Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. máj 2021
0
1120

Byt na Letnej, Praha

Prestavba interiéru v prvorepublikovom pražskom dome.
Byt na Letnej, Praha
Autori: Mga. Pavel Nový (0,5 Studio), Mga. Vít Svoboda (0,5 Studio)Podlažná plocha: 86 m2Návrh: 2020 - 2020Realizácia: 2020 - 2020Adresa: Letná , Praha, Česká republikaPublikované: 29. máj 2021

Nájomný dom na Letnej, ktorý v druhej polovici tridsiatych rokov navrhol architekt a sochár Martin Reiner, je cenným príkladom českého emocionálneho funkcionalizmu. Reiner vo svojich realizáciách rozvíjal funkcionalistické princípy výraznejším sochárskym spracovaním portálov s kruhovými oknami a využitím ušľachtilých materiálov. 

V rámci rekonštrukcie bytu v letenskom dome bolo pre architektov z ateliéru 0,5 Studio dôležité nadviazať na historický kontext stavby a zároveň prispôsobiť interiér súčasným požiadavkám na bývanie. Jednou z hlavných úloh bolo pretvorenie dispozície z 3 + 1 na 3 + kk. 

Foto: Peter Fabo
Foto: Peter Fabo

Zmeny v dispozícii sa zaobišli bez výraznejších stavebných zásahov. Spojením pôvodnej izby pre slúžku a samostatnej kuchyne vznikla priestranná spálňa orientovaná do pokojného vnútrobloku. Kuchyňa našla svoje miesto v rozšírenej zóne obývacej izby. Ostatné priestory - vstupná hala s nadväzujúcou izbou, kúpeľňa a oddelené toalety - ostali v pôvodnej polohe.

Priestorová schéma
Priestorová schémaAutor: 0,5 Studio

Vstavaný nábytok navrhnutý na mieru voľne cituje geometrické prvky architektúry domu. Naprieč bytom sa objavujú jemné oblúky a odtiene v elementárnych farbách známych z dobových realizácií. Vstavanú kuchyňa s ostrovčekom naopak akcentujú sýte modré a červené povrchy.

Foto: Peter Fabo
Foto: Peter Fabo
Foto: Peter Fabo

Prírodná textúra dubového dreva definuje atmosféru v hlavnom obytnom priestore. Drevené podlahy v celom byte boli zjednotené, parkety repasované a doplnené. Citlivou obnovou prešli tiež všetky pôvodné okná a dvere. Nová vstavaná knižnica s integrovaným pracovným miestom a prvky mobiliáru sú materiálovo zladené. 

Foto: Peter Fabo
Foto: Peter Fabo
Foto: Peter Fabo

Nové sú iba posuvné dvere, vedúce zo vstupnej haly do obývacej izby, ktoré tvoria výrazný farebný akcent. Leštená nerezová plocha zo strany obývacej izby odráža modrú kuchyňu a rozptyľuje svetlo. 

Foto: Peter Fabo
Foto: Peter Fabo
Foto: Peter Fabo

V spálni, chodbe a detskej izbe je farebnosť zjednotená do odtieňov sivej.

Foto: Peter Fabo
Foto: Peter Fabo

Mozaika v kúpeľni a na toalete odkazuje na dobové referencie. 

Foto: Peter Fabo

"Spolupráce na výtvarné koncepci a návrhu bytu byla dynamická a konstruktivní. Majitelé mají vkus a blízko k současné umělecké scéně. V interiéru se tak objevují práce současných umělců a designerů. Někteří z nich se ve svých pracích zabývají také architektonickými motivy – například malíř Martin Herold ve své tvorbě zpracoval několik Reinerových realizací. Další obrazy doplňující interiér jsou od autorů Népheli Barbas a Pavla Příkaského. Výrazné barevné vázy v dialogu s materiály vestavných prvků interiéru navrhl sklářský výtvarník a designér František Jungvirt.” vysvetľujú na záver autori.

Foto: Peter Fabo
Foto: Peter Fabo

Podklady: 0,5 Studio

Poloha diela

Mga. Pavel Nový
Mga. Vít Svoboda

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím