Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. máj 2019
0
1158

Bytový dom s loftmi a bleskom, Brno

Reakcia na zložitý (sub)urbánny kontext.
Bytový dom s loftmi a bleskom, Brno
Autori: Ing. arch. Ondřej Chybík, MAS ETH, Ing. arch. Michal Krištof, Ing. arch. Ondřej Mundl, Ing. arch. Matěj Štrba, Ing. arch. Martin HolýInvestor: skupina T.EPlocha pozemku: 269 m2Obostavaný objem: 6 800 m3Investičný náklad: 1,55 mil. €Návrh: 2017 - 2017Realizácia: 2018 - 2019Adresa: Mlýnská , Brno, SlovenskoPublikované: 21. máj 2019

Realizácia česko-slovenského ateliéru Chybik+Kristof.

Dom rešpektuje klinovitú geometriu parcely, nadväzuje na členenie susediacich objektov, výškovo graduje ako dominanta v exponovanej nárožnej polohe. Geometrická forma a kompozícia stavebných otvorov nie je v tomto prípade len lákavým obalom. Architekti sa neobmedzujú na schematickú vertikálnu adíciu bytov. Obytné priestory bytov prechádzajú aj cez viacero úrovní. Na nepravidelnom polygonálnom pôdoryse vznikajú prekvapivé priestorové väzby. Sympatická je snaha architektov o minimalistický výraz. Striedme formy sú náročné na precíznosť návrhu a realizácie. Zapamätateľným "vizuálnym podpisom" je neónová inštalácia Riders on the Storm od výtvarníka Petra Duba.

Foto: Alexandra Timpau

Výrazný bod v postindustriálnej štvrti

Chybik+Kristof navrhli stavbu na mieste nezastavanej prieluky v postindustriálnej časti Brna, vzdialenej 15 minút od centra mesta. Na limitovanej ploche 269 metrov štvorcových vybudovali päťposchodový nárožný dom so štrnástimi bytmi a komerčnými priestormi, ktorá v mestskej zástavbe pôsobí ako nový orientačný bod vďaka výške 26 metrov.

Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau

Urbanizmus

Projekt "Mlýnská" sa nachádza v štvrti, ktorá aktuálne prechádza výraznou premenou. V meniacej sa juhovýchodnej časti mesta je jednou z prvých realizácií naznačujúcich smerovanie transformácie oblasti a jej funkčného využitia. Výrazný nárožný objekt v rámci nej funguje ako orientačný bod vďaka svojej výške a výtvarnej práci s fasádou, ktorá reflektuje vnútorné usporiadanie domu, súčasne však nadväzuje na okolité stavby rešpektovaním mierky, výšky ríms a parteru. Budova reaguje aj na aktuálny regulačný plán mesta, podľa ktorého priestor rušnej križovatky v budúcnosti čaká revitalizácia a vytvorenie menšieho parku.

Fasáda a členenie

Dominantným prvkom stavby sú rozmerné okná, odkazujúce na priemyslové dedičstvo štvrti, ktoré zvonka fungujú ako kľúč k identifikovaniu konkrétnych bytov.

Dispozícia

Rozmery bytov naprieč poschodiami výrazne gradujú. Od dvojpodlažného komerčného prízemia, cez malometrážne byty, až po lofty so šesťmetrovou svetlou výškou a privátnou terasou na najvyššom podlaží. Jadrom domu je "sochárske" schodisko, ktoré sa vyrovnáva s limitovanou plochou parcely. Výsledná forma nepravidelného polygónu znamená osobité priestorové riešenie každej bytovej jednotky. Na prízemí sa okolo ústredného schodiska vinie komerčná plocha pre jedného až dvoch nájomníkov, druhé a tretie poschodie ponúka celkovo osem menších bytov s výmerou 40 až 55 m2. Na štvrtom nadzemnom podlaží sa nachádza štvorica menších loftových bytov s drevenou vstavbou a na piatom dva rozmerné lofty so súkromnými terasami a obytnou plochou plynúcou na viacerých úrovniach. Všetky priestory spája pohľadový betón, jaseňové drevo, biela omietka a výhľady do okolia - smerom na juh na budúce námestie a Pálavu, - smerom na na sever do vnútrobloku a tiež na centrum mesta vrátane pamätihodností ako Špilberk či Petrov.

Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Umelecké dielo

Orientáciu v preplnenom mestskom priestore uľahčuje výtvarné dielo suplujúce úlohu niekdajších domových znamení. Neónová inštalácia "Riders on the Storm" výtvarníka Petra Duba parafrázuje bleskozvod a inšpiruje sa rovnomennou piesňou od kapely The Doors, ktorá spieva o "dome, v ktorom sme sa narodili". Podľa autora má podporiť osobný vzťah obyvateľov a ich nového domova. Väčšina bytov je už úspešne predaná.

Foto: BoysPlayNice

Podklady: Chybik+Kristof

Poloha diela

Ing. arch. Ondřej Chybík, MAS ETH
Ing. arch. Michal Krištof
Ing. arch. Ondřej Mundl
Ing. arch. Matěj Štrba
Ing. arch. Martin Holý

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím