Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. júl 2018
0
1143

Protestný stupienok

Drobné "dielko" so silným odkazom.
Protestný stupienok
Autori: Ing. arch. Peter Lenyi, Ing. arch. Ondrej Marko, Ing. arch. Marián Lucký, Ing. arch. Juraj HarišNávrh: 2018 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Vítkov , Praha, Česká republikaPublikované: 31. júl 2018

Stupienok vznikol ako site-specific inštalácia v rámci Landscape festivalu Praha, ktorý sa konal v júni. Podujatie organizuje Galéria Jaroslava Fragnera. Tohtoročný festival prepojil "pražskú divočinu" sériou menších diel osadených v urbanizovanej krajine. Protestný stupienok, ktorého autorom je bratislavský ateliér 2021 našiel svoje miesto na Vítkovskej plošine.

"Verejný priestor je tiež skandovanie, mávanie sviečkami, mobilmi, transparentami, vyjadrenie nesúhlasu s hlúpymi a amorálnymi postojmi. Stupienok je funkčný pamätník všetkým, ktorí to kedysi urobili," stojí v popise inštalácie.

Koncept bližšie predstavia autori:

I
V tieto dni bol pre nás verejný priestor zaujímavý najmä tým, že sme v ňom mohli ako občania vyjadriť svoj názor na spoločenskú situáciu. Smrť Jána, Martiny, Henryho, nedôvera v prácu viacerých inštitúcií a nesúhlas s mnohými blbými názormi a náladami si žiadali výjsť na námestia a vyjadriť svoju nespokojnosť zaradením sa do zhromaždení s desaťtisícmi ďalších ľudí. Náš príspevok k tohtoročnému Landscape festivalu - je svojou geometriou a technickým riešením funkčným pamätníkom miestu pre rečníka - rebríku, schodisku, kazateľnici, tribúne, balkónu, oknu do námestia - je to protestný stupienok, miesto kúsok pred a kúsok nad davom.

II
Na jeseň bude výročie 100 rokov od založenia Československa. Pôvodne čisto funkčne navrhnutá línia rezu cez drevený panel sa ukázala ako vhodná aj pre to, aby reprezentovala štátnu hranicu, ktorá pred sto rokmi neexistovala. Panely zrotované okolo spoločnej hrany menia 2d mapu na 3d skladačku, v ktorej sa štáty spájajú iba v určitom uhle pohľadu, iba na krátky moment, potom je obraz zase roztrhnutý alebo prekrytý, už ďalej spolu nefunguje.

III
Naopak je to kvôli chybe pri výrobe, čo sme zistili pri preberaní materiálu pár dní pred otvorením festivalu. Po rozhodovaní, či to celé nezrušiť alebo aspoň neotočiť, aby ten obraz nebol vidieť, sme si uvedomili, že je to vlastne veľmi fajn. Nových rovín interpretácie je veľa a sú zábavné, vyberte si, ktorá vám vyhovuje. Pravda vzniku ja ale taká, že v Československu / Slovenskočesku sme nezohnali výrobcu CLT panelov, ktorý by nám vedel objekt vyrobiť v krátkom čase a vo veľkosti, ako sme potrebovali. Preto sme to nechali vyrobiť v Rakúsku. A už tam, pár kilometrov za hranicou, tá hranica operátorovi frézy nič nehovorila, bola to pre neho iba náhodná krivka, čo je vlastne ohromne zaujímavé a otvára ďalšie roviny výkladu. Alebo chcel byť spoluautor a toto bol jeho vklad. Alebo to bol monarchista spomínajúci na staré dobré časy Rakúsko-Uhorska a urobil nám to naschvál.

Foto: 2021
Foto: 2021
Pohľad
PohľadAutor: 2021
Inštalácia počas konania festivalu
Inštalácia počas konania festivaluFoto: Landscape festival Praha

Podklady: 2021

Poloha diela

Ing. arch. Peter Lenyi
Ing. arch. Ondrej Marko
Ing. arch. Marián Lucký
Ing. arch. Juraj Hariš

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím