Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. marec 2017
0
2985

Prezentácia fresky, Nitra

Sprístupnenie vzácnej fresky zo 14. storočia, ktorá bola donedávna ukrytá pod vrstvami omietky za oltárom Snímania z kríža. Architektonické riešenie spočíva v transfere oltára na západnú stenu. Odkrytím a prezentáciou fresky sa podarilo vniesť do súčasnej barokovej architektonickej kompozície interiéru jedinečnú stopu niekdajšej gotickej podoby priestoru.
Prezentácia fresky, Nitra
Autori: Ing.arch. Viktor ŠabíkSpolupráca: Ing. arch. Marián HaberlandInvestor: Nitrianske biskupstvoNávrh: 2012 - 2014Realizácia: 2013 - 2015Adresa: Námestie Jána Pavla II. 1012/7, Nitra, SlovenskoPublikované: 9. marec 2017

Ústrednou dominantou najstaršieho slovenského mesta Nitra je Nitriansky hrad, dnes sídlo nitrianskeho biskupstva. Tvorí ho niekoľko stavebných celkov. Jeho jadrom je Bazilika svätého Emeráma, ktorá patrí k najhodnotnejším dielam sakrálnej architektúry na Slovensku.

Situácia
Situácia

Bazilika sv. Emeráma vznikla spojením troch stavieb rozličného stavebného slohu. Ide o románsky Kostol sv. Emeráma, Horný a Dolný kostol.

Pôdorys
Pôdorys

Počas vykonávania reštaurátorských prác v interiéri Dolného kostola v roku 2012 bola objavená freska Smrť a Korunovanie Panny Márie. Vzácna maľba sa nachádza na západnej strane steny oddeľujúcej dolný kostol od románskej kaplnky. Tento priestor bol v čase vzniku diela, pravdepodobne v 14. storočí, hlavným liturgickým priestorom Nitrianskeho biskupstva. Maliarska technika a štýl zaraďuje túto fresku k významným príkladom šírenia podnetov talianskeho trecenta v stredoeurópskom maliarstve. Ide o nadčasové dielo. Zatiaľ čo na území Slovenska sa v tom čase ešte len rozvíjala stredoveká maľba, v tejto freske sa už črtá renesancia.

Rezopohľad kaplnkou
Rezopohľad kaplnkou
Foto: Daniel Veselský

Freska bola pred zrakmi ľudí ukrytá niekoľko storočí. Dielo bolo donedávna ukryté pod vrstvami omietky za oltárom Snímania z kríža od rakúskeho majstra Jana Perneggera. Oltár datovaný do roku 1662 je  najvýznamnejší ranobarokový oltár na Slovensku.

Foto: Daniel Veselský

Nitriansky architekt Viktor Šabík bol prizvaný, aby vyriešil architektonický spôsob prezentácie vzácneho nálezu fresky.

Po diskusii s pamiatkarmi sa podarilo presadiť transfer oltára na západnú stenu toho istého priestoru medzi dva epitafy biskupov v blízkosti miesta odpočinku veľkej slovenskej autority kardinála J. Ch. Korca. Reštaurátori pod dohľadom pamiatkarov oltár opatrne rozobrali a premiestnili, čím sa odkryla freska na stene oddeľujúcej starší priestor apsidy.

Foto: Daniel Veselský

Prezentovaná freska zobrazuje v ľavej časti umierajúcu Pannu Máriu. Okolo ústrednej postavy sú zhromaždení učeníci, medzi ktorými možno rozpoznať Petra, ktorý má pápežské insígnie. V pravej časti je vyobrazené korunovanie Panny Márie. V hornej časti motívu sa nachádza Veronikina šatka s otlačenou tvárou Krista, ktorú držia anjeli.

Foto: Daniel Veselský
Foto: Daniel Veselský

Tvorivým vstupom architektov a novým spôsobom prezentácie fresky sa podarilo vniesť do súčasnej barokovej architektonickej kompozície interiéru Dolného kostola jedinečnú stopu niekdajšej gotickej podoby priestoru.

Foto: Daniel Veselský
Foto: Daniel Veselský

Na severnej stene je odkrytý rad sedílií a pôvodná stredoveká niveleta pod nimi. Ďaľším autorským zásahom bolo nahradenie klenutého dverného otvoru s drevenou výplňou minimalistickým skleneným dverným krídlom. Za dverovým otvorom sa nachádza rameno schodišťa, ktoré bolo postavené v tridsiatych rokoch podľa návrhu Dobroslavy Menclovej.

Foto: Daniel Veselský
Foto: Daniel Veselský
Oltár Snímanie z kríža po premiestnení na západnú stenu.
Oltár Snímanie z kríža po premiestnení na západnú stenu.Foto: Daniel Veselský

Podkaldy: Viktor Šabík, BARAK architekti

Poloha diela

Ing.arch. Viktor Šabík

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím