinwurm. Architekt, publikácia s veľmi príjemným dizajnom a ľahko čitateľným fontom. Materiál – od robustného prebalu až po papier – je jednoduchý, ale citlivo zvolený. Dobrá kvalita na 370 stranách so šitou väzbou, trochu väčší formát ako A4 – to je presne ten typ knihy, ktorú radi vezmete do ruky.“

Henrieta Moravčíková pôsobí ako profesorka na Ústave dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok Fakulty architektúry STU a ako vedúca Oddelenia architektúry ÚSTARCH SAV.

Monografia získala aj "Cenu Ministerstva kultúry SR vydavateľstvu" (SLOVART, s.r.o.) za celkovú výtvarnú a technickú kvalitu knihy, Ľubici Segečovej bola udelená "Cena Ministerstva kultúry SR za vynikajúcu grafickú úpravu". Zároveň Zväz polygrafie na Slovensku publikácii udelil cenu tlačiarni za mimoriadne polygrafické spracovanie, a to Neografii, a.s. Martin. 
V roku 2014 bola kniha Henriety Moravčíkovej ocenená ako Najkrajšia kniha Slovenska za rok 2014, v kategórii Vedecká a odborná literatúra.

S láskavým súhlasom autorky zverejňujeme časť publikácie online. Náhľad knihy vo formáte ISSU si môžete prelistovať nižšie:

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím