Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. október 2020
5
3886

Reštaurácia SOHO, Banská Bystrica

Funkčný koncept bistra, oživenie parteru meštianskeho domu.
Reštaurácia SOHO, Banská Bystrica
Autori: Grau Architects, Ing. arch. Andrej Olah, Ing. arch. Filip Marčák, Ing. arch. Matej Kurajda, Ing.arch. Jana Filípková, GutGut, Ing. arch. Štefan Polakovič, Ing. arch. Lukáš Kordík, Ing. arch. Alan PrekopInvestor: SOHOPodlažná plocha: 258 m2Návrh: 2020 - 2020Realizácia: 2020 - 2020Adresa: Námestie SNP 17, Banská Bystrica, SlovenskoPublikované: 10. október 2020

SOHO Dunajská, Laurinská, Aupark. Pestrá zmes ázijských chutí, interiéry od Grau a GutGut. K bratislavským prevádzkam nedávno pribudla banskobystrická reštaurácia na prízemí neskororenesančného domu, orientovaná priamo do rušného Námestia SNP. 

Autorská spolupráca ateliérov obohatila osvedčený recept o lokálne suroviny. Základom je veľkorysý priestor meštianskeho domu, ktorý po odstránení sadrokartónovej kulisy vynikol v pôvodnej kráse. Do voľného rámca, ktorý definujú odolné materiály a monochromatická farebná schéma (s výnimkou stropu odhaľujúceho pestrú minulosť interiéru) vkladajú autori individuálne priestorové elementy. Minimalistické obslužné bloky, ktoré rozdeľujú odbytovú plochu na dva celky: extrovertný – otvorený ulici a introvertný – ponorený do hĺbky reštaurácie, dopĺňa voľne rozmiestnený mobiliár. 

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Viac povedia autori:

Prevádzka reštaurácie SOHO je situovaná v parteri neskororenesančného domu, postaveného pred rokom 1530 na starších základoch. Objekt bol v minulosti viackrát prestavaný. Posledná zásadná stavebná úprava z roku 1859 zahŕňala nadstavbu druhého  poschodia a prefasádovanie priečelia smerujúceho do námestia.

Priestor na prízemí domu slúžil v minulosti viacerým prevádzkam a často menil funkciu. Posledná prestavba zabalila prízemie meštianskeho domu do sadrokartónovej kulisy, ktorá výrazne zasiahla do celkového priestorového konceptu.

Logickou snahou bolo preto prinavrátiť priestoru pôvodný charakter. Zrejmé stavebné kvality domu sú zvýraznené a dotvorené novými, elementárnymi detailmi a doplnkami. Dizajn je unifikovaný monochromatickou farebnosťou, čo zvýrazňuje estetiku farebných ázijských jedál. Reštaurácia sa stáva scénou pre nové kulinárske zážitky.

Axonometria
AxonometriaAutori: Grau Architects + Gutgut
Pôdorys
PôdorysAutori: Grau Architects + Gutgut

Priestor je rozdelený na dva celky – “svetlú“ časť reštaurácie a “tmavú“ časť s kuchyňou a toaletami.

Reštauračná časť je uprostred rozdelená barom a zázemím – čiernym boxom so skladom a schodiskom vedúcim do suterénu, ktorý je obložený dreveným smrekovým obkladom. Vytvára tak mäkký kontrast voči barovému pultu z čiernobieleho terazza.

Strop odhaľuje štruktúru mnohých pôvodných vrstiev náterov, steny boli zjednotené novou omietkou v kontextuálnej farebnosti.

Podlahu zcelil štandardný cementový poter. Jednoduchý vložený mobiliár z čiernej bukovej preglejky kontrastuje so svetlým priestorom reštaurácie.

Detaily zodpovedajú zámeru oživiť pôvodné prvky v novej podobe. Súčasný výklad bol inšpirovaný tým pôvodným, ktorý bol v nedávnej minulosti odstránený. Tvarovo vychádza z jeho členenia, pre optimálne presvetlenie interiéru je však presklený. Názov prevádzky sa stal súčasťou rámu, lemujúceho hlavný vstup. 

Do celkového konceptu zapadá dvojica rozmerných lustrov z okrúhlych lámp, ktoré definujú centrá prevádzky. Lustre sú doplnené líniovými nástennými svietidlami a bodovými svetlami, nasmerovanými na stoly. Riešenie osvetlenia ponúka viacero intenzít intimity. Svetlá sa stávajú dôležitými ingredienciami dokresľujúcimi atmosféru reštaurácie, vytvárajú autentickú scénu pre stolovanie.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Autori: Grau Architects a Gutgut

Fotografie: Matej Hakár

Poloha diela

Grau Architects
Ing. arch. Andrej Olah
Ing. arch. Filip Marčák
Ing. arch. Matej Kurajda
Ing.arch. Jana Filípková
GutGut
Ing. arch. Štefan Polakovič
Ing. arch. Lukáš Kordík
Ing. arch. Alan Prekop

Súvisiace články

Matej HakárSKBratislava
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím