Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. november 2022
10
2742

Rezidenčný súbor Koliba Gardens, Bratislava

Komfort rodinného bývania v malom mestskom developmente.
Rezidenčný súbor Koliba Gardens, Bratislava
Autori: Ing. arch Andrej Alexy, Ing. arch. Ing. Štefan RafanidesSpolupráca: Ing. arch. Lucia Procházková, Ing. arch. Viktor Kasala, Ing. arch. Erik JakešInvestor: púpava development s.r.o.Plocha pozemku: 3 836 m2Zastavaná plocha: 874,0 m2Podlažná plocha: 1 426,4 m2 /nadzemné podlažia/Návrh: 2015 - 2018Realizácia: 2020 - 2022Adresa: Jeséniova , Bratislava, SlovenskoPublikované: 15. november 2022

Veľkometrážne bytové jednotky so súkromnými záhradami a výhľadmi na karpatské lesy. Racionálne hmotové a priestorové riešenie reflektuje aj výsledná architektúra, s využitím decentnej farebnej a materiálovej škály.   

Projekt ateliéru ALEXY & ALEXY architekti na Bratislavskej kolibe vznikol na základe vyzvanej súťaže, ktorej cieľom bola realizácia piatich dvojdomov na úzkom a dlhom svahovitom pozemku. Objekty s dvomi bytovými jednotkami voľne nadväzujú na okolitú zástavbu starších rodinných domov. 

Foto: Tomáš Manina

Prioritou architektov bolo vytvoriť obytné prostredie s komornou atmosférou. Vizuálne a priestorovo prepojiť život v interiéri so  záhradou (átrium s terasou, balkóny, lodžie) a aj napriek stiesneným pomerom zachovať komfort a súkromie (L-forma a prístupová cesta vedená pod úrovňou hlavného obytného podlažia a záhrady). 

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Obytný súbor tvorí zostava piatich rodinných dvojdomov. Objekty, ktoré na prvý pohľad pôsobia ako solitéry, spája spoločný suterén. Hmoty s pôdorysom tvaru “L” sú koncipované tak, aby vytvárali uzavreté obytné átriá s priaznivou orientáciou vnútorných priestorov na juhozápad, alebo juhovýchod. Chrbticou kompozície je komunikácia vedená medzi domami v ťažisku parcely. Každý z domov tak má rovnocenné podmienky na príjazd aj parkovanie. Zvolená konfigurácia optimalizuje využitie priestoru a umožňuje vytvárať ucelené plochy súkromných záhrad s intímnymi zákutiami. Do átrií „vidia“ iba priľahlé okná obytných miestností a sú dobre chránené pred neželanými pohľadmi zo susedstva. 

Situácia
SituáciaAutor: ALEXY & ALEXY architekti
Schéma preslnenia
Schéma preslneniaAutor: ALEXY & ALEXY architekti
Priestorová schéma
Priestorová schémaAutor: ALEXY & ALEXY architekti

Základné výškové usporiadanie využíva princíp dvoch nadzemných podlaží. Na prízemie situovali architekti dennú časť domu s priamou väzbou na terasu. Poschodie zastrešuje nočnú zónu. Urbanistická koncepcia zabezpečuje dostatočný odstup pre zabezpečenie súkromia aj preslnenia.  

Členenie domov na solitérne hmoty umožnilo optimalizovať orientáciu obytných priestorov k svetovým stranám. Umožnilo výhľady na mesto a krajinu. Zároveň sa posilnila intimita záhrad a átrií. Hlavný priestor (obývacia izba a jedáleň s kuchyňou) je prostredníctvom veľkoplošných presklených stien priamo spojený s átriom, terasou a záhradou. Obytné miestnosti na poschodí majú prístup na balkón či terasu. Každá z bytových jednotiek predstavuje štvorizbové bývanie, rozvrhnuté do dvoch podlaží, s celkovou úžitkovou plochou 230 m2. Jej súčasťou je aj záhrada s výmerou 300 m2 a 3 parkovacie miesta (2 miesta v garáži + 1 pri objekte. Kľúčový je podľa slov architektov kontakt s prírodou. Či už vo vlastnej záhrade, alebo prostredníctvom výhľadov na karpatské lesy.  

Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: ALEXY & ALEXY architekti
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: ALEXY & ALEXY architekti
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: ALEXY & ALEXY architekti
Pohľady
PohľadyAutor: ALEXY & ALEXY architekti
Pohľady
PohľadyAutor: ALEXY & ALEXY architekti

Architektonický výraz stavia na využití  jasných výtvarných a priestorových prvkov, s využitím decentnej materiálovej škály (drevený obklad, sklo, omietka, pohľadový betón, hliník.)   

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Možno škoda, že investor vo verejnom priestore ulice nepoužil namiesto tvrdých, relatívne fádnych technických povrchov komunikácií a chodníkov, trochu viac štruktúrované (“zelenšie”, náročnejšie a drahšie) riešenie… Výsledok však určite patrí k nadštandardným miestam pre bývanie v Bratislave.

Oceňujeme kultivovanú prácu architektov s formovaním urbánnej štruktúry v stiesnených podmienkach lokality. Vznikla príjemná mierka obytného prostredia. Architektúra, ktorá patrí k dobrým príkladom novovzniknutých obytných štruktúr.

 

Parametre projektu:

  • Vyzvaná súťaž: 2015
  • Projekt: 2018
  • Realizácia: 2020-2022
  • Skupina rodinných domov / 5 dvojdomov
  • Parcela 3 836 m2
  • Celková zastavaná plocha 874,0 m2
  • Celková podlažná plocha nadzemné podlažia 1 426,4 m2
  • Zelené plochy na teréne 1 664,4 m2
  • Zelené plochy nad suterénmi 83,2 m2

Poloha diela

Ing. arch Andrej Alexy
Ing. arch. Ing. Štefan Rafanides

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím