Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. august 2021
1
666

Vyhliadka Špička, Špičák nad Tanvaldem

Kráľovstvo krivých zrkadiel.
Vyhliadka Špička, Špičák nad Tanvaldem
Autori: Mjölk architekti, SIZ s.r.o. (spolupráca)Investor: Mesto TanvaldInvestičný náklad: 138 000 €Návrh: 2019 - 2020Realizácia: 2020 - 2020Adresa: Malý Špičák nad Tanvaldem , SlovenskoPublikované: 24. október 2021

Realizácia sa dostala do užšieho výberu medzinárodnej poroty v rámci aktuálneho ročníka Českej ceny za architektúru.

Za posledné desaťročie vznikla u našich západných susedov viac ako stovka nových rozhľadní. Liberecký ateliér Mjölk architekti prispel k tejto bilancii piatimi realizáciami. "Vyhlídka Špička se společně s brzy dokončenými vyhlídkami v Rokytnici nad Jizerou stane součástí cyklu rozhleden a vyhlídek, které jsme za za poslední léta realizovali. Uzavře se tak dekáda našeho zkoumání staveb ve volné krajině, jednoho z velkých témat našeho studia. Různorodost jednotlivých konceptů vychází z odlišného přístupu k jednotlivým místům a dělá z celé série přehlídku architektonických forem, které vždy stojí na pečlivé analýze místa a opodstatnění jednotlivých návrhů," vysvetľujú architekti.

Aktuálna realizácia na vrcholovej skale Malého Špičáku vzhliada do údolia tvoreného sútokom riek Kamenice a Desná. Vyhliadka vo výške 678 m n. m. je prístupná pešo, na bicykli, alebo bežkách po kilometer a pol dlhom chodníku z blízkeho Tanvaldu. Nenáročný prístup na miesto, kde pôvodne začínala bobová dráha, robí z rozhľadne obľúbený turistický cieľ. Na vyhliadkovú plošinu z kovu a laminátu vedie dvojica štvormetrových rebríkov.

Situácia
SituáciaMjölk architekti
Pôdorysy
PôdorysyMjölk architekti
Pohľydy
PohľydyMjölk architekti
Rezy
RezyMjölk architekti
Schéma konštrukcie
Schéma konštrukcieMjölk architekti

"Špička" je zatiaľ najmenšou a súčasne najexpresívnejšou rozhľadňou ateliéru: "Cílem návrhu bylo vytvořit drobnou, ale výraznou architekturu. Stavbu jemnou a neuchopitelnou jako kapka rosy, která se své skály sotva dotkne. Vyhlídka má tři tenké ocelové nohy a lesklý břich, ve kterém se zrcadlí žula, stromy, lidé a nebe. Zrcadlený obraz na zakřiveném povrchu je deformovaný, barvy a odlesky se kroutí a mísí. Zážitek z pohledu na stavbu tak nikdy není stejný. Vyhlídka tu bude desítky let a navštíví ji tisíce lidi, ale každý si odnese jiný pocit pomíjivosti," 

Poloha diela

Mjölk architekti
SIZ s.r.o.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím