Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. február 2022
6
6004

Bytový dom Nová Dunajská, Bratislava

Ako urobiť dom v kompaktnej uličnej zástavbe?
Bytový dom Nová Dunajská, Bratislava
Autori: Ing. arch. Peter Jurkovič, Ing. arch. Marcel DzurillaSpolupráca: Bc. Kristína Tomanová, Ing. Tomáš PilátInvestor: Boax, s.r.o.Plocha pozemku: 778 m2Zastavaná plocha: 464 m2Podlažná plocha: 2 306 m2Návrh: 2016 - 2018Realizácia: 2019 - 2021Adresa: Dunajská ulica 29, Bratislava, SlovenskoPublikované: 30. marec 2022

Bytový dom na Dunajskej ulici nahradil pôvodný trojpodlažný dom so sedlovou strechou, obklopený päť a šesťpodlažnými bytovkami. Projekt, ktorého súčasťou bola tiež asanácia stavby vklinenej do úzkeho dvora, sceľuje (zo strany Dunajskej ulice) mnohovrstvovú zástavbu bloku. Striktne geometrickú fasádu oživuje výrazné štruktúrovanie a práca s detailom. Realizácia reaguje na urbanistický kontext a interaguje s okolitou architektúrou. Dokonca tak, že mnohí okoloidúci vnímajú novostavbu ako “vydarenú rekonštrukciu”.   

Foto: Peter Jurkovič
Foto: Peter Jurkovič

Parter domu, rovnako ako v prípade susedných domov, zastrešuje občiansku vybavenosť. Nástup k jadru rozdeľuje dispozíciu na dva priestory s výkladmi smerujúcimi do ulice. Zo vstupnej haly vedie schodisko do záhrady, ktorá sa nachádza nad garážami, na úrovni 2. nadzemného podlažia. 

Foto: Peter Jurkovič
Foto: Peter Jurkovič
Širšie vzťahy
Širšie vzťahyAutor: JRKVC
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: JRKVC

Osadenie komunikačného jadra zhruba v centre dispozície umožnilo realizovať byty s ideálnym využitím oboch fasád - severnej, orientovanej do vnútrobloku a južnej, smerujúcej na Dunajskú ulicu.

Prvé podlažie určené na bývanie (2. NP) obsiahlo štyri byty. Menší dvojizbový byt orientovaný do dvora, trojizbový byt smerujúci do ulice a dva preplávajúce byty na okraji dispozície (z toho jeden trojizbák a jeden štvorizbák). Práve tieto väčšie byty majú priamy kontakt so záhradou. 

Pôdorys 2: NP
Pôdorys 2: NPAutor: JRKVC

Tretie a štvrté nadzemné podlažie tvorí rovnaká schéma bytov. 2 x dvojizbové byty orientované do ulice, 2 x preplávajúce byty na okraji dispozície a 1 x jednoizbák smerujúci do dvora.

Na piatom nadzemnom podlaží priestorové riešenie zahŕňa jednoizbový byt orientovaný do dvora, trojizbový byt smerujúci do ulice a dva preplávajúce štvorizbáky na okraji dispozície.

Trojizbové byty orientované do ulice disponujú loggiou, ktorá je prístupná z dennej časti bytu aj zo spálne. Otvorená dispozícia preplávajúcich bytov zas vytvára zaujímavé priehľady do dvoch rozdielnych svetov - na jednej strane ulica a na druhej strane vnútroblok. Južná (uličná) fasáda obývacích izieb je chránená po celej dĺžke vonkajšími textilnými roletami, ktoré zároveň tvoria filter pred priamym kontaktom s ruchom mesta. Severná časť dennej zóny slúži ako kuchyňa s jedálňou, orientovaná do kľudnej dvorovej časti. Priame prepojenie s exteriérom sprostredkúvajú vysunuté balkóny. Nočná časť bytov - detské izby smerujú taktiež do dvora. Dispozícia väčších bytov ponúka pri rodičovskej spálni komfort vlastnej kúpeľne. 

Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NPAutor: JRKVC

Samostatnou kapitolou je najvyššie ustúpené podlažie s dvojicou trojizbových bytov. Členitý pôdorysný tvar umožňuje terasám a exteriéru zabiehať do dispozície a vytvárať intímne zóny na strešnej rovine. Vstup vedie do zádveria a následne do centrálnej dennej časti s rozsiahlym presklením, z ktorej sú prístupné ostatné zóny bytu. Nočná časť pozostáva zo spálne s vlastnou hygienou, priamo prístupnou v rámci jedného priestoru. Celé podlažie má nadštandardnú svetlú výšku.

Pôdorys 6. NP
Pôdorys 6. NPAutor: JRKVC
Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: JRKVC
Pôdorys 2. PP
Pôdorys 2. PPAutor: JRKVC
Priečny rez
Priečny rezAutor: JRKVC
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutor: JRKVC
Južný pohľad
Južný pohľadAutor: JRKVC
Severný pohľad
Severný pohľadAutor: JRKVC
Foto: Peter Jurkovič
Foto: Peter Jurkovič
Foto: Peter Jurkovič
Foto: Peter Jurkovič
Foto: Peter Jurkovič
Foto: Peter Jurkovič
Foto: Peter Jurkovič

Architektonické stvárnenie fasády zodpovedá funkcii a polohe objektu v rámci mesta. Na sivé plochy segmentovo členeného partra nadväzuje minerálna škrabaná omietka v okrovo sivej tonalite, ktorá sa výrazne podieľa na prirodzenom začlenení domu do zástavby Dunajskej ulice. Ustúpené podlažie je obložené reliéfnymi panelmi so svetlo ružovými náterom.

Foto: Peter Jurkovič

Podklady: JRKVC
Foto: Peter Jurkovič

Použité materiály a riešenia:
Okná: Reynaers MasterLine 8 HV HI - skryté krídlo
Dvere: Reynaers MasterLine 8 HI

Zdvižno-posuvné systémy na najvyššom podlaží: Reynaers CP 155 LS, ľahké manuálne ovládanie 400 kg krídla
Presklené zábradlie z uličnej strany: RB Glass 
Dizajn: Skryté kovanie a bezrozetová kľučka TOUCH,
Povrchové úpravy profilov: anodizácia svetlý bronz

Vnútrobytové sadrokartónové  priečky: opláštené 2x Rigips RB, RBI.
Konštrukcie pod kuchynské linky: zosilnené s Rigips Habito.
Sadrokartónové podhľady:  opláštené 1x Rigips RB, RBI.
Protipožiarne šachtové steny: systém Rigips

Poloha diela

Ing. arch. Peter Jurkovič
Ing. arch. Marcel Dzurilla

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím