Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
15. október 2019
1
1432

Pomník príslušníkom Ozbrojených síl Slovenskej republiky, Háj-Nicovô

Jednoducho a skromne.
Pomník príslušníkom Ozbrojených síl Slovenskej republiky, Háj-Nicovô
Autori: ing. arch. Karin BarényiováSpolupráca: prof. PaeDr. Mgr.art. Rastislav Biarinec, ArtD. (sochárska spolupráca), Ing. Zuzana Bahnová (stavebné konštrukcie), Ing. Daniel Zarevúcky (statika), Ing. Branislav Oravec (El PRO - elektroinštalácie)Investor: Mesto Liptovský MikulášPlocha pozemku: 4 803 m2Zastavaná plocha: 117,16 m2Podlažná plocha: 24,8 m2Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Háj - Nicovô , Liptovský Mikuláš, SlovenskoPublikované: 8. november 2019

Nový Pomník príslušníkom Ozbrojených síl Slovenskej republiky je súčasťou pietneho areálu na vrchu Háj-Nicovô, ktorý sa týči nad severovýchodným okrajom Liptovského Mikuláša. Práve na tomto mieste sa koncom druhej svetovej vojny odohrávali jedny z najťažších a najdlhších bojov na našom území. Vojenský cintorín dopĺňa monumentálny pamätník, venovaný vojakom padlým pri oslobodzovaní Liptova. Autormi jeho výtvarného riešenia sú architekti Aladár Búzik a Vladimír Bauer, ktorí spolupracovali s akademickými sochármi Alfonzom Gromom a Miroslavom Ksandrom. Komplex je od roku 1963 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. 

Nedávnym prírastkom v areáli je pamätník pre 58 novodobých hrdinov, ktorí zahynuli pri plnení úloh v zahraničných misiách a operáciách. Autorkou architektonického riešenia je Karin Barényiová, ktorá so svojim návrhom zvíťazila na sklonku roku 2017 vo vyzvanej súťaži. Podľa návrhu architektky bola na pietnom mieste už v minulosti zrealizovaná Pamätná tabuľa. Za spomenutie určite stojí aj realizácia Vojenského cintorína v neďalekom Važci, za ktorý ako spoluautorka získala na prelome milénií cenu Dušana Jurkoviča.

"Základná otázka po prečítaní zadania znela: Ako areál Pamätníka doplniť pomníkom tak, aby bola zachovaná jeho historická aj výtvarná kontinuita? Ako nájsť riešene, ktoré nebude mať snahu konkurovať areálu koncipovanému so všetkými atribútmi klasicky, monumentálne... Zároveň splniť podmienky libreta na súdobej výtvarnej úrovni. Preto som navrhla pomník ako Memoriálnu kaplnku /Memorial chapel/, kontemplatívny priestor, ktorého posvätnosť je ukrytá v každom jednom mene vytesanom do jeho stien, v nekonečnosti jeho obete," vysvetľuje v librete súťažného návrhu Karin Barényiová.

Archetypálne riešenie kaplnky je pretavené do priestoru, ktorý sa otvára pre prichádzajúceho. Jednotlivé steny z lešteného travertínového betónu (prefabrikované železobetónové prvky obohatené v procese výroby o travertínové kamenivo) s plasticky stvárnenými znakmi a menami sa zbiehajú do priehľadu na krásny horizont, ktorý je z pohľadu autorov večný.

"Mená aj symboly som umiestnila dovnútra, nech spolu pôsobia ako fresky v skutočnom chráme. Rovnako 'levitujúca' strecha dovolí citom plynúť. Biela podlaha s miernym sklonom podčiarkuje perspektívu." dopĺňa architektka.

Pre prípadné pamätné udalosti sa pomník stáva svätyňou a nástupný priestor je hlavnou loďou chrámu. Súčasťou pomníka je vlajkosláva a dve lavičky zo spomínaného bieleho lešteného betónu. Návrh nepočíta s oplotením pomníka ani zložitými sadovými úpravami, zapojenie do existujúcej krajiny je cieľom aj cestou.

Foto: Jean Bakla
Foto: Jean Bakla
Foto: Jean Bakla
Foto: Jean Bakla
Foto: Jean Bakla
Foto: Jean Bakla
Autorská skica
Autorská skica
Situácia
Situácia
Zakladanie
Zakladanie
Pôdorys
Pôdorys
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rez
Priečny rez
Priečny rez
Pôdorys strechy
Pôdorys strechy
Pohľady
Pohľady
Stavebné detaily
Stavebné detaily
Detaily reliéfnych nápisov
Detaily reliéfnych nápisov
Foto: Miro Pochyba
Foto: Miro Pochyba
Foto: Miro Pochyba
Foto: Miro Pochyba
Foto: Miro Pochyba
Foto: Miro Pochyba
Foto: Miro Pochyba

Podklady: Ing. arch. Karin Barényiová

Poloha diela

ing. arch. Karin Barényiová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím