Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. január 2022
0
1533

Pozorovňa zvierat Vydrica

Originálny objekt za minimum prostriedkov.
Pozorovňa zvierat Vydrica
Autori: Ing. arch. Martin Hörmann, Ing. arch. Richard Kastel, Ing. arch. Peter KopeckýSpolupráca: Metropolitný inštitút Bratislavy, Mestské lesy v Bratislave – Jakub Višňovec (zhotoviteľ)Investor: Mestské lesy v BratislaveNávrh: 2021 - 2021Realizácia: 2021 - 2021Adresa: Rača 48.2325, 17.1158, SlovenskoPublikované: 15. január 2022

V novembri minulého roku sme zverejnili správu o spoločnom projekte hlavného mesta, Metropolitného inštitútu Bratislavy a Mestských lesov. Realizácia bratislavského ateliéru OFFICE110 architekti, ktorý v Karpatoch navrhoval aj obnovu starej horárne na Peknej ceste, slúži primárne ako pozorovňa zvierat, posedenie pre okoloidúcich, alebo úkryt pred nečasom.

Pridanou hodnotou projektu je okrem použitia lokálneho materiálu - smrekovca aj jednoduchosť navrhnutej konštrukcie, ktorá umožnila realizovateľnosť projektu vo vlastnej réžií Mestských lesov. V súvislosti s pozorovňou Vydrica stojí za spomenutie tiež Obnova turistického areálu Malý Slavín, ktorý sa nachádza v pešej dostupnosti.

Dielo predstavíme s  autorským textom a fotografiami Martina Hörmanna:

Pozorovňa leží na turistickej trase Údolie Vydrice, prepájajúcej mestské časti. Rača a Marianka. V pešej dostupnosti sú známe rekreačné miesta ako napríklad Pánova lúka, Studnička Zbojníčka a Malý Slavín. Aktuálne je oblasť zaradená do zóny kľudu - bez hospodárskej ťažby dreva a v budúcnosti by mala byť súčasťou národnej prírodnej rezervácie Pramene Vydrice. V súčasnosti tak územie ponúka jedinečné prostredie charakteristické nepokosenými lúkami, pňami vzrastlých drevín, padnutými stromami a krovím. Charakter územia dopĺňa výhľad na pohorie Malých Karpát s ikonickou stavbou veže Kamzík. Vďaka svojmu charakteru je v prostredí možné bežne spozorovať divú zver - jelene, diviaky...

Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann

Pozorovňa zvierat je drobná drevostavba, slúži aj ako posedenie pre okoloidúcich, na občerstvenie, alebo ako úkryt pred nečasom.

Axonometria
AxonometriaAutor: OFFICE110 architekti

Zdvíhajuca sa lávka privedie návštevníka k vertikálnej štrbine vstupu. Následne sa mu otvorí priestor s terasovo usporiadanými stupňami, umožňujúcimi rôzne scenáre sedenia. 

 

Pôdorys
PôdorysAutor: OFFICE110 architekti

Výhľad vymedzuje asymetrická konštrukcia strechy a stien. Celý objekt je navrhnutý z jedného typu hranolov - neošetrovaného červeného smreku s rozmerom 140 x 200 mm.

Samotný tvar a konštrukcia objektu je definovaná funkciou, možnosťami zvoleného materiálu, sklonom terénu a našou snahou navrhnúť originálny objekt za minimum prostriedkov.

Rez
RezAutor: OFFICE110 architekti
Pohľad
PohľadAutor: OFFICE110 architekti
Pohľad
PohľadAutor: OFFICE110 architekti
Pohľad
PohľadAutor: OFFICE110 architekti
Pohľad
PohľadAutor: OFFICE110 architekti
Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann

Poloha diela

Ing. arch. Martin Hörmann
Ing. arch. Richard Kastel
Ing. arch. Peter Kopecký

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím