Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. február 2023
0
755

Stála expozícia pre Kysucké múzeum - Dejiny Čadce a okolia

Exponáty v prirodzenom svetle.
Stála expozícia pre Kysucké múzeum - Dejiny Čadce a okolia
Autori: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč, MgA. Bára AntošováInvestor: Kysucké múzeumPodlažná plocha: 115 m2Investičný náklad: 100 000 € = 870 eur/m2Návrh: 2021 - 2022Realizácia: 2022 - 2022Adresa: Moyzesova 50, Čadca, SlovenskoPublikované: 7. apríl 2023

Nová podoba stálej expozície Deijiny Čadce a okolia vzišla z dvojkolovej súťaže, ktorú v roku 2021 vyhlásilo Kysucké múzeum. Spomedzi 13 účastníkov vtedy zvíťazil bratislavský ateliér Kilo / Honč.  Porota na návrhu súťažnom Richarda Kila, Mateja Honča a Barbory Antošovej ocenila silné architektonické poňatie expozície, do ktorej autori vniesli priestorový prvok intimity vďaka optimálnemu vymedzeniu prezentovaných tematických okruhov definovaných libretom.

Realizovaná podoba expozície zachováva kľúčové princípy súťažného návrhu. Dôležitá je práca architektov s denným svetlom a tlmenou farebnosťou, ktoré vytvárajú optimálne prostredie na vnímanie exponátov. Na samotnú expozíciu materiálovo nadväzuje aj stvárnenie jej predpolia, ktoré architekti riešili už v súťažnom návrhu nad rámec zadania. Výsledkom je architektonicky zjednotené podlažie múzea.

Foto: Matej Hakár

Pocity z priestoru priblížia architekti Richard Kilo a Matej Honč:

…Otvárame dvojkrídlové dvere na druhom poschodí Kysuckého múzea. Nevidíme chodbu, ale predpolie výstavy, presvetlené cez nové okno. Priehľad otvorenými dverami vedie priamo do expozície. Podlaha sa prelieva z priestoru do priestoru. Niekoľko obrazov visí aj tu, no sme zvedaví na históriu mesta. Vchádzame do expozície.

Tektonicky štruktúrovaný priestor a potlačená materialita necháva vyniknúť vyniknúť dobové predmety, spomienky a umelecké diela. Nekonkuruje im. Nesnaží sa ukázať. Namiesto toho im dáva priestor. Nerozlišuje podľa veľkosti, druhu či spôsobu prezentácie. Priestor je otvorený, jasne definovaný. Napriek tomu však nevieme čo sa budie diať za rohom. Baví nás zvedavosť a možnosť objavovať. Vytvárame malú krajinu umeleckých diel na druhom poschodí múzea. 

Sme radi, že výstavu môžeme vidieť v prirodzenom svetle. Od priamych slnečných lúčov nás delia len paravány. Exteriér je tak rozmazaný, nejasný a pocit z výstavy o to intímnejší...

Pôdorys
PôdorysAutor: KILO / HONČ
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Poloha diela

Mgr. art. Richard Kilo
Ing. arch. Matej Honč
MgA. Bára Antošová

Súvisiace články

Matej HakárSKBratislava
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím