Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. máj 2023
0
1248

Nová stála expozícia Stredoslovenského múzea v Thurzovom dome, Banská Bystrica

Prehľadný koncept výstavy s dôrazom na budovanie vzťahu múzea a návštevníka. Možnosť nahliadnutia do zákulisia inštitúcie, snaha o oslobodenie exponátov...
Nová stála expozícia Stredoslovenského múzea v Thurzovom dome, Banská Bystrica
Autori: Ing. arch. Jana Štofan StykováSpolupráca: Ing. Pavol Štofan (stavebný inžinier - technická podpora)Podlažná plocha: 571,5 m2Investičný náklad: 536 500,- €Návrh: 2019 - 2021Realizácia: 2022 - 2022Adresa: Námestie SNP 4, Banská Bystrica, SlovenskoPublikované: 23. máj 2023

Nová stála expozícia Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici vznikla v priestoroch Thurzovho domu. Výstava na druhom a treťom nadzemnom podlaží  sa opiera o nosnú tému Tranzithistory (cesta históriou).

Tri miestnosti na 2. N.P. predstavujú základné geografické súvislosti v postupnosti od lokálneho až po regionálny kontext. Expozícia plynie od prvých osídlení až k banskej činnosti a priemyslu, ktoré svojím významom presiahli hranice kraja. O poschodie vyššie prechádzajú návštevníci piatimi miestnosťami, ktoré v chronologickom usporiadaní predstavujú históriu obchodu a cestovania. Otvorený depozitár, sprístupnený v poslednom z priestorov, umožňuje návštevníkom bližšie spoznať výskum zbierkových predmetov. 

2.05 - miestnosť kraj a jeho regióny
2.05 - miestnosť kraj a jeho regiónyFoto: Miro Pochyba
3.05 - cesty k dnešku
3.05 - cesty k dneškuFoto: Miro Pochyba

“Pri návrhu interiéru zohrala hlavnú úlohu cesta - chápaná ako putovanie. Vývoj je od začiatku do zdanlivého  konca sprevádzaný textovou bázou na medenej tabuli ako vodítkom pre návštevníka. Koncept cesty nám dovolil pracovať s rôznymi fenoménmi ako hlavná cesta (odkaz na dôležité zbierkové predmety predstavujúce vrchol  jednej z ciest), križovatka (miestnosť Banská Bystrica a obce), paralelné cesty (výroba v miestnos Kraj a jeho regióny), okruh (baníctvo, pltníctvo, hutníctvo, miestnosť sťahovanie obyvateľstva do miest, atď.), slepá cesta (otvorený depozitár) a cesta do exteriéru ako potreba vtiahnutia súčasnosti do expozície a zároveň informácia o  zmenách, ktoré nastali v historickom Thurzovom dome v podobe výstupu na námestie, ktorá ale nebola  realizovaná,”  vysvetľuje architektka Jana Štofan Styková.

Putovanie návštevníka postupne sprevádza expozícia, ktorá využíva rôzne metódy prezentácie exponátov. Od digitálneho zobrazenia zbierkových predmetov až po typické vitríny. Každá miestnosť poskytuje nové vnemy, no zároveň má ľahko identifikovateľné spoločné znaky uľahčujúce orientáciu v priestore. Zážitok z priestoru dotvárajú interaktívne a audiovizuálne prvky. 

Koncept interiéru má za cieľ vychovávať návštevníkov k zachovaniu hodnôt, ktoré historická zbierka predstavuje. Dôležitá je vzájomná dôvera múzea a návštevníka. Spôsob vnímania zbierkových predmetov nie je možné  zmeniť, ak sa nezmení ich spôsob vystavovania. Rozhodli sme sa mnohé predmety oslobodiť od skla. Návštevník sa tak na viacerých miestach stane súčasťou zbierky/cesty. Hranice, ktoré mu stanovujeme sú vo vizuálnej rovine a sú ľahko čitateľné,” upresňuje Jana Štofan Styková.

Situácia .- poloha Thurzovho domu v rámci Námestia SNP
Situácia .- poloha Thurzovho domu v rámci Námestia SNPAutor: Y100 ateliér
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Y100 ateliér
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: Y100 ateliér
Rozvinuté pohľady
Rozvinuté pohľadyAutor: Y100 ateliér
Rozvinuté pohľady
Rozvinuté pohľadyAutor: Y100 ateliér
Rozvinuté pohľady
Rozvinuté pohľadyAutor: Y100 ateliér
2.01 - oddychová miestnosť
2.01 - oddychová miestnosťFoto: Miro Pochyba
2.02 - miestnosť Thurzov dom - sakrálna miestnosť/2.03 videoprojekcia
2.02 - miestnosť Thurzov dom - sakrálna miestnosť/2.03 videoprojekciaFoto: Miro Pochyba
2.04 - miestnosť BB a obce
2.04 - miestnosť BB a obceFoto: Miro Pochyba
2.05 - miestnosť kraj a jeho regióny
2.05 - miestnosť kraj a jeho regiónyFoto: Miro Pochyba
3.01 - cesty prvých prospektorov
3.01 - cesty prvých prospektorovFoto: Miro Pochyba
3.02 - cesty medi
3.02 - cesty mediFoto: Miro Pochyba
3.03 - riečna cesta Hronom
3.03 - riečna cesta HronomFoto: Miro Pochyba
3.04 - sťahovanie obyvateľstva do miest
3.04 - sťahovanie obyvateľstva do miestFoto: Miro Pochyba
3.05 - cesty k dnešku
3.05 - cesty k dneškuFoto: Miro Pochyba
3.06 - otvorený depozitár
3.06 - otvorený depozitárFoto: Miro Pochyba

Kontext - história Thurzovho domu 

Thurzov dom (niekdajšie sídlo thurzovsko-fuggerovskej banskej spoločnosti) patrí k významným architektonickým pamiatkam Banskej Bystrice. Je súčasťou hlavného námestia a historického jadra mesta. V októbri 1944 ho zasiahla nemecká letecká bomba, ktorá ho poškodila do takej miery, že prestal plniť svoj účel. V roku 1948 bolo vydané úradné rozhodnutie o demolácii domu pod podmienkou, že jej bude predchádzať zameranie a pamiatkový prieskum. Objav vzácnych neskorogotických malieb v Zelenej miestnosti bol jedným z hlavných dôvodov na zrušenie rozhodnutia o jeho zbúraní. Koncom roka 1952 bol zhotovený projekt rekonštrukcie a adaptácie  domu na múzejné účely, zohľadňujúci jeho pamiatkovú hodnotu. Do trvalého užívania bol Krajskému múzeu (v súčasnosti Stredoslovenskému múzeu) v Banskej Bystrici pridelený 1. apríla 1954. V roku 1958 otvorila svoje brány vtedajšia spoločenskovedná expozícia “História stredného  Slovenska“, inštalovaná v dvanástich miestnostiach. Jej zameranie na históriu Banskobystrického kraja, prešlo od svojho vzniku do uzatvorenia v roku 2012 niekoľkými zmenami a doplneniami. 

"V roku 2019 pristúpili kurátori, pracovníci prezentačného oddelenia a oddelenia odbornej správy zbierkových  predmetov k tvorbe Ideového zámeru pre novú stálu expozíciu, ktorá v tomto priestore absentovala. O to viac, že rok  2019 bol zároveň rokom pripomentia 130-ročnej existencie múzea. To bol začiatok našej spolupráce...", dopĺňa autorka.

Architektonický návrh (návrh interiéru) bol skoncipovaný v decembri 2019, prešiel niekoľkými revíziami počas rokov 2020 a 2021. Finálnu podobu nadobudol v júni 2021. Expozícia bola slávnostne otvorená dňa 25. júna 2022. Do konca roka 2022 ju navštívilo viac ako 2200 návštevníkov a bolo v nej odučených viac ako 70 vyučovacích hodín.

 

Výstavné sklenené vitríny realizovala spoločnosť DOMO GLASS 
Podklady: Y100 ateliér
Fotografie: Miro Pochyba

Poloha diela

Ing. arch. Jana Štofan Styková

Súvisiace články

DOMO GLASS s.r.o.SKHľadáme lepšie rieše
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím