Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. jún 2021
8
3583

Byt pri Modrom kostolíku, Bratislava

Bývanie v blízkosti historického centra Bratislavy, hneď vedľa secesného Modrého kostolíka. Otvorený priestor. Len to nevyhnutné na ploche 35 m2.
Byt pri Modrom kostolíku, Bratislava
Autori: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej HončPodlažná plocha: 35,25 +13,45m2Návrh: 2020 - 2020Realizácia: 2020 - 2021Adresa: Bratislava, SlovenskoPublikované: 27. jún 2021

V nadväznosti na odvážny koncept nedávno publikovanej prestavby bytu 1903 z dielne ateliéru KILO / HONČ dnes predstavíme rekonštrukciu malého bratislavského bytu. 

Byt pri Modrom kostolíku slúži ako víkendový loft. “V pôvodnom stave to bola skôr rigidná 'kobka' s krásnym potenciálom. Nesústredili sme sa na dizajn, alebo pedantné remeslo. Kľúčom bolo pre nás hľadanie výslednej atmosféry a zážitku z priestoru,” približujú architekti tvorivý proces.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Štandardné usporiadanie pôvodného bytu zahŕňalo samostatnú kúpeľňu, znížený sadrokartónový strop so skrytými rozvodmi a kuchyňu opretú o stenu a otočenú chrbtom k vyhliadke na Modrý kostolík.

Pôdorys - pôvodný stav
Pôdorys - pôvodný stavAutor: KILO / HONČ

Pre nás to bolo hlavne o výhľadoch, otvoroch, atmosférach, hre svetla a tieňov. Nechali sme vyniknúť otvorený priestor s vysokými stropmi...

Odstránenie podhľadu a reorganizácia technickej infraštruktúry bytu umožnili “znovuobjavenie” proporcie priestoru. Vložené medziposchodie tvorí samostatnú nočnú zónu, prístupnú prostredníctvom subtílneho, no stále plnohodnotného schodiska.  

Axonometria - nový stav
Axonometria - nový stavAutor: KILO / HONČ

Priečka z priesvitných sklenených tvárnic medzi kúpeľňou a novou kuchyňou presvetľuje a opticky zväčšuje pôvodne tmavý kút bytu bez denného svetla. Stena súčasne oddeľuje kúpeľňu na pôvodnom mieste. Fixné zariadenie bytu tvorí iba niekoľko najdôležitejších prvkov. Medzi netradičné riešenia patrí 1,2 metra široká "denná posteľ", ktorá nahrádza klasickú pohovku. Byt je zariadený iba tými najdôležitejšími objektmi s veľkými rozmermi. Biele steny, používané ako projekčné plátno, suplujú funkciu televízora.

Pôdorys - nový stav
Pôdorys - nový stavAutor: KILO / HONČ

Vložená podesta rozšírila podlahovú plochu o ďalších pätnásť metrov štvorcových. Priestor na podeste dopĺňa, rad políc na oblečenie a väčší koberec na denné leňošenie.

Pôdorys 2. úrovne - nový stav
Pôdorys 2. úrovne - nový stavAutor: KILO / HONČ

"Páči sa nám, že v byte nemusí byť poriadok. Dynamický život charakterizuje neustála interakcia a možnosť byt spoznávať a komponovať. Teší nás, keď priestor podporuje kreativitu, keď sa jeho charakter môže meniť bez straty kvality," dopĺňajú na záver Richard Kilo s Maťom Hončom.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Poloha diela

Mgr. art. Richard Kilo
Ing. arch. Matej Honč

Súvisiace články

Matej HakárSKBratislava
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím