Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
24. apríl 2020
1
1226

Rekonštrukcia vily, Praha - Ořechovka

Prvorepubliková vila v novom šate.
Rekonštrukcia vily, Praha - Ořechovka
Autori: Michal Bernart, Igor Hobza, Jan BradáčSpolupráca: Anna Slavíčková, Jakub VašekRealizácia: 0 - 2019Adresa: Ořechovka , Praha, Česká republikaPublikované: 3. máj 2020

Komplikované zadanie na začiatku projektu zahŕňalo na prvý pohľad protichodné požiadavky. Rozdelenie dispozície na tri bytové jednotky so samostatnými vstupmi, zlepšenie energetickej bilancie stavby, zároveň však zachovanie a obnovu pôvodných architektonických kvalít. Pražskému ateliéru monom sa ich podarilo skĺbiť.  Výsledkom je predstavená realizácia.

Kontext

Ořechovka patrí spolu s Hanspaulkou  k jedným z najznámejších a najstarších pražských vilových štvrtí. Je súčasťou pražskej štvrte a katastrálneho územia Střešovice. Centrálna časť Ořechovky bola vystavaná v rokoch 1919 -1929 podľa návrhov architektov Jaroslava Vondráka a Jana Šenkýřa. Ďalšie vily aj radové dvojdomy, medzi ktoré patria viaceré klenoty pražskej moderny, boli postupne realizované až do roku 1938. V posledných rokoch bolo na Ořechovke zrekonštruovaných viacero domov. Medzi čerstvé realizácie patrí aj vila z tridsiatych rokov, ktorá sa dočkala celkovej obnovy a modernizácie.

Foto: Alexandra Timpau

Východiská

Vila, postavená v 30. rokoch 20. storočia na okraji pražskej štvrte Ořechovka, za roky užívania stratila svoj pôvodný lesk. Napriek tomu jej charakter a nesporné architektonické kvality ostali zachované. Požiadavka na nové vnútorné usporiadanie domu a jeho rozdelenie na viacero samostatných bytových jednotiek s vlastnými vstupmi si vyžiadala zásah do fasády. Pôvodná vila totiž zahŕňala iba dva samostatné byty. “Všechny nově vzniklé prvky vycházejí z původního tvarosloví a materiálové podstaty. Jsou zakomponovány do stávající stavební substance s pokorou a respektem,” vysvetľujú architekti.

Architektúra

Najvýraznejším zásahom do exteriéru objektu bola zmena hlavného vstupu a s tým spojené vybudovanie nového schodiska, historickú reminiscenciu pôvodnej vertikálnej komunikácie dopĺňajú krivky oceľového zábradlia. Zadná časť domu, smerujúca do záhrady, je po prestavbe výraznejšie otvorená do zelene. Balkón na druhom nadzemnom podlaží je prístupný cez dvojkrídlové presklené dvere. Podkrovná časť vily je doplnená o vikier s jemnými prelismi na fasáde, ktoré naznačujú, že ide o novotvar. Pôvodné drevené špaletové okná a dvere boli nahradené replikami, kopírujúcimi ich členenie a materialitu. Nové výplne otvorov sú navrhnuté v obdobnom duchu. Pôvodná fasáda bez výrazného zdobenia či ornamentu bola obnovená, vrátane jemných detailov pri okenných otvoroch alebo rímsach. Neoddeliteľnou súčasťou projektu bolo tiež riešenie predpolia domu s novou garážou a revitalizácia záhrady za domom. Dvojgaráž je navyše rozšírená o technické a skladovacie zázemie domu. Nový stavebný objekt stojí na mieste pôvodnej, menšej garáže. Oplotenie typické pre pre Střešovickú vilovú štvrť, vrátane tvaroslovia stĺpikov a drevenej výplne, bolo obnovené aj s nezameniteľnou pôvodnou farebnosťou. Terasové členenie záhrady umožnilo prepojiť bytové jednotky v rôznych výškových úrovniach s exteriérom. Diferenciácia záhrady zároveň pomáha vytvoriť súkromie pre jednotlivých obyvateľov vily.

Dispozícia a prevádzka

Bytové jednotky sú prístupné cez samostatné vstupy. Priestory v mierne zahĺbenom podlaží majú priamy prístup na súkromnú časť záhrady. Súčasťou návrhu interiéru bolo aj riešenie kuchyne, úložných priestorov a krbu. Stvárnenie vnútorných priestorov vily je založené na rovnakých princípoch ako riešenie exteriéru. Architekti kládli dôraz na detail a remeselné spracovanie navrhnutého nábytku. Bytová jednotka na prvom nadzemnom podlaží je riešená obdobne ako priestory o poschodie nižšie, z bytu je však prístupná zdieľaná záhrada za domom. Najväčší obytný celok sa nachádza na druhom nadzemnom podlaží a v podkroví. Interiér tohto bytu bol navrhnutý kompletne podľa požiadaviek nových užívateľov.

Technické riešenie

Podstatnú úlohou pri návrhu rekonštrukcie vily hralo technické a technologické riešenie. Dôležité bolo skĺbiť protichodné požiadavky na zníženie tepelných strát a zachovanie autentického výrazu vily. Stavba je vo výsledku zateplená 18 centimetrami minerálnej vlny. Hrubá štruktúra striekanej omietky napomáha k výslednému vizuálu, ktorý odhaľuje tento zásah iba naozaj pozornému oku. K zlepšeniu stavebno-fyzikálnych parametrov obvodového plášťa prispela výmena dverí a špaletových okien. Strecha prešla výmenou keramických škridiel a bola doplnená o strešné okná, ktoré presvetľujú podkrovné časť bytu. Ako nový zdroj tepla slúži tepelné čerpadlo, doplnené o nútené vetranie s rekuperáciou.

Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau

Podklady: monom

Poloha diela

Michal Bernart
Igor Hobza
Jan Bradáč
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím