Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. september 2022
0
1662

Obnova interiéru Mestskej knižnice v Modre

Za kvalitnú architektúru verejných stavieb.
Obnova interiéru Mestskej knižnice v Modre
Autori: Mgr. art. Matúš BišťanSpolupráca: Mgr. art. Andrea Uhliarik (štúdia a projekt 1. etapy), Mgr. art. Peter Bližnák (grafický dizajn informačného systému), Ing. Michal Berger (grafický dizajn informačného systému), Adrián Zachar (dielenská dokumentácia zámočníckych výrobkov), Peter Kováč (dielenská dokumentácia zámočníckych výrobkov)Investor: Mesto Modra, Kultúrne centrum ModraPodlažná plocha: 170 m2Investičný náklad: 44 000 €Návrh: 2018 - 2021Realizácia: 2019 - 2021Adresa: Sokolská 8, Modra, SlovenskoPublikované: 14. september 2022

V novembri 2018 publikoval u nás Matúš Bišťan článok Koncepcia obnovy mestských knižníc v Modre a v Senci. Aktívna práca architekta a jeho osobná angažovanosť už vo fáze formovania zadania viedla v oboch prípadoch k získaniu dotácie z Fondu na podporu umenia a realizácii kvalitnej architektúry z verejných zdrojov. Za realizáciu Oddelenia odbornej literatúry Mestskej knižnice v Senci získal architekt v roku 2020 cenu CE ZA AR v kategórii interiér. Na prvý pohľad menej nápadný projekt v Modre, realizovaný v etapách od roku 2019, ukazuje citlivý tvorivý prístup v rámci obmedzeného rozpočtu. S minimálnymi zásahmi a výrazovými prostriedkami dokázal Matúš Bišťan výrazne pretvoriť kvalitu prostredia mestskej knižnice.

Foto: Ján Kekeli
Foto: Ján Kekeli

Viac prezradí sprievodný text autora:

Zadanie bolo hlavne o pochopení kvalít sorelovského kultúrneho domu od Arthura Szalatnaia-Slatinského a o nadviazaní na jeho hru so symetriou v pôdoryse aj v reze. Veľmi tesný rozpočet nás prinútil sústrediť sa na to podstatné. Repasovať všetko, čo sa dá.  Zvyšok bolo treba doplniť, navrhnúť z lacných materiálov a priestorovo pôsobivo. Repasovať má zmysel aj pre to, že verejné stavby tohto obdobia sú zväčša charakteristické poctivou materialitou (podlahy z dubových vlysov a betónového terazza) a remeselným spracovaním.

Nešlo by to bez zanietenia všetkých zúčastnených. Za pracovníkov KC Modra to boli riaditelia Marcela Kvetková (iniciátorka projektu) a Ján Sklenár, vedúca knižnice Renáta Kulifajová a celý tím knihovníčok. Rovnako miestne firmy a remeselníci urobili veľa nad rámec toho, čo nacenili v rozpočte a dokázali zvládnuť detaily a spoje v solídnej kvalite. Marek Čukáš – firma odpodlahy (repas dubovej parketovej podlahy a oprava vstupného dubového schodiska), Vladimír Durbák (stolárske výrobky) a Milan Ružek (zámočnícke výrobky).

Projekt bol realizovaný v etapách a ešte stále nie je hotový. Prvá etapa zahŕňala interiér hlavnej siene - čitárne, v druhej etape nasledovalo oddelenie beletrie a knihovnícky pult v čitárni. V tretej etape plánuje Kultúrne centrum Modra obnoviť oddelenie detskej literatúry, priestor foyer a kanceláriu knihovníčok.

Etapizácia vychádza z financovania. Projekt bol dva krát podporený malou dotáciou na obnovu knižníc (2 x 8 tis. €) od Fondu na podporu umenia, financie nad rámec dotácií doplnilo Mesto Modra a KC Modra.

Foto: Ján Kekeli

Knižnica funguje na prvom poschodí Kultúrneho domu dlhodobo. Do priestoru sa pred rekonštrukciou vstupovalo v najvzdialenejšom bode od schodiska -  bočnej miestnosti, kde je dnes oddelenie beletrie. Veľkorysý priestor foyer, z ktorého je prístup aj na balkón veľkej sály kultúrneho domu je iba prechodný - neponúka možnosť posedieť si tu. Zámerom preto bolo vytvoriť komunitný priestor prepojený s knižnicou cez hlavné dvere, keďže v knižnici sa často organizujú čítačky a iné spoločenské podujatia. V návrhu sme obnovili vstup do knižnice cez dvere, ktoré sú na osi symetrického pôdorysu. Hlavným priestorom sa teraz stala najveľkorysejšia sieň knižnice s vyššou svetlou výškou a väčšími oknami. Sem sme presunuli aj knihovnícky pult.

Foto: Ján Kekeli
Foto: Ján Kekeli
Foto: Ján Kekeli

Podstatná časť práce pozostávala z repasovania existujúcich povrchov a mobiliáru. Zámerom bolo zároveň zladiť všetky prvky do celku, ktorý nebude vizuálne príliš rôznorodý. Celé zariadenie knižnice - repasované aj nové - zjednocuje biela farba. V priestore sú osadené repasované existujúce systémové regály - očistené a nastriekané na bielo. Pri stenách sú navrhnuté atypické police z bielej lamino DTD dosky. Pod oknami je zostava z oceľových JAKL profilov a dosiek, ktorá integruje regály, sedenie, kryty radiátorov z dierovaného plechu a prípravu na systém tienenia okien. Stolík pod oknom, prirodzený priestor, kde sa čitateľ môže sa zahĺbiť do textu alebo cez okno pozorovať panorámu historickej časti Modry.

Foto: Ján Kekeli
Foto: Ján Kekeli
Foto: Ján Kekeli
Foto: Ján Kekeli
Pôdorys
PôdorysAutor: Matúš Bišťan
Pôdorys-perspektíva
Pôdorys-perspektívaAutor: Matúš Bišťan
3D model
3D modelAutor: Matúš Bišťan
Zostava - návrh
Zostava - návrhAutor: Matúš Bišťan
Zostava - detail
Zostava - detailAutor: Matúš Bišťan

Fotografie z realizácie:

Poloha diela

Mgr. art. Matúš Bišťan

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím