Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. december 2018
0
793

Reflexie architektúry 2017 - predstavenie knihy a projektu

Koncom októbra vyšla publikácia, ktorá je pozoruhodnou sondou do súčasnej tvorby českých architektov.
Reflexie architektúry 2017 - predstavenie knihy a projektu

Sympatický a podnetný projekt prezentácie súčasnej architektúry. Kolektív realizátorov (Henrieta Moravčíková, Nina Bartošová a Michal Janák) predstavuje českú architektonickú scénu formou série prednášok významných osobností naprieč všetkými generáciami tvorcov. Ambíciou projektu je rámcovať aktuálnu architektonickú diskusiu širším spoločenským, historickým a geografickým kontextom.

Projekt presiahol akademické prostredie. Hoci je primárne určený poslucháčom študijných programov v oblasti architektúra, s potešením konštatujeme, že má mnoho spoločného s tým, čo robíme na ARCHINFO - je to mapovanie súčasnej architektonickej scény. V prípade “Reflexií” je zaujímavá možnosť bezprostredného, osobného kontaktu s autormi, ich dielami a myšlienkami. Cenné je aj to, že atmosféru prednášky môžu zažiť nielen priami účastníci prednášok, ale sprostredkovane aj tí, ktorí sa podujatí nemohli zúčastniť osobne. Videozáznam všetkých prednášok je permanentne verejne prístupný na tejto adrese.

Reflexie architektúry sú užitočné nielen pre študentov architektúry. Je to atraktívny formát, prezentujúci súčasnú (prioritne českú - no nielen) architektúru, ktorá nefunguje izolovane, ale minimálne v stredoeurópskom kontexte. Lebo architektonická tvorba v priestore strednej Európy je mimoriadne prepojená. Nielen kultúrnou tradíciou a dlhoročnými formami rôznych štátoprávnych usporiadaní, ale aj priamymi osobnými a rodinnými väzbami tvorcov naprieč úradným rozdeleniam územia v priebehu rôznych historických období.

Takýto formát si zaslúži plnú podporu. Aj my v redakcii budeme naďalej pozorne sledovať aktivity podobného druhu, ktoré prinášajú (a uchovávajú) to najlepšie z architektonickej scény - aj pre odbornú verejnosť, aj pre všetkých kultúrnych ľudí, ktorých téma zaujíma. Výborné je, že súhrn Reflexií architektúry je k dispozícii aj v knižnej podobe (viď. príloha), alebo vo forme videozáznamu (na uvedenom odkaze).V ďalšej časti článku nájdete aj recenziu knihy od člena redakcie (a priameho účastníka prednášok) Andreja Kociana.

Držíme autorom palce do ďalších ročníkov a úprimne sa tešíme na nové prednášky.

(Štefan Moravčík)

Reflexie architektúry pohľadom Andreja Kociana:

Séria prednášok osobností českej architektúry zhmotnená v knižnej publikácii.

V poradí druhý ročník projektu Reflexie architektúry vzišiel opäť z akademickej pôdy. Kniha je zhrnutím cyklu dvanástich prednášok rovnomenného predmetu určeného nielen študentom záverečného ročníka Fakulty architektúry STU ale aj širokej odbornej a laickej verejnosti. Celú sériu zahájila prednáška H. Moravčíkovej, N. Bartošovej a M.Janáka, ktorá bola úvodom do pripravovaného semestra a krátkym súhrnom diania na poli českej architektúry. Výber prednášajúcich architektov bol subjektívny. Vedúci predmetu sa snažili zahrnúť široké spektrum tvorcov - mladých aj skúsených, konzervatívnych aj “otvorených” architektov.

Prednášky nemali vopred určenú tému. Po krátkom úvode architekti prezentovali pripravené úvahy a myšlienky pred širokým publikom tvoreným nielen študentmi (pre ktorých bol predmet povinný) ale aj pred verejnosťou, ktorá mala o prednášky veľký záujem. Približne po hodine bol výklad ukončený diskusiou a otázkami z publika. Pribúdajúcimi prednáškami a skúsenosťami sa debata stávala búrlivejšou, živšou a poslucháči strácali svoj ostych. Účasť na prednáškach povinná nebola, no i tak prekonala niektoré prednášky s prezenciou. Jedinou povinnosťou bolo písanie krátkej úvahy-reflexie na prednášku a zhrnutie svojich myšlienok. Tým sa napĺňala pravá podstata pre študentov a to premýšľanie o architektúre, vytváranie si názoru. Vybrané postrehy poslucháčov tvoria časť knihy. Kto by však čakal chválospevy, ten sa mýli. Študenti sa nebáli povedať svoj názor, a či už kladne alebo záporne zhrnuli pár vetami svoje výriace myšlienky.

Výsledná kniha teda nie je len prepisom z auly, ani napodobeninou slávnej knihy Atmosféry od Petra Zumthora. Nejde dokonca ani o doslovný prepis hodinového monológu, ale o skrátený výber toho najpodstatnejšieho. Čitateľ si môže porovnať svoj názor s názorom študentov (dnes najmladšou generáciou architektov), alebo získať podnet k premýšľaniu. Dobrá grafika, obrazová príloha a chronologické delenie na jednotlivé prednášky sú príjemným čítaním. Malý formát sa ponúka ako čítanie na krátke etapy, no pútavé texty Vás úplne vtiahnu.

Sériu prednášok som absolvoval “povinne” ako študent. Vnímal som atmosféru a môžem ju porovnávať s tým, čo dnes držím v ruke vytlačené. Trefne vybraný súbor textov a kvalitné reflexie študentov vo mne vyvolávajú tie isté myšlienky ako na ceste z prednáškovej auly. Pri čítaní mám však jednu výhodu. Množstvo myšlienok nemusím formulovať do krátkeho textu.

9,10,11,12/2017
REFLEXIE ARCHITEKTÚRY
Koncepcia: Henrieta Moravčíková
Zostavili: Henrieta Moravčíková, Nina, Bartošová, Michal Janák
Fotografie: Nina Bartošová
Grafický dizajn: Ľubica Segečová
Texty neprešli jazykovou úpravou.
Vydala Slovenská technická univerzita v Bratislave vo Vydavateľstve SPEKTRUM STU
ISBN 978-80-227-4820-9
Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia 

 

V súčasnosti prebieha tretí cyklus so zameraním sa na rakúskych činných architektov. Kto by chcel teda zažiť atmosféru projektu, tak má možnosť navštíviť prednášky v priestoroch FA STU. Program nájdete tu.

Publikáciu si môžete zakúpiť na tomto odkaze.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím