Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. november 2023
0
63

Bytové domy Slnečnice C3 - 2.etapa

Zavŕšenie trilógie ateliéru Compass v zóne Viladomy.
Bytové domy Slnečnice C3 - 2.etapa
Autori: Ing. arch. Juraj Benetin, Ing. arch. Matej Grébert, Ing. arch. Miroslav Čatloš, Ing. arch. Matúš Grega-JakubSpolupráca: Ing. Milan Andrejko, Ing. Roman Čambal, Ing. arch. Juraj Česelský, Ing. arch. Peter Janeček, Ing. arch. Marcel Vadík, Ing. Miloslav Smutek (statika), LABAK (krajinná architektúra), Green project (krajinná architektúra)Investor: Delta Construction Plus, s.r.o.Plocha pozemku: 45 150 m2Zastavaná plocha: 8 985 m2Podlažná plocha: 37 602 m2Obostavaný objem: 157 952 m3Návrh: 2014 - 2017Realizácia: 2017 - 2021Adresa: Azúrová ulica, Žltá ulica , Bratislava - Petržalka, SlovenskoPublikované: 16. november 2023

Výstavba v jednej z najväčších rezidenčných zón na Slovensku sa začala pred pätnástimi rokmi. Rozvoj celej zóny Slnečnice - Južné Mesto je od začiatku spojený s menom ateliéru Compass Architekti. V roku 2021 boli podľa návrhu bratislavského kolektívu v zóne Viladomy dokončené objekty S14 a S 15, ktoré uzavreli predposlednú stavebnú etapu tejto časti.  

Zóna využíva potenciál lokality pre účely bývania v blízkosti rieky Dunaj a lužných lesov. Charakterizuje ju nižšia intenzita zástavby a viac zelene, ako v prípade časti Mesto. Drahšie byty s dôrazom na komunitný charakter bývania nadviazali na prvú (projekt získal cenu ARCH v roku 2013) a druhú etapu Viladomov. V prvej fáze vznikol uzavretý mestský blok s vnútorným poloverejným parkom. V druhej fáze zvolili architekti koncepciu mestských víl, medzi ktorými vznikol zaujímavý vyvýšený verejný priestor. 

Tretia etapa (C3) nadväzuje na nastavený urbanizmus zóny, ktorá na severe susedí so zeleňou. Zástavbu vo vnútri zóny tvoria bodové domy s vnútroblokovou štruktúrou predzáhradok a parkom. Kompozičným ohniskom je centrálny priestor s členitým reliéfom, vzrastlou zeleňou a hlavnou pešou komunikáciou spájajúcou jednotlivé bytové bloky a park s detským ihriskom. Poloha obchodných priestorov bola zvolená vzhľadom na kľudový charakter prostredia a možnosť vytvorenia autonómnej vonkajšej plochy. Dôležitým aspektom architektonického konceptu je výrazné vertikálne členenie bytových domov, ktoré reflektuje ich vnútorné usporiadanie.

"Typologicky je Zóna C3 experimentom vo vertikálnom radení rôznych kvalít bývania. V partri je občianska vybavenosť a byty s predzáhradkami. Vyššie je úroveň mestského bývania vo vilových domoch. Dvojpodlažnú strešnú krajinu tvoria nadštandardné byty s terasami. Vertikálna gradácia typológie sa odráža v architektonickom riešení," vysvetľujú architekti.

Architektúra domov opäť nesie čitateľný rukopis ateliéru Compass Architekti. Charakteristické priebežné balkóny tvoria medzipriestor medzi živým exteriérom a intimitou bytov. Dynamický prvok do kompozície vnášajú paravány, ktoré sa osvedčili aj v prvej etape projektu. Ustúpené južné fasády objektov vytvárajú preslnené terasy. Monochromatická farebná schéma, oživená prírodnou farebnosťou dreva necháva vyniknúť štruktúru a materiál. Vertikálny reliéf omietky na najvyšších podlažiach opticky zjemňuje objem monobloku.

Foto: DYNAMEET visual studio
Foto: DYNAMEET visual studio
Foto: DYNAMEET visual studio
Celková vizualizácia zóny Viladomy po dokončení troch stavebných etáp s vyznačením objektov S 14 a S 15
Celková vizualizácia zóny Viladomy po dokončení troch stavebných etáp s vyznačením objektov S 14 a S 15Autor: Compass Architekti
Situácia
SituáciaAutor: Compass Architekti
Pôdorysy
PôdorysyAutor: Compass Architekti
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Compass Architekti
Rezy
RezyAutor: Compass Architekti
Pohľady
PohľadyAutor: Compass Architekti
Foto: DYNAMEET visual studio
Foto: DYNAMEET visual studio
Foto: DYNAMEET visual studio
Foto: DYNAMEET visual studio
Foto: DYNAMEET visual studio
Foto: DYNAMEET visual studio

Projekt v číslach:

  • 174 bytov
  • 268 parkovacích miest
  • 432 m2 obchodných plôch a vybavenosti
  • 268 parkovacích miest/parking place
  • 432 m2 obchodných plôch a vybavenosti

Podklady: Compass Architekti
Fotografie: DYNAMEET visual studio

Poloha diela

Ing. arch. Juraj Benetin
Ing. arch. Matej Grébert
Ing. arch. Miroslav Čatloš
Ing. arch. Matúš Grega-Jakub

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím