Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. september 2022
0
664

Obnova interiéru Mestskej knižnice v Modre

Za kvalitnú architektúru verejných stavieb.
Obnova interiéru Mestskej knižnice v Modre
Autori: Mgr. art. Matúš BišťanSpolupráca: Mgr. art. Andrea Uhliarik (štúdia a projekt 1. etapy), Mgr. art. Peter Bližnák (grafický dizajn informačného systému), Ing. Michal Berger (grafický dizajn informačného systému), Adrián Zachar (dielenská dokumentácia zámočníckych výrobkov), Peter Kováč (dielenská dokumentácia zámočníckych výrobkov)Investor: Mesto Modra, Kultúrne centrum ModraPodlažná plocha: 170 m2Investičný náklad: 44 000 €Návrh: 2018 - 2021Realizácia: 2019 - 2021Adresa: Sokolská 8, Modra, SlovenskoPublikované: 14. september 2022

V novembri 2018 publikoval u nás Matúš Bišťan článok Koncepcia obnovy mestských knižníc v Modre a v Senci. Aktívna práca architekta a jeho osobná angažovanosť už vo fáze formovania zadania viedla v oboch prípadoch k získaniu dotácie z Fondu na podporu umenia a realizácii kvalitnej architektúry z verejných zdrojov. Za realizáciu Oddelenia odbornej literatúry Mestskej knižnice v Senci získal architekt v roku 2020 cenu CE ZA AR v kategórii interiér. Na prvý pohľad menej nápadný projekt v Modre, realizovaný v etapách od roku 2019, ukazuje citlivý tvorivý prístup v rámci obmedzeného rozpočtu. S minimálnymi zásahmi a výrazovými prostriedkami dokázal Matúš Bišťan výrazne pretvoriť kvalitu prostredia mestskej knižnice.

Foto: Ján Kekeli
Foto: Ján Kekeli

Viac prezradí sprievodný text autora:

Zadanie bolo hlavne o pochopení kvalít sorelovského kultúrneho domu od Arthura Szalatnaia-Slatinského a o nadviazaní na jeho hru so symetriou v pôdoryse aj v reze. Veľmi tesný rozpočet nás prinútil sústrediť sa na to podstatné. Repasovať všetko, čo sa dá.  Zvyšok bolo treba doplniť, navrhnúť z lacných materiálov a priestorovo pôsobivo. Repasovať má zmysel aj pre to, že verejné stavby tohto obdobia sú zväčša charakteristické poctivou materialitou (podlahy z dubových vlysov a betónového terazza) a remeselným spracovaním.

Nešlo by to bez zanietenia všetkých zúčastnených. Za pracovníkov KC Modra to boli riaditelia Marcela Kvetková (iniciátorka projektu) a Ján Sklenár, vedúca knižnice Renáta Kulifajová a celý tím knihovníčok. Rovnako miestne firmy a remeselníci urobili veľa nad rámec toho, čo nacenili v rozpočte a dokázali zvládnuť detaily a spoje v solídnej kvalite. Marek Čukáš – firma odpodlahy (repas dubovej parketovej podlahy a oprava vstupného dubového schodiska), Vladimír Durbák (stolárske výrobky) a Milan Ružek (zámočnícke výrobky).

Projekt bol realizovaný v etapách a ešte stále nie je hotový. Prvá etapa zahŕňala interiér hlavnej siene - čitárne, v druhej etape nasledovalo oddelenie beletrie a knihovnícky pult v čitárni. V tretej etape plánuje Kultúrne centrum Modra obnoviť oddelenie detskej literatúry, priestor foyer a kanceláriu knihovníčok.

Etapizácia vychádza z financovania. Projekt bol dva krát podporený malou dotáciou na obnovu knižníc (2 x 8 tis. €) od Fondu na podporu umenia, financie nad rámec dotácií doplnilo Mesto Modra a KC Modra.

Foto: Ján Kekeli

Knižnica funguje na prvom poschodí Kultúrneho domu dlhodobo. Do priestoru sa pred rekonštrukciou vstupovalo v najvzdialenejšom bode od schodiska -  bočnej miestnosti, kde je dnes oddelenie beletrie. Veľkorysý priestor foyer, z ktorého je prístup aj na balkón veľkej sály kultúrneho domu je iba prechodný - neponúka možnosť posedieť si tu. Zámerom preto bolo vytvoriť komunitný priestor prepojený s knižnicou cez hlavné dvere, keďže v knižnici sa často organizujú čítačky a iné spoločenské podujatia. V návrhu sme obnovili vstup do knižnice cez dvere, ktoré sú na osi symetrického pôdorysu. Hlavným priestorom sa teraz stala najveľkorysejšia sieň knižnice s vyššou svetlou výškou a väčšími oknami. Sem sme presunuli aj knihovnícky pult.

Foto: Ján Kekeli
Foto: Ján Kekeli
Foto: Ján Kekeli

Podstatná časť práce pozostávala z repasovania existujúcich povrchov a mobiliáru. Zámerom bolo zároveň zladiť všetky prvky do celku, ktorý nebude vizuálne príliš rôznorodý. Celé zariadenie knižnice - repasované aj nové - zjednocuje biela farba. V priestore sú osadené repasované existujúce systémové regály - očistené a nastriekané na bielo. Pri stenách sú navrhnuté atypické police z bielej lamino DTD dosky. Pod oknami je zostava z oceľových JAKL profilov a dosiek, ktorá integruje regály, sedenie, kryty radiátorov z dierovaného plechu a prípravu na systém tienenia okien. Stolík pod oknom, prirodzený priestor, kde sa čitateľ môže sa zahĺbiť do textu alebo cez okno pozorovať panorámu historickej časti Modry.

Foto: Ján Kekeli
Foto: Ján Kekeli
Foto: Ján Kekeli
Foto: Ján Kekeli
Pôdorys
PôdorysAutor: Matúš Bišťan
Pôdorys-perspektíva
Pôdorys-perspektívaAutor: Matúš Bišťan
3D model
3D modelAutor: Matúš Bišťan
Zostava - návrh
Zostava - návrhAutor: Matúš Bišťan
Zostava - detail
Zostava - detailAutor: Matúš Bišťan

Fotografie z realizácie:

Poloha diela

Mgr. art. Matúš Bišťan
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím