Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. apríl 2018
0
947

Coworkingové centrum Vault 42, Olomouc

Dynamicky sa meniace pracovisko prináša so sebou požiadavku na flexibilné využite priestoru. Ako sa však s touto požiadavkou vysporiadať v historickom objekte s vopred definovaným členením miestností?
Coworkingové centrum Vault 42, Olomouc
Autori: Ing. arch. Pavel Nalezený, Radek VaňáčSpolupráca: Adam Bažant, Zuzana Ficalová, Šimon Marek, Samuel Nekola, Tadeáš Pech, Michael ŠvecInvestor: VAULT 42Plocha pozemku: 3189 m2Podlažná plocha: 369 m2Realizácia: 2015 - 2017Adresa: Koželužská 945/31, Olomouc, Česká republikaPublikované: 1. máj 2018

Zdieľané kancelárie sú súčasťou objektu klasicistickej vojenskej pekárne. Stavba stojí v areáli olomouckej pevnosti, v historickom centre mesta. Múry objektu v tvare podkovy tvorili v minulosti časť bastiónového opevnenia.

Objekt postavený v priebehu 17. a 18. storočia je dnes využívaný viacerými nájomníkmi. Podnikateľský  “hub” s priestorom coworkingu našiel svoje miesto v nároží domu. Pre konverziu bola vyčlenená časť prízemia a jedna miestnosť na poschodí. Hodnota priestorov spočívala hlavne v klasicistickom tvarosloví klenutých stropov a mohutných stien. Pretože objekt slúžil ako pekáreň ešte v 50. rokoch 20. storočia, zachovali sa tu aj pozostatky strojného zariadenia.

Celý koncept  interiéru sa odvíja od novej funkčnej náplne. Na rozdiel od štandardných kancelárií je coworking miestom s pestrou skladbou užívateľov. Zatiaľ čo jeden hlasno diskutuje so skupinou hostí, iný sa potrebuje koncentrovať pri stole. Všetko naviac muselo vhodne zapadnúť do kontextu historickej pevnosti. Výsledkom je pestrá priestorová skladba pracoviska, ktorá sa podriaďuje historickému  členeniu miestností. Využité sú pri tom aj tie najmenšie z nich.

Axonometrická schéma využitia priestoru
Axonometrická schéma využitia priestoruAutor: studio RAKETOPLÁN

Po vstupe do coworkingového centra sa návštevník ocitne v priestrannej miestnosti rozdelenej na dve časti. Keď minie recepciu, prejde "filtrom", ktorý novou tehlovou oponou vypĺňa vysoké klenbové oblúky. Za ním sa nachádza dvojúrovňový priestor so šiestimi pracovnými miestami. Ten, kto tu pracuje, vidí každého, kto prichádza či odchádza.

Napravo od vstupnej miestnosti je tichá zóna. Podlaha je rozdelená do dvoch úrovní, čo zabezpečuje dostatočnú intimitu pracovných miest. Okoloidúci, či ostatní coworkeri nevidia priamo na stôl.

Ľavá strana pracoviska je “živšia”. Je to skutočný coworking, kde má každý nájomca svoj vlastný box. Môže tu pracovať a uschovávať si veci. Boxy sú mobilné, ktokoľvek ich teda môže usporiadať spôsobom, aký sa mu práve hodí.

Celkom vzadu sa nachádza zasadacia miestnosť, ktorú si môže nájomník rezervovať. Nábytok je variabilný, vďaka čomu môže byť využitá pre súkromné stretnutia, ale aj pre väčšie konferencie či prezentácie.

Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: studio RAKETOPLÁN

Atmosféru interiéru podporuje pôvodné schodisko na trojuholníkovom pôdoryse. K schodisku prislúchajú ďalšie drobné priestory. Na poschodí je to hlavne plne vybavená kuchynka pre coworkerov a miesto na posedenie v zrkadle schodiska. Raritou je potom na rovnakom mieste na prízemí historická vnútorná studňa. Studňa má dodnes dostatočnú kapacitu a voda z nej je preto využívaná napríklad na splachovanie záchodov. V interiéri je zakrytá preskleným poklopom.

Pôdorys poschodia
Pôdorys poschodiaAutor: studio RAKETOPLÁN

Najsilnejším motívom, plynúcim celým interiérom je  tehla. Pôvodné opadávajúce omietky boli odstránené a steny na väčšine miest obnažené. Časť z nich je natretá na bielo, zvyšok je ponechaný bez ďaľšej povrchovej úpravy. Tehla dominuje aj na podlahách, alebo na novej stene vo vstupnej hale, kde je však použitá v atypickom, súčasnom klade. Nové konštrukcie, vložené do historického interiéru, sú vo veľkej miere reverzibilné. Nosná konštrukcia "medzipodlaží", deliacich priečok a zariadenia je zväčša oceľová. Betón našiel v interiéri uplatnenie najmä na podlahách a vo forme prefabrikovaných obkladových dosiek. Vďaka výhodným izolačným vlastnostiam boli v coworkingovom centre použité panely z akustickej AM peny. 

Poloha diela

Ing. arch. Pavel Nalezený
Radek Vaňáč

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím