Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. august 2022
0
2950

Fabrika 48, Košice

Obchodné a administratívne priestory v budove skladu z roku 1887.
Fabrika 48, Košice
Autori: Ing.arch. Patrícia Beck (Mihaľáková), Ing. arch. Michal Olejňák, Ing. arch. Patrik PandaInvestor: ATRIOS s.r.o.Plocha pozemku: 2086,00 m2Zastavaná plocha: 924,00 m2Podlažná plocha: 2235,00 m2Návrh: 2018 - 2019Realizácia: 2019 - 2021Adresa: Južná trieda 48, Košice - Južné mesto, SlovenskoPublikované: 30. august 2022

Koncom 19. storočia bola v Košiciach uvedená do prevádzky Franckova továreň na kávoviny. Pobočka materskej firmy H. Franck a synovia (so sídlom v rakúskom Linci) počas svojej najväčšej slávy pokrývala takmer celú spotrebu kávovinových náhrad v Uhorsku. Vo výrobe pracovalo vyše 300 robotníkov, ktorí ročne expedovali 260 vagónov s produktmi. Výroba prežila obe svetové vojny, komunistický prevrat a rok 1948 však znamenal postupnú likvidáciou podniku. Do dnešného dňa sa s pôvodného výrobného areálu s rozlohou 7,6 ha zachovalo niekoľko budov. Jednou z nich je pamiatkovo chránený Sklad III., postavený v roku 1887.

Aktuálna realizácia autorského kolektívu Beck, OlejňákPanda využíva neštandardnú priestorovú kvalitu skladového objektu, ktorá by nebola pri novostavbe vo svetle dnešných štandardov  obhájiteľná. Projekt rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky - skladu bývalej továrne na kávoviny stavia na spomínaných kvalitách industriálnej architektúry a atmosfére pôvodného objektu. Pohodlné prostredie pre novú náplň vo viac ako storočnej stavbe - reprezentatívne obchodné a administratívne priestory - zabezpečujú technológie ako tepelné čerpadlá, podlahové kúrenie, alebo vetranie s rekuperáciou…

Celý proces projektovania a rekonštrukcie objektu prebiehal v spolupráci s pamiatkovým úradom. Pôvodne dvojpodlažný objekt s nosným dreveným skeletom (stĺpy 240 x 240 mm) a murovanými obvodovými stenami bol v 60. rokoch výraznejšie prestavaný. Prevýšené prízemie bolo vtedy predelené vloženou oceľovou konštrukciou. Architektonické riešenie súčasnej prestavby zachováva toto členenie. So zámerom prinavrátenia pôvodného tvaroslovia objektu však bola odstránená plechová prístavba vo východnej časti objektu, vyvýšená rampa k nákladnému výťahu v exteriéri, alebo strojovňa výťahu výrazne vystupujúca zo strechy. 

Obnova pamiatky začala búracími prácami. Materiál bol dôsledne triedený a časť z neho našla opätovné uplatnenie na stavbe - staré tehly a pôvodné drevo zo záklopu strechy, podlahy, rovnako oceľové nosníky, alebo kovové schodiská...

Pôvodnými tehlami, z vybúraných zaslepených okien, boli napríklad vyplnené poškodené obvodové a nosné tehlové steny.

Zrezané oceľové nosníky, ktoré ostali po vytvorení galérie medzi dvomi podlažiami, tvoria v súčasnosti nosné konštrukcie dvoch hlavných schodísk.

Drevo zo záklopu strechy využili architekti na nášľapy a podesty... Recyklované drevo je tiež súčasťou viacerých interiérových prvkov, je z neho vytvorený recepčný pult a takmer všetky stolové dosky v coworkingu a bistre. Pôvodné oceľové schodisko sa presunulo do exteriéru a slúži ako úniková cesta na severnej fasáde.

Južná fasáda objektu bola pôvodne členená slepými nikami, zamurovanými plnými tehlami. Tie nahradili transparentné výplne, nevyhnutné pre novú funkčnú náplň.

Franckova továreň na kávu v Košiciach a sklad III. na dobovej fotografii
Franckova továreň na kávu v Košiciach a sklad III. na dobovej fotografiiZdroj: Korzár Košice / knižný fond VKJB

Fabrika 48 pod jednou strechou sústreďuje rôzne obchodné funkcie. Centrum tvorí interiérové štúdio - showroom s rozlohou 1000 m2. Výstavný priestor plynie cez prvé a druhé nadzemné podlažie, ktoré prepája otvorená galéria. 

Priestory, kde možno obdivovať viac ako storočné drevené konštrukcie, zbavené neskorších náterov a priznané pôvodné murivo využívajú kancelárie. Jednotlivé pracoviská ohraničujú subtílne presklené priečky. 

Dôležitú súčasť projektu Fabrika 48 tvorí coworking. Zdieľané kancelárie ťažia z konceptu pracovného priestoru s otvorenými aj izolovanými zónami.

Zateplenie strechy nad krokvami umožnilo zachovať v pohľade pôvodnú drevenú konštrukciu stropu, ktorá dominuje priestorom na úrovni 3. NP. Zasadacie a školiace priestory poskytujú zázemie pre nájomcov kancelárií a zdieľaných priestorov. 

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NP
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rez
Južný pohľad
Južný pohľad
Severný pohľad
Severný pohľad
Východný pohľad
Východný pohľad

Pôvodný stav:

Fotografie z procesu rekonštrukcie:

Autori: Patrícia Beck, Michal Olejňák, Patrik Panda

Poloha diela

Ing.arch. Patrícia Beck (Mihaľáková)
Ing. arch. Michal Olejňák
Ing. arch. Patrik Panda

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím