Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
15. júl 2019
0
401

Laboratórium modularity

Štúdio Chybík+Krištof prichádza s novým systémom modulárnej výstavby.
Laboratórium modularity

Architekti Chybík+Krištof pre popredného českého výrobcu modulov KOMA MODULAR vyvíjajú novú budovu výskumného centra vo Vizoviciach. Posúvajú v nej doterajšie štandardy prefabrikovaných stavieb a ponúkajú nové priestorové možnosti výstavby z modulov.

Chybík+Krištof architects

Inovácie prostredníctvom dlhoročnej spolupráce

Vývojové inovačné centrum modularity vo Vizoviciach je už niekoľkým pokračovaním spolupráce spoločnosti KOMA MODULAR a ateliéru Chybík+Krištof, trvajúcej od roku 2011. Po zamestnaneckej jedálni so šatňami, českom pavilóne na EXPO 2015, ocenenom bronzovou medailou, City moduloch, či  práve realizovanom Manifesto Markete na pražskom Smíchove prichádzajú architekti s novou víziou modulárnej architektúry. Pre budúcu budovu výskumného centra Chybík+Krištof vyvinuli nový systém umožňujúci oslobodenie od striktne pravouhlého rastra. Budova sa stane prototypom nového systému, ktorý bude možné využiť a upraviť na rôzne účely.

Manifest Market
Manifest Market
City moduly
City moduly
Modulárna jedáleň
Modulárna jedáleňFoto: Simon Oberhofer
EXPO 2015
EXPO 2015Foto: Radek Brunecky

Experimentálne laboratórium

Pri dlhodobej práci s modulmi sme začali objavovať možnosti, ale i limity štandardnej modulárnej výstavby. V každom projekte so spoločnosťou KOMA MODULAR sme sa snažili niečo zlepšiť a vyskúšať. V novej budove výskumného centra sme chceli posunúť témy a priestorové možnosti modulárnej architektúry ešte ďalej. Klasické modulárne objekty sú tvorené pravouhlými modulmi s maximálnou šírkou, dĺžkou a výškou z dôvodov prepravy a možností výrobnej linky. Práve preto sú objekty tvorené kladením jedného modulu vedľa druhého. Dublujú sa pri tom konštrukcie na sebe i vedľa seba. Systém je výborný pre určitý účel, no pokiaľ má investor inú než pravouhlú parcelu alebo chce priestor iného než pravouhlého charakteru, vyššiu výšku či šírku, je do určitej miery obmedzený,“ hovorí architekt Michal Krištof.

Nový systém z atypických modulov spočíva v kombinácii priestorových a plošných modulov. Na základy je možné uložiť podlahové plošné moduly. Na ne priestorové moduly, ktoré obsahujú všetko vybavenie a zázemie (toalety, sklady, kuchynka, multimediálna miestnosť, vzorkovňa a pod.). Tieto moduly fungujú ako stĺpy, ktoré vynášajú moduly striech. Keďže hlavný priestor nie je vyskladaný z modulov, ale je prázdnom medzi nimi, oslobodili Chybík+Krištof tvar objektov a priestorov od pravých uhlov a dublovania konštrukcií.

Chybík+Krištof architects
Chybík+Krištof architects
Chybík+Krištof architects

Flexibilný open space

Navrhovaná budova obsahuje jeden hlavný kontinuálny priestor s kapacitou približne 12 pracovných miest navrhnutý tak, aby v ňom našli miesto stáli i externí spolupracovníci z Českej republiky a zo sveta. Zdieľaný open space odráža posledný vývoj pracovného prostredia a meniacich sa požiadaviek projektantov a vývojárov firmy KOMA MODULAR. Priestor svojím tvarovaním spája výhody open spaceu a samostatných kancelárií. Jedna zdieľaná miestnosť niekedy slúži komunite projektantov, ktorí majú spoločný projekt, alebo celým tímom, inokedy zasa samostatným pracovníkom. Centrum eliminuje negatívne aspekty veľkých open space kancelárií tvarovaním do menších zálivov. Priestor je tak fragmentovaný a nevzniká efekt sedenia v obrovskej hale. Open space ďalej možno viac či menej opticky deliť závesmi a radom ďalších mobilných prvkov vybavenia ako premietacími monitormi alebo 3D tlačiarňami. Pracovné prostredie je dostatočne presvetlené cez veľkorysé celopresklené plochy medzi modulmi a zhora cez dvojicu svetlíkov, ktoré zvyšujú svetlú výšku, umožňujú priestoru nadýchnuť sa a pomáhajú v členitosti open spaceu.

Chybík+Krištof architects
Chybík+Krištof architects
Chybík+Krištof architects
Chybík+Krištof architects
Chybík+Krištof architects
Chybík+Krištof architects
Chybík+Krištof architects

Kontext areálu KOMA, Centrum modulárnej architektúry

Samotným prácam na výskumnom centre predchádzal projekt urbanistického riešenia celého výrobného areálu. Cieľom bolo navrhnúť zázemie spoločnosti KOMA MODULAR ako areál, ktorý nie je len miestom výroby, ale tiež poskytuje priestor na oddych zamestnancov, pre návštevníkov, odbornú i laickú verejnosť a predovšetkým lokálnu komunitu, v ktorej spoločnosť KOMA hrá dôležitú rolu jedného z najväčších zamestnávateľov v kraji. Architekti zo štúdia Chybík+Krištof rozdelili areál na dve časti. Jednu venovali výrobe, druhú administratívnemu zázemiu, vývoju a stretávaniu sa zamestnancov s verejnosťou. Trojuholníkové námestie zviera jedáleň so šatňou, znovu použitý český pavilón EXPO, transformovaný na polyfunkčnú administratívnu budovu, a celok novo uzavrie výskumné centrum. Domy v areáli sčasti nahradzujú oplotenie a vymedzujú priestor na oddych zamestnancov i časté akcie pre verejnosť. Na dvore sa často konajú najrôznejšie udalosti – od Dní architektúry až po oslavy Vianoc. Ako výsledok sústavy modulárnych stavieb a výrobnej linky má vzniknúť Centrum modulárnej architektúry, miesto, ktoré bude slúžiť svojej primárnej úlohe, ale tiež bude miestom, kde sa študenti a záujemcovia o modulárnu architektúru dozvedia maximum o možnostiach stavania modulárnou cestou.

Model - exteriér
Model - exteriérChybík+Krištof architects
Model - exteriér
Model - exteriérChybík+Krištof architects
Model - exteriér
Model - exteriérChybík+Krištof architects
Model - exteriér
Model - exteriérChybík+Krištof architects
Model - exteriér
Model - exteriérChybík+Krištof architects
Model - exteriér
Model - exteriérChybík+Krištof architects
Model - interiér
Model - interiérChybík+Krištof architects
Model - interiér
Model - interiérChybík+Krištof architects

Vývoj areálu KOMA v spolupráci s Chybík+Krištof

  • 2014 – prvá stavba Chybík+Krištof z modulárnych kontajnerov – jedáleň so šatňou
  • 2016 – vízia vzniku Centra modulárnej architektúry vo výrobnom areáli KOMA MODULAR
  • 2018 – transformácia budovy pavilónu EXPO 2015 na polyfunkčnú a administratívnu budovu spoločnosti – autorom transformácie je štúdio Olgoj Chorchoj
  • 2020 – plánované dokončenie výskumného centra
Chybík+Krištof architects
Chybík+Krištof architects

O štúdiu Chybík+Krištof

Chybík+Krištof bolo založené v roku 2010, dnes ateliér tvorí viac než 50 spolupracujúcich architektov. Pracujú na širokej škále projektov rozličných veľkostí a typológií, čo ich neustále udržuje v strehu. Počas necelej prvej dekády existencie štúdio postavilo národný pavilón pri svetovej výstave EXPO v talianskom Miláne, niekoľko bytových domov, modulárnu jedáleň a Galériu nábytku posiatu stoličkami, za ktorú získali Grand Prix Obce architektov a jednu z cien pri Českej cene za architektúru. Aktuálne dokončujú vinárstvo Lahofer uprostred zvlnenej moravskej krajiny, ktoré sa otvorí tohto roku na jeseň. Za doterajšiu prácu získali prestížne medzinárodné ocenenie Design Vanguard pre mladých architektov.

Foto: Vojtech Veškrna

Ondřej Chybík (*1985, Brno, Česká republika) po štúdiu architektúry v Brne a rakúskom Grazi absolvoval postgraduálne štúdium urbanizmu na prestížnej ETH Zürich vo Švajčiarsku. Pôsobil vo viedenskom ateliéri PPAG. Je držiteľom Ceny rektora VUT v Brne a získal Cenu Bohuslava Fuchsa za najlepší projekt Fakulty architektúry VUT v Brne. Roku 2010 založil spoločne s Michalom Krištofom architektonické štúdio Chybík+Krištof. V roku 2015 ho Forbes vybral do zoznamu 30 pod 30.

Ondřej Chybík
Ondřej ChybíkFoto: Vojtech Veškrna

Michal Krištof (* 1986, Kláštor pod Znievom, Slovensko) študoval architektúru a urbanizmus v Brne a na Sint-Lucas v Gente. Je tiež držiteľom Ceny rektora VUT v Brne. Po ukončení štúdia pracoval v Bjarke Ingels Group – BIG v Kodani na niekoľkých projektoch po celom svete, ako napríklad Shenzhen International Energy Mansion v Číne alebo Dánske národné námorné múzeum v Helsingore. V roku 2016 ho Forbes vybral do zoznamu 30 pod 30.

Michal Krištof
Michal KrištofFoto: Vojtech Veškrna

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím