Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. október 2023
2
1769

Prvá fáza revitalizácie Námestia slobody v Bratislave

S rešpektom k zdedeným východiskám.
Prvá fáza revitalizácie Námestia slobody v Bratislave
Autori: Ing. arch. Peter Lényi (autor rekonštrukcie - 2021 architekti), Ing. arch. Marián Lucký (autor rekonštrukcie - 2021 architekti), Ing. arch. Ondrej Marko (autor rekonštrukcie - 2021 architekti), Michaela Lörinczová (autor rekonštrukcie - 2021 architekti), Jana Kvasniaková (autorka rekonštrukcie - 2021 architekti), Ing.arch. Lenka Borecká (autorka rekonštrukcie - 2021 architekti), Ing. arch. Dorota Volfová (autorka rekonštrukcie - 2021 architekti), Ing. Michal Marcinov (autor rekonštrukcie - LABAK), Ing. arch. Matúš Antolík (autor rekonštrukcie - LABAK), Ing. arch. Miroslava Daňová (autorka rekonštrukcie - LABAK), Andrej Morávek (autor rekonštrukcie - LABAK), Katarína Stanislavová (autorka rekonštrukcie - LABAK), Ing. arch. Monika Bočková (autorka rekonštrukcie - LABAK), Dominika Štrbíková (autorka rekonštrukcie - LABAK), Magda Mikundová (autorka rekonštrukcie - LABAK), Stanislav Režný (spoluautor fontány a autor technologického riešenia), Virgil Droppa (autor pôvodného riešenia 1979-1980 - architektúra), Juraj Hlavica (autor pôvodného riešenia 1979-1980 - architektúra), Viktória Cvengrošová (autorka pôvodného riešenia 1979-1980 - mobiliár), Tibor Bártfay (autorka pôvodného riešenia 1979-1980 - sochár), Karol Lacko (autorka pôvodného riešenia 1979-1980 - sochár), Juraj Hovorka (autorka pôvodného riešenia 1979-1980 - sochár)Spolupráca: Boris Belan (dizajn/kovové konštrukcie), Vladimír Kohút (statické posudky pôvodných konštrukcií), Vladimír Priechodský (statické posudky pôvodných konštrukcií), Jozef Kvasniak (statika), Jozef Drobec (geotechnika), Branislav Páva (technologické riešenie pre exteriérové terazzo), Jana Hozzová (technologické riešenie pre exteriérové terazzo), Karol Zeman (technologické riešenie pre exteriérové terazzo), Juraj Hariš (technologické riešenie pre exteriérové terazzo), Pavol Jadroň (technologické riešenie pre exteriérové terazzo), Marek Magyar (technologické riešenie pre exteriérové terazzo), Ivana Maleš (odpadové hospodárstvo), Jerguš Ježo (návrh riešenia verejného osvetlenia), Pavol Lesňák (návrh riešenia verejného osvetlenia), Juraj Nyulassy (návrh riešenia verejného osvetlenia), Laura Murguia (svetelný dizajn fontány), Lenka Balážová (svetelný dizajn fontány), Pavol Sabol (svetelný dizajn fontány), Ján Kubovčák (rozpočet), Silvia Hícová (rozpočet), Mária Székyová (vzduchotechnika), Marek Gešnábel (elektroinštalácia), Ján Kišeľa (elektroinštalácia), Jozef Nemec (manažment na strane investora), Tomáš Sekerec (manažment na strane investora), Natália Puschmannová (manažment na strane investora), Jozef Tóth (manažment na strane investora), Miroslav Fučík (manažment na strane investora)Investor: Generálny investor Bratislavy, Hlavné mesto Slovenskej republiky BratislavaPodlažná plocha: 43 700 m2Návrh: 2018 - 2021Realizácia: 2021 - 2023Adresa: Námestie slobody , Bratislava, SlovenskoPublikované: 9. október 2023

Jeden z kľúčových verejných priestorov Bratislavy sa po rokoch dočkal zaslúženej revitalizácie. Genéza projektu, ktorý patrí medzi najväčšie investície do verejného priestoru v hlavnom meste, siaha do roku 2017, kedy porota ideovej súťaže "Revitalizácia Námestia slobody v Bratislave" vyhodnotila ako najlepší návrh architektov z ateliérov 2021 a LABAK. Autori v rámci prípravy projektu dodržiavali základnú ideu súťažného návrhu - zachovanie charakteru a architektonicko-kompozičnej hodnoty pôvodného konceptu architektov Virgila Droppu a Juraja Hlavicu. Transformácia tak nie je postavená na zásahoch do konfigurácie priestoru, ale snaží sa o zmenu obsahovej náplne. Odstraňuje bariéry, vytvára nové príležitosti a možnosti využitia. Sprístupnenie bazénov fontány a pobytových záhonov, úprava povrchov, nová výsadba, prispôsobenie priestoru pre kultúrne a spoločenské podujatia... Aj vďaka spomínaným bodom Námestie slobody v uplynulých mesiacoch výrazne ožilo.

Foto: Matej Hakár

 

Realizáciu bližšie predstavíme so sprievodným textom autorov:

Žiadne hrubé čiary, žiadne premazávanie. Desiatky rokov nedostatočnej údržby a chátrania verejného priestoru, ani imidž reprezentatívneho miesta komunistickej moci nemajú byť dôvodom na to, aby sa muselo s definovaním námestia začínať od úplnej nuly. K novému dobrému a živému verejnému priestoru sa dá dostať skultivovaním a aktualizovaním toho starého. Prvá fáza revitalizácie ukončená v tomto roku spočíva najmä v zobytnení a  demokratizácii fyzického priestoru. 

 

Nestačí vymeniť ceduľku s názvom

Napriek tomu, že sa od roku 1991 premenovalo na Námestie slobody, hovorovo sa stále nazývalo Gottkom. Na rozdiel od niekdajšieho súsošia s Klementom Gottwaldom bola myšlienka slobody ťažko uchopiteľná a efemérna. Ak sa malo stať námestie naozaj Námestím slobody, bolo treba pretaviť to aj do fyzického priestoru. Umožniť komukoľvek robiť tu čokoľvek, pokiaľ tým neobmedzí druhého. Navrhli sme preto sprístupnenie fontány a debarierizovanie viacero vývýšených záhonov - pobytových plôch.

V prípade fontány bolo treba nájsť spôsob, ako eliminovať úrovňové rozdiely medzi bazénmi. Múriky medzi nimi, ako aj obvodový múr boli odstránené. Dno bazénov bolo zarovnané k okolitému terénu tak, aby sa dalo dnu takmer bezbariérovo vstúpiť. Výškové rozdiely medzi bazénmi, ktoré dosahovali aj viac než 60 centimetrov, boli zmenšené. Po vzniknutých kaskádach sa vďaka tomu dá bezpečne vystupovať a zostupovať. 

Pre úpravy výšky terénu sa odhalila spodná časť nosného betónového valca lipového kvetu, čo sa vyriešilo nerezovou kapotážou so zábradlím. Okolo tela fontány pribudli schody. Kvalita vody dosahuje vďaka automatizovanej technológii čistenia kúpaliskový štandard. Hladina nedosahuje ani po členky, dospelí sa osviežia bez toho, aby sa celí zamáčali a deti túžiace po silnejšom zážitku môžu behať priamo popred trysky. 

Múriky okolo časti vyvýšených trávnikov nahradil postupný nábeh zjazdný aj s kočíkom. Priestor má slúžiť na stretávanie od merítka individuálnych piknikov až po verejné zhromaždenia. Námestie slobody má potenciál prebrať od zaužívaného Námestia SNP funkciu hlavného zhromažďovacieho námestia, keďže demonštrácie sa tam môžu konať bez toho, aby ochromili dopravu. Navrhli sme odstrániť spred Fakulty architektúry a dizajnu jeden veľký vyvýšený záhon a tri menšie. Podporila sa tým funkčnosť miesta, na ktorom bolo v uplynulých rokoch viackrát postavené pódium. Úbytok trávnatých plôch bol kompenzovaný pridaním v mieste niekdajšieho terénneho schodiska pod sochou Klementa Gottwalda. 


Menej emisií, vody aj svetelného smogu

Lúčovité delenie plôch s použitím štiepanej dlažby, ktoré je na tomto námestí originálne, zostalo zachované. V okruhu bezprostredne okolo fontány vzniklo nové, unikátne exteriérové terrazzo. Pôvodná žulová dlažba bola popraskaná a z ložnej strany hrboľatá, takže sa nedala opätovne použiť. Spolu s taveným čadičom z bazénov fontány bola preto zrecyklovaná ako kamenivo do betónu. Na mieru vyvinutý materiál obstál v skúškach pevnosti, vodotesnosti, mrazuvzdornosti či protišmykovosti. Tento betónový „endemit” jednak pomohol ušetriť emisie a zároveň pôsobí aj esteticky vďaka kombinácii jemných fľakov žuly a kontrastného čadiča. 

Úspornejšia je aj fontána, ktorá si vystačí vďaka efektívnejšej prevádzke len s desatinou pôvodného objemu vody. Dažďovej vody by sa na námestí mohlo v budúcnosti zadržať čo najviac - v dolnej časti námestia bol v prvej fáze revitalizácie predpripravený priestor na vsakovacie boxy. A na úrovni terénu pribudli borovice, ktoré prirodzene dopĺňajú pôvodnú kompozíciu sústredných kruhov zelene okolo fontány. 

Námestie kedysi osvetľovali lampy tvorené z trojíc sodíkových diskov. Neskôr ich nahradila jedna guľa, ktorá okrem osvetľovania okolitých plôch zbytočne žiarila aj dohora a navyše oslepovala chodcov. Dnešné riešenie voľne vychádza z toho prvého. Princíp trojice ostal, ale ide o smerové svietidlá, ktoré efektívnejšie osvetľujú priestor a minimalizujú svetelný smog. 

 

Ďalšia fáza

V rámci prvej fázy sa nezrealizovali viaceré časti návrhu. Realitou by sa mohli stať, ak sa mestu podarí zohnať zdroje na pokračovanie revitalizácie. 

Po celej ploche námestia sme navrhli menšie architektonické objekty, ktoré poskytujú zázemie pre funkcie zvyšujúce kvalitu pobytu na námestí. Sú medzi nimi veľmi potrebné toalety, pribudnúť by malo aj detské ihrisko na mieste, kde kedysi stálo súsošie s Gottwaldom. V návrhu je vyhradený aj priestor pre umiestnenie budúceho umeleckého diela stvárňujúceho motív slobody.

V spolupráci s dizajnérom Borisom Belanom vznikol návrh nových lavičiek a smetných košov vychádzajúci z pôvodného mobiliáru od Viktórie Cvengrošovej. Ten sa totiž nedal repasovať, keďže charakteristické  oceľové trubky hrdzaveli aj zvnútra. Nová lavička by bola zložená z viacerých častí, dala by sa sériovo vyrábať,  ľahšie opraviť a bolo by jednoduchšie s ňou manipulovať. Smetné koše by boli prispôsobené na triedenie odpadu a ochránené pred dažďom, narozdiel od tých starých. Zatiaľ je však na námestí osadený len ekonomickejší typový mestský mobiliár.

Námestie funguje už dnes, ale bola by škoda nevyužiť jeho potenciál do tej miery, ako to naša generácia dokáže, užívať si to a čakať, kam ho posunú ďalšie generácie v budúcnosti.

Situácia - realizovaný stav, 1. fáza
Situácia - realizovaný stav, 1. fáza
Pôdorys
Pôdorys
Rez
Rez
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

O projekte:

Súťaž: 2017
Projekt: 2018 - 2021
Realizácia: 2021 - 2023

Investor: Generálny investor Bratislavy, Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava

Autori pôvodného riešenia z 1979-1980:
- architekti Virgil Droppa, Juraj Hlavica
- mobiliár Viktória Cvengrošová
- sochári Tibor Bártfay, Karol Lacko, Juraj Hovorka

Autori rekonštrukcie:
2021 architekti (Peter Lényi, Marián Lucký, Ondrej Marko, Michaela Lörinczová, Jana Kvasniaková, Lenka Borecká, Dorota Volfová)

Laboratórium architektúry krajiny (Michal Marcinov, Matúš Antolík, Miroslava Daňová, Andrej Morávek, Katarína Stanislavová, Monika Bočková, Dominika Štrbíková, Magda Mikundová)

spoluautor fontány a autor technologického riešenia Stanislav Režný

spolupráca:
- dizajn/kovové konštrukcie: Boris Belan
- statické posudky pôvodných konštrukcií: Vladimír Kohút, Vladimír Priechodský
- statika: Jozef Kvasniak
- geotechnika: Jozef Drobec
- technologické riešenie pre exteriérové terazzo: Branislav Páva, Jana Hozzová, Karol Zeman, Juraj Hariš, Pavol Jadroň, Marek Magyar
- odpadové hospodárstvo: Ivana Maleš
- návrh riešenia verejného osvetlenia: Jerguš Ježo, Pavol Lesňák, Juraj Nyulassy
- svetelný dizajn fontány: Laura Murguia, Lenka Balážová, Pavol Sabol
- rozpočet: Ján Kubovčák, Silvia Hícová
- vzduchotechnika: Mária Székyová
- elektroinštalácia: Marek Gešnábel, Ján Kišeľa
- manažment na strane investora: Jozef Nemec, Tomáš Sekerec, Natália Puschmannová, Jozef Tóth, Miroslav Fučík

Fotografie: © Matej Hakár, 2023

Realizátor: FERRMONT, a.s, stavbyvedúci Pavol Jadroň

Plocha námestia vymedzená budovami a chodníkmi: 43 700 m2
Plocha časti námestia s fontánou, plochami exteriérového terazza, plochami dlažby: 7500 m2Plocha fontány vymedzená žľabom po obvode: 1840 m2

Poloha diela

Ing. arch. Peter Lényi
Ing. arch. Marián Lucký
Ing. arch. Ondrej Marko
Michaela Lörinczová
Jana Kvasniaková
Ing.arch. Lenka Borecká
Ing. arch. Dorota Volfová
Ing. Michal Marcinov
Ing. arch. Matúš Antolík
Ing. arch. Miroslava Daňová
Andrej Morávek
Katarína Stanislavová
Ing. arch. Monika Bočková
Dominika Štrbíková
Magda Mikundová
Stanislav Režný
Virgil Droppa
Juraj Hlavica
Viktória Cvengrošová
Tibor Bártfay
Karol Lacko
Juraj Hovorka

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím