Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
29. november 2019
0
13974

Vidiecky dom J

Čisté línie a jednoduché hmoty. Staré východiská a dnešné požiadavky na bývanie.
Vidiecky dom J
Autori: Ing. arch. Andrea Ambrovičová Mikulajová, Ing. arch. Juraj Mikulaj, Ing. arch. Jana Machalová - Matlovičová, Ing. arch. Radoslav KuruczPodlažná plocha: 320,4 m2 Návrh: 2015 - 2015Realizácia: 2015 - 2019Adresa: Záhorie, SlovenskoPublikované: 2. december 2019

Tradičný archetyp v súčasnom prerozprávaní. Názor na to ako spojiť historické princípy usporiadania základných hmôt a objemov s dnešnými názormi a predstavami na bývanie v rodinnom dome. Jednu z možností prezentuje mladšia generácia architektov zhmotnením svojej predstavy, ako sa dá plnohodnotne bývať aj "na dedine".

Riešenie, ktoré sa bude páčiť mnohým potenciálnym stavebníkom, predstavujú priamo autori:

Ako navrhnúť rodinný dom v dedinskom prostredí v 21. storočí, zachovať to najlepšie z tradícií a pridať k tomu to naj zo súčasnej architektúry a moderných technológií šetrných k životnému prostrediu?

Našou odpoveďou na túto otázku je Vidiecky dom J, ktorý je súčasnou interpretáciou tradičného slovenského domu s gánkom. Dom leží na konci malebnej dediny na Záhorí, s výhľadom na les a do okolitej krajiny. Tak ako kedysi bývala pri murovanom dome drevená stodola, aj dnes sme navrhli tehlový dom na bývanie a vedľa stojacu drevostavbu. Umiestnili sme do nej garáž a hospodárske priestory. Oba domy sú vzájomne prepojené gánkom - typickým slovenským prvkom, ktorý sa v našej ľudovej architektúre objavuje už po stáročia. Gánok vytvára príjemnú vstupnú zónu do domu, ale aj miesto pre posedenie v tieni pod pergolou.

Foto: Filip Šlapal

Sedlové strechy a pozdĺžny pôdorys pripomínajú pôvodné obydlia v tomto prostredí, do ktorého chce nová stavba prirodzene zapadnúť. Charakter domu je však súčasný, vystihujúci dnešnú dobu a navrhnutý na mieru pre svojich obyvateľov. Bývať v ňom bude pár, niekedy prídu na návštevu deti a jedného dňa možno aj vnúčatá. On rád varí pre veľa priateľov, ona často cestuje a pre všetkých tu musí byť dosť miesta.

Veľký pozemok smerom ku lesu výrazne stúpa. Dom svojou polohou v hornej časti parcely získal výhľad, pri peknom počasí odtiaľto vidieť až na predhorie Álp. Priestory v dome sú radené v pôdoryse za sebou, tak ako sa dedinské domy v minulosti stavali. Tu nám to umožnilo veľkorysé otvorenie obývačky aj jedálne do oboch strán pozemku - smerom na juhovýchod na gánok a dvor, na severozápadnej strane zase na priestrannú terasu a do záhrady. Otvorená kuchyňa má výhľad na vstupnú časť pozemku. Život v dome sa točí okolo veľkého jedálenského stola, ktorý od obývačky oddeľuje iba obojstranný krb. Priestor obývačky sa otvára cez dve podlažia až do sedlovej strechy, ktorej hambálková konštrukcia je priznaná, a pokračuje knižnicou na galérii. Nočnú časť domu sme umiestnili do tej najtichšej zóny parcely, s výhľadom na les.

Pri výbere stavebných materiálov sme hľadali prirodzené riešenie, ktoré v tomto prostredí bude pôsobiť, akoby tu bolo odjakživa. Dom je omietnutý klasickou omietkou lomenej bielej farby, strechy pokrýva červenohnedá pálená škridla. Prírodné drevo, ktoré časom pekne zostarne, sa objavuje na fasáde garáže, na gánku a tiež na posuvných okeniciach, ktoré sú opäť novodobou adaptáciou historických prvkov. Subtílna oceľová konštrukcia gánku dodáva stavbe jemnú grafiku a punc súčasnosti. V interiéri je veľa svetla, prírodné dubové drevo sa tu kombinuje s pohľadovým betónom na strope a sofistikovanými nábytkovými solitérmi. V dome využívame progresívne súčasné technológie - najlepším spôsobom chladenia sú chladené stropy, použitím studničnej vody ako chladiaceho média znižujeme prevádzkové náklady a v neposlednom rade chránime životné prostredie.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Širšie vzťahy
Širšie vzťahyAutori: ARCHITEKTI Mikulaj & Mikulajová
Situácia
SituáciaAutori: ARCHITEKTI Mikulaj & Mikulajová
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutori: ARCHITEKTI Mikulaj & Mikulajová
Pôdorys poschodia
Pôdorys poschodiaAutori: ARCHITEKTI Mikulaj & Mikulajová
Priečny rez
Priečny rezAutori: ARCHITEKTI Mikulaj & Mikulajová
Pohľady
PohľadyAutori: ARCHITEKTI Mikulaj & Mikulajová
Pohľady
PohľadyAutori: ARCHITEKTI Mikulaj & Mikulajová
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Poloha diela

Ing. arch. Andrea Ambrovičová Mikulajová
Ing. arch. Juraj Mikulaj
Ing. arch. Jana Machalová - Matlovičová
Ing. arch. Radoslav Kurucz

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím