Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. máj 2018
0
629

Interiér predajne Graffneck, Praha

Obchod pre silnú pražskú subkultúru. Farby a vybavenie pre graffiti v blízkosti Smíchovského nádražia.
Interiér predajne Graffneck, Praha
Autori: Mga. Pavel Nový, Mga. Vít SvobodaInvestor: GraffneckPodlažná plocha: 75 m²Návrh: 2016 - 2017Realizácia: 2017 - 2017Adresa: Nádražní 72, Praha 5, Česká republikaPublikované: 2. máj 2018

Či sa nám to páči, alebo nie, street art a graffiti sú už dlho súčasťou verejného priestoru. Medzi množstvom bezcenných "tagov" sa z času na čas vynoria aj diela talentovaných "writerov". Architekti Pavel Nový a Vít Svoboda poňali interiér obchodu ako galériu, kde si umelci môžu vybrať ten správny "arzenál". Ktovie, či sa aj v Prahe nenájde ďaľší Banksy :). 

Smíchov je s kultúrou graffiti úzko prepojený. Neďaleko je legálna zóna Barrandov, alebo nádražná odstavná koľaj. Obchod sa nachádza na križovatke ulíc Pod Tratí a Nádražní, v tesnej blízkosti trate, takmer pod železničným mostom. Postindustriálna atmosféra miesta, neschopnosť mesta vtiahnuť ho do diania a hojnosť graffiti v bezprostrednej blízkosti boli silným impulzom pre vznik subkultúrnych obchodov, akým je aj Graffneck. Časté prechádzanie vlakov ponad strechu obchodu dodáva miestu surovosť, podčiarkuje atmosféru, ktorá ku graffiti komunite patrí. Obchod nie je výhradne zameraný na sortiment sprejov a fixiek, ale ponúka aj ďalšie farby a laky pre fine art, auto tuning, či produkty industriálneho charakteru.

5682
Youtube

Návrh priestoru svojou “čistotou” reaguje na výraznú vizuálnu formu graffiti v okolí. “Výrazný kontrast pestrého zboží v přísně vytyčeném prostředí spolu s  esteticky zpracovanou atmosférou prodejny, může působit až nepatřičně - jako laboratoř na ulici,” hovoria o interiéri architekti. "Cílem však bylo vytvořit strohý prostor, který by nekonkuroval nabízenému zboží s jeho pestrou barevnou škálou", dodávajú.

Foto: Tomáš Souček

V priestore dominujú dva čierne pulty s presvetlenou sklenenou pracovnou plochou, pod ktorou sú prezentované drobné predmety. Zvyšný priestor pultu je možné využiť na odkladanie príručného tovaru. Hlavnú predajnú plochu tvoria dve steny s celkovou dĺžkou 15m a s úhľadne vyskladanými sprejmi, fixkami a ďalším sortimentom. Túto stenu oddeľuje čierne zábradlie, ktoré vymedzuje priestor pre zákazníkov a obsluhu. “Zábradlí na dalších místech interiéru doplňuje prostor a odkazuje k pražské ulici. Nejeden z nás jej často využíval i k sezení,” objasňujú riešenie autori.

Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček

V interiéri prevládajú tmlené farby - sivá a čierna. Priemyselná liata podlaha vytvára priestor pre oceľové regály, zábradlia a drevené pulty zjednotené takisto v čiernej farbe. Hlavné žiarivkové svetlá, ktoré osvetľujú interiér odkazujú na industriálne prostredie Smíchova. Osvetlenie pultov a regálov s farbami sú funkčné LED zdroje, ktoré zviditeľňujú tovar. Strohosť návrhu odkazuje až k estetike výstavných priestorov.

Nový obchod ponúka svojský pohľad na predaj špecifického sortimentu. Zameriava sa skôr na formát Concept Storu, než na klasický predaj farieb a lakov.

Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček

Podklady: 0,5 Studio

Poloha diela

Mga. Pavel Nový
Mga. Vít Svoboda

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím