Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. jún 2019
0
6925

Rozhľadňa Alexandra Filípka, Veľká Homoľa, Modra

Jednoduchá forma, dôraz na detail.
Rozhľadňa Alexandra Filípka, Veľká Homoľa, Modra
Autori: Ing. arch. Peter Lenyi, Ing. arch. Ondrej Marko, Ing. arch. Jana Kvasniaková, Ing. Katarína Kyselová, Ing. Karol ButorInvestor: Mesto ModraInvestičný náklad: 120 000 €Návrh: 2017 - 2017Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Veľká Homola , Modra, SlovenskoPublikované: 17. jún 2019

Koncom minulého roka bola na vrchu Veľká Homoľa otvorená nová rozhľadňa realizovaná podľa projektu ateliéru 2021. Tak ako pri oceňovanej turistickej lávke a prístrešku na kopci Straník navrhovali architekti opäť v zaujímavom krajinnom kontexte. Ústrednou témou oboch projektov je  panoramatický výhľad do krajiny. Základné rozmery a proporcie objektu však boli v tomto prípade vopred dané. Stavba totiž nahrádza pôvodnú vyhliadku odstránenú koncom roka 2017. 

V krátkej dobe tak na Slovensku vznikla ďalšia kvalitná realizácia. V tejto súvislosti je vhodné spomenúť aj vyhliadkovú vežu na Dubni (nominácia na cenu Dušana Jurkoviča a cenu ARCH) ktorá vznikla na základe architektonickej súťaže organizovanej práve ateliérom 2021. Uplatnenie opäť našlo smrekovcové drevo v kombinácii s o žiarovo pozinkovanou oceľou.

Foto: Alexander Pravda

Lokalita

Rozhľadňa sa nachádza na vrchu Veľká Homoľa (709 m n. m.). Vrchol nazývaný aj modranský Kúgel, je svojou polohou a výškou najvýraznejším bodom na východnej strane južnej časti Malých Karpát. Vyhliadka sa nachádza približne štyri kilometre severozápadne od mesta Modra.

Foto: Alexander Pravda

Genéza projektu

Prvú vyhliadkovú vežu vybudovali na tomto mieste turisti už koncom 19. storočia. Ďalšia rozhľadňa, ktorá vznikla z iniciatívy Modranského turistického spolku, bola dokončená v roku 2001. Obľúbená atrakcia slúžila návštevníkom 16 rokov, pred dvoma rokmi však musela byť pre nevyhovujúci technický stav a nerealizovateľnosť sanácie demontovaná. “Mesto Modra malo pôvodne v pláne vypísať súťaž návrhov na novú vežu, avšak obyvatelia spísali petíciu, v ktorej si vyžiadali, aby nová veža vychádzala z kompozície predchádzajúcej,” vysvetľujú architekti a pokračujú: "To bolo spolu s dôrazom na technickú stránku novým zadaním."  Nová rozhľadňa bola pomenovaná po niekdajšom lesnom správcovi Alexandrovi Filípkovi, ktorý sa staral nielen o modranské lesy, ale pričinil sa o rozvoj turizmu a cestovného ruchu.

Foto: Alexander Pravda
Foto: Alexander Pravda

Architektúra a konštrukčné riešenie

Nová vyhliadková veža sa svojimi rozmermi (výška 20,4 m, pôdorys 4,5 x 4,5 m), členením a použitými materiálmi príliš nelíši od pôvodnej stavby. Rozdielom viditeľným na prvý pohľad je absencia kotviacich oceľových lán. Zavetrenie oceľovými tiahlami je po novom integrované vo vnútornej konštrukcii veže. Dôležitou zmenou oproti predchádzajúcej rozhľadni je tiež nahradenie priebežných vertikálnych konštrukcií viacerými hranolmi, čo umožňuje v prípade potreby výmenu drevených nosných častí.

Foto: Alexander Pravda

Základný ortogonálny raster nosných prvkov ostal zachovaný. V tomto prípade však vyniká vďaka použitiu subtílnych oceľových madiel a pletiva, ktoré slúžia ako zábradlie. Z diaľkových pohľadov sú tieto prvky takmer neviditeľné, zaujímavá je "transparentnosť" konštrukcie.

Foto: Alexander Pravda
Foto: Alexander Pravda

Stavba využíva kombináciu drevených nosných prvkov a oceľových styčníkov, ktoré zvyšujú odolnosť a trvácnosť namáhaných spojov. Nároky na údržbu minimalizuje použitie smrekovcového dreva a úprava oceľových prvkov žiarovým zinkovaním.

Foto: Alexander Pravda
Foto: Alexander Pravda

Výhľad

Na vyhliadkovú plošinu sa návštevník dostane prostredníctvom štvorramenného dreveného schodiska po zdolaní šiestich poschodí a stodvadsať schodov. Z najvyššieho bodu sa otvára výhľad na okolité Malé Karpaty, ale tiež na Podunajskú nížinu, Biele Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, Strážovské vrchy, Vtáčnik, Veľkú Fatru, Pohronský Inovec, či dokonca na Východné Alpy, ktorý by bol inak zakrytý korunami stromov.

Foto: Alexander Pravda

Výkresová dokumentácia:

Pohľady,
Pohľady,autor: 2021
Konštrukčné detaily,
Konštrukčné detaily,autor: 2021

Ako sa sem dostať?

Vrchol Veľkej Homole je dostupný po červenej turistickej značke od autobusovej zastávky pri Zochovej chate a trvá jednu hodinu, z Modry je to po modrej značke v trvaní dvoch hodín a z Pezinku po červenej alebo neskôr zelenej značke cesta trvá  tri hodiny.

Podklady: 2021 Architekti

Poloha diela

Ing. arch. Peter Lenyi
Ing. arch. Ondrej Marko
Ing. arch. Jana Kvasniaková
Ing. Katarína Kyselová
Ing. Karol Butor

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím