Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. júl 2018
0
5837

Obytný súbor Nová terasa 2, Košice

Racionálna obytná štruktúra, dôraz na verejný priestor.
Obytný súbor Nová terasa 2, Košice
Autori: Ing. arch. Matúš Vallo, Ing. arch. Oliver Sadovský, Ing. arch. Branislav Husárik, Ing. arch. Peter Janeček, Ing. arch. Mateja Vonkomerová, Ing. arch. Silvia Rosíková, Ing. Michal Marcinov, Andrej Badin, Ing. Anna Kvasniaková, Ing. arch. Karin Tajtiová, Ing. Andrej MorávekInvestor: Penta Real EstatePlocha pozemku: 27 590 m2Zastavaná plocha: 5 898,78 m2Investičný náklad: 15,0 mil. €Návrh: 2013 - 2014Realizácia: 2015 - 2017Adresa: Fatranská 1/A, Košice - mestská časť Západ, SlovenskoPublikované: 4. júl 2018

Košická mestská časť Západ je po bratislavských mestských častiach Petržalka a Ružinov, tretia najobývanejšia mestská časť na Slovensku. Prispela k tomu aj sídlisková zástavba v časti Nové mesto - Terasa, kde sa typové bytové domy sa začali stavať v šesťdesiatych rokoch. Nový developerský projekt sa nachádza na okraji spomínanej zástavby. Susedí s areálom nemocnice, v blízkosti sú domy z nižšou podlažnosťou. Aj preto je v okolí stále dostatok zelene.

Ateliér Matúša Valla a Olivera Sadovského sa k projektovaniu obytnej kolónie “Nová terasa” dostal na základe vyzvanej architektonickej súťaže vypísanej v roku 2009. Z uceleného komplexu bola ako prvá zrealizovaná trojica bytových domov s centrálnym “námestíčkom”. Oceňovaný projekt (nominácia CE-ZA-AR, Cena ARCH) zaujal vytvorením jasne identifikovateľnej štruktúry v panoráme mesta. Architekti experimentovali s priestorom a dispozíciou bytov, so vzťahom interiér - exteriér. Výsledkom bola pestrá skladba obytných jednotiek, ktorú navonok odzrkadľuje hmotová kompozícia.

Druhá fáza výstavby nadväzuje na trojicu bytových domov na severozápade. Domy sú v tomto prípade riešené výrazne “pragmatickejšie”. Urbanistický koncept obytného súboru spočíva v šachovnicovom rozmiestnení objektov okolo centrálnej osi, podobne ako v prípade bratislavského projektu Rezidencia pri Mýte. Obytnú zónu tvorí 8 bytových domov s 216 bytmi a samostatne stojace objekty občianskej vybavenosti.

Letecký pohľad na územie
Letecký pohľad na územieFoto: Pavel Kudiváni

Projekt bližšie predstavia autori:

Koncepcia architektonického a urbanistického riešenia vychádza najmä z predchádzajúcich skúseností s územím a klientom. Našim úsilím bolo tieto poznatky spojiť s urbanistickým konceptom, ktorý by zachovával niektoré prvky z prvej fázy projektu Nová terasa.

Projekt má dve základne časti: prvú tvorí 8 bytových domov s 216 bytmi, druhá zahŕňa 48 radových rodinných domov. Urbánna štruktúra nových bytoviek je jednoduchšia ako v prípade prvej fázy projektu, avšak stále zachováva poloverejné priestory, ktoré odlišujú „novú“ mestskú štruktúru od tej „starej“ - sídliska.

Jedno-sekciové domy v južnej časti územia pri nemocnici majú 6+1 podlaží a dvoj-sekciové bytove domy nadväzujúce na radovky majú 4+1 podlaží.

Jednotlivé štvorice bytových domov sú voči sebe posunuté do šachovnicového rastra aby vytvárali medzi sebou intímnejšie a atraktívnejšie priestory.

Medzi bytovými domami prechádza dlhý lineárny park. Priečnu priepustnosť územia bytových domov od nemocnice smerom k radovkám zabezpečuje verejný priestor medzi objektami B03, B04, B05, B06, kde sa nachádza detské či multifunkčné ihrisko.

Parkovanie je z väčšej časti vyriešené na úrovni ulice, kde sa parkovacie miesta striedajú s plochami zelene. Zvyšný počet parkovacích miest je umiestnený na prvom nadzemnom podlaží bytových domov.

Situácia
SituáciaAutor: Vallo Sadovsky Architects
Foto: Pavel Kudiváni
Foto: Pavel Kudiváni
Foto: Pavel Kudiváni
Foto: Pavel Kudiváni
Foto: Pavel Kudiváni
Foto: Pavel Kudiváni
Foto: Pavel Kudiváni
Foto: Pavel Kudiváni
Foto: Pavel Kudiváni
Foto: Pavel Kudiváni
Foto: Pavel Kudiváni
Foto: Pavel Kudiváni

Každý bytový dom má prístup do svojho "poloprivátneho" vnútrobloku. V návrhu prezentujeme rôzne druhy tohto priestoru, od uzavretého poloprivátneho dvora so súkromnými záhradkami, až po vnútroblok s parkovou úpravou . Všetky tieto
priestory obsahujú okrem zelene aj spevnene plochy využiteľné pre rôzne komunitné aktivity.

Foto: Pavel Kudiváni
Axonomoteria - koncepcia vnútroblokov
Axonomoteria - koncepcia vnútroblokovAutor: Vallo Sadovsky Architects

Poznámka: V súčasnosti sú už na predaj byty v plánovanej tretej etape projektu. Autormi architektonického riešenia Novej Terasy 3, ktorá nadväzuje na predchádzajúce sektory, sú však už architekti z ateliéru MOROCZ_TACOVSKY. Spoluautormi sú Compass Architekti a SUPERATELIER.

Podklady: Vallo Sadovsky Architects

Poloha diela

Ing. arch. Matúš Vallo
Ing. arch. Oliver Sadovský
Ing. arch. Branislav Husárik
Ing. arch. Peter Janeček
Ing. arch. Mateja Vonkomerová
Ing. arch. Silvia Rosíková
Ing. Michal Marcinov
Andrej Badin
Ing. Anna Kvasniaková
Ing. arch. Karin Tajtiová
Ing. Andrej Morávek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím