Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. júl 2021
0
1169

Maľba 2021 - finalisti

Nadácia VÚB zverejnila dvadsiatku finalistov súťaže určenej pre mladých umelcov.
Maľba 2021 - finalisti

Ďalších 55 mladých maliarov a maliarok sa zapojilo v rámci rozbehu svojej profesionálnej dráhy úplne po prvýkrát do dlhoročne etablovanej iniciatívy slovenskej umeleckej scény – súťaže Nadácie VÚB Maľba. Nováčikovia tvoria tento rok až polovicu zo všetkých prihlásených maliarov. Medzinárodná porota expertov na výtvarné umenie vybrala spomedzi všetkých talentov finálovú dvadsiatku, z ktorej vzídu na jeseň traja víťazi. Nadácia VÚB v rámci 16. ročníka svojej súťaže prerozdelí opäť celkovo 20-tisíc eur a plánuje priblížiť mladé umenie v podaní finalistov Maľby 2021 opäť aj naživo prostredníctvom bezplatnej výstavy.

Súťaž „Maľba - Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“ píše svoju históriu už od roku 2006 a postupne si vybudovala status stabilnej platformy pre oceňovanie a zviditeľňovanie profesionálnych maliarov na Slovensku. Svoju dôveru jej prejavilo počas tohto ročníka 111 maliarok a maliarov vo vekovej kategórii do 35 rokov. Tí sa prihlásili v prvom kole zaslaním vizuálu jedného zo svojich aktuálne vytvorených diel.

Finalisti a odborná porota pre rok 2021

Spomedzi všetkých mladých ašpirantov na zisk ocenenia postupuje do ďalšieho kola už tradične dvadsať finalistov (v abecednom poradí): Ján Bátorek, Anna Mária Beňová, Dominika Brečková, Denisa Dováľová, Roman Ďurček, Juraj Ďuriš, Oskar Felber, Marek Jarotta, Beáta Kočner Bencová, Rita Koszorús, Ivana Mojšová, Michaela Murínová, Mikaela Mia Papp, Miroslav Sandanus, Simona Štulerová, Michaela Šuranská, Juraj Toman, Michal Turkovič, Év van Hettmer a Kristína Záhorová.

„Sme radi, že súťaž Maľba ostáva verná svojmu poslaniu, ktorým je odhaľovať talenty novej generácie a ukázať ich potenciál svetu. Až trinásť maliarok a maliarov spomedzi finálovej dvadsiatky patrí do skupiny autorov, ktorí vo finále ešte nikdy neboli. Na druhej strane, traja z tohtoročných finalistov už boli v minulosti ocenení a výber nezávislej poroty pre tento rok opäť len potvrdzuje ich konzistentný umelecký vývoj,“  hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.

Finalistov ako aj samotných víťazov vyberá odborná porota, ktorá je garanciou nezávislého posúdenia slovenskej mladej tvorby, a to v kontexte celoeurópskej perspektívy. Štvorčlennú zostavu tvoria: uznávaný maďarský maliar Pál Gerber, historik umenia a kurátor Andreas Hoffer z Rakúska, kurátor, spisovateľ a publicista v rámci českej umeleckej scény Ondřej Horák a renomovaný maliar a vysokoškolský pedagóg Ľudovít Hološka. Zástupca slovenskej maľby, ktorý prijal pozvanie byť tento rok členom poroty, je zároveň profesor vyučujúci aj vlaňajšiu víťazku súťaže Maľba – Natáliu Šimonovú.

„Víťazstvo v súťaži Maľba rozbehlo pre mňa úplne novú etapu. Dnes vďaka tomu žijem život, aký som vždy chcela žiť. Nečakala som, že to príde ešte počas školy. Som za to neskutočne vďačná. Nebyť Maľby, nemala by som možnosť dostať sa do Paríža - mesta, kde som dostala šancu ísť na rezidenciu, kde mi idú práve otvoriť showroom v spolupráci s galériou Sobering a kde sú moje obrazy aktuálne súčasťou aj prestížnej výstavy v priestoroch UNESCO. Viem, že v živote sú príležitosti, ktoré treba využiť. Maľbu som poznala a sledovala dlhodobo a bol môj obrovský sen dostať sa aspoň do úzkeho výberu. To že túto súťaž vyhrám, som absolútne nečakala. Je to pre mňa stále neuveriteľná skúsenosť, ktorá mi priniesla obrovské príležitosti, kontakty, záujem o moje diela sa zásadne zvýšil. Hoci moju tvár skoro nikto stále nepozná, moje maľby a meno áno. To je podstatné a veľmi sa z toho teším,“ popisuje svoju situáciu minuloročná víťazka, študentka 5. ročníka Akadémie umení v Banskej Bystrici, maliarka Natália Šimonová.

Expertov z poroty Maľby 2021 čaká na jeseň druhá fáza výberu, kedy budú hodnotiť už priamo originály finálových diel. Z tohto procesu vzídu už tradične traja víťazi. Nadácia VÚB ich mená vyhlási počas podujatia, ktoré plánuje zrealizovať 30. septembra. Víťazi súťaže získajú finančné ocenenia vo výške 3 500, 6 500 a 10 000 EUR vrátane hodnotných referencií pre svoj ďalší umelecký rast.

Nadácia VÚB má opäť v pláne prezentovať všetkých 20 obrazov z tohtoročného finále aj pre širokú verejnosť, a to od 1. októbra až do začiatku novembra počas bezplatnej výstavy v bratislavskej Galérii Nedbalka. Viac informácií o postupujúcich umelcoch, ich dielach ako aj o samotnej súťaži Maľba 2021 je k dispozícii na  webe.

Pozrite si diela finalistov:

Ján Bátorek, Nuclear Face Swap.

Nuclear Face Swap
Nuclear Face SwapJán Bátorek

Anna Mária Beňová, Stret záujmov.

Stret záujmov
Stret záujmovAnna Mária Beňová

Dominika Brečková, Ako ďaleko je východ (z) východu.

Ako ďaleko je východ (z) východu
Ako ďaleko je východ (z) východuDominika Brečková

Denisa Dováľová, Interlayer 1

Interlayer 1
Interlayer 1Denisa Dováľová

Roman Ďurček, Staging.

Staging
StagingRoman Ďurček

Juraj Ďuriš, Garáž II.

Garáž II
Garáž IIJuraj Ďuriš

Oskar Felber, Healing Season - Your Path To Divinity.

Healing Season - Your Path To Divinity
Healing Season - Your Path To DivinityOskar Felber

Marek Jarotta, Kam ideme ?

Kam ideme?
Kam ideme?Marek Jarotta

Beáta Kočner Bencová, Sme rodina.

Sme rodina
Sme rodinaBeáta Kočner Bencová

Rita  Koszorús, schMERZbild FALL.

 schMERZbild FALL
schMERZbild FALLRita Koszorús

Ivana Mojšová, This is a painting of triumphal photography by David Chancellor.

This is a painting of triumphal photography by David Chancellor
This is a painting of triumphal photography by David ChancellorIvana Mojšová

Michaela Murínová, Priezračná.

Priezračná
PriezračnáMichaela Murínová

Mikaela Mia Papp, PLOCHA NA PRENÁJOM.

PLOCHA NA PRENÁJOM
PLOCHA NA PRENÁJOMMikaela Mia Papp

Miroslav Sandanus, Prečo tu mám byť?

Prečo tu mám byť?
Prečo tu mám byť?Miroslav Sandanus

Simona Štulerová, z cyklu In medias res 6.

z cyklu In medias res 6
z cyklu In medias res 6Simona Štulerová

Michaela Šuranská, Saints and Heroes of Last Summer.

Saints and Heroes of Last Summer
Saints and Heroes of Last SummerMichaela Šuranská

Juraj Toman, Na ceste domov.

Na ceste domov
Na ceste domovJuraj Toman

Michal Turkovič, Babka má doma obraz Laluhu.

Babka má doma obraz Laluhu
Babka má doma obraz LaluhuMichal Turkovič

Èv van Hettmer, Lemonade.

Lemonade
LemonadeÈv van Hettmer

Kristína Záhorová, Hibiscus, Rubia, Indigofera.

Hibiscus, Rubia, Indigofera
Hibiscus, Rubia, IndigoferaKristína Záhorová

Medzinárodná porota:

Pál GERBER (Maďarsko)
maliar

Jeden z najvýznamnejších súčasných umelcov Maďarska. Jeho maliarska tvorba je charakteristická osobitným umeleckým jazykom: pracuje najmä s humorom a iróniou, ktoré vtipne kombinuje s melanchóliou či banalitou. Výsledkom je pôsobivá asociatívna persifláž, ktorá formálne zodpovedá princípom neskorej postmoderny – často monochromatický a symbolický obraz, ktorý slúži autorovi na skúmanie maliarskej formy a jej významu. Pracuje naprieč rôznymi médiami, ale „tradičná“ figurálna maľba je trvalou prioritou jeho autorského programu. Zaujíma ho najmä „banalita“ každodennej existencie človeka (resp. umelca). Často pracuje s vizualitou bežných predmetov, kombinuje ich v neortodoxných súvislostiach a tak vlastne konštruuje humorné, no trefné obrazy sociálnej či morálnej kritiky.

Andreas HOFFER (Rakúsko)
historik umenia a kurátor

Uznávaný odborník na súčasné umenie, kurátor Kunsthalle v rakúskom Kremse. Dejiny umenia vyštudoval na univerzite v Nemecku a v rokoch 1989 - 1999 aktívne pôsobil ako nezávislý kurátor vo Viedni, kde participoval na rôznych projektoch pre viaceré múzeá, galérie a výstavné priestory v rakúskej metropole. V období 1999 - 2016 bol hlavným kurátorom a art educator v Essl Museum, jednej z najvýznamnejších súkromných zbierok súčasného umenia v Európe. Od roku 2017 je kurátorom v Kunsthalle Krems, riaditeľom Air - Artists in residence Niederösterreich a od roku 2019 aj umeleckým riaditeľom KinderKunstLabor v St. Pölten. Je aktívnym umeleckým publicistom.

Ondřej HORÁK (Česko)
kurátor, spisovateľ, umelecký publicista

Propagátor súčasného umenia, autor mnohých výstavných a vzdelávacích projektov. Laureát prestížnej literárnej ceny Magnesia Litera za knihu o umení pre deti a mládež Proč obrazy nepotřebují názvy, v r. 2018 nominant na cenu za román Nebožtík. Na portáli Stream.cz vedie vlastnú reláciu o umení UM! a súčasne pôsobí ako vedúci edukačného oddelenia Galerie Rudolfinum v Prahe. Iniciátor prednáškového cyklu Místa počinu o dejinách českých výstavných priestorov. Autor programu Křeslo pro hosta, ktorý predstavoval klasikov moderného českého umenia v pražskom Meet Factory. Takmer dekádu vedie medzinárodnú vzdelávaciu platformu "Máš umělecké střevo?". Autor prezentačných projektov Obrazy pro nevidomé a Obrazy u seniorů alebo Věznice: místo pro umění.

Ľudovít HOLOŠKA (Slovensko)
maliar, vysokoškolský pedagóg

Maľbu študoval u profesora Mudrocha a jej „klasickej“ polohe ostal natrvalo verný. Od polovice 70. rokov pôsobil ako pedagóg na rôznych vysokých školách, v súčasnosti na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Hološka je významným predstaviteľom analytického prúdu maľby, pričom jeho východiská sú vždy odvodené od reality. Inšpiruje sa okolitým svetom – ako sám hovorí: „Odjakživa verím tomu, že moje pocity a stavy vyvolajú vždy celkom konkrétne miesta, situácie a podnety. Usilujem sa ich poznávať, mapovať, overovať“. Popri maľbe sa intenzívne venuje kresbe, ilustroval viac ako 80 knižných titulov.  Aktívne však umenie aj reflektuje - venuje sa aj publikačnej činnosti, okrem autorstva viacerých odborných knižných titulov pravidelne prispieva v periodikách Romboid, Výtvarný život, Profil a i.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím