Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. jún 2019
1
5170

Administratívna budova ABW, Kráľová pri Senci

Centrála firmy v pasívnom štandarde.
Administratívna budova ABW, Kráľová pri Senci
Autori: Ing. arch. René Baranyai, Ing. arch. Borislav BenedekSpolupráca: Ing. arch. Gabriela Chvostaľová, Ing. arch. Marek Vadovič, Ing. arch. Anna Juričková, Ing. arch. Gabriela Rolenčíková, Ing. Peter Pasečný (krajinná architektúra), Ing. Katarína Štrbová (krajinná architektúra)Investor: Austria Beton Werk s.r.o Plocha pozemku: 1638 m²Zastavaná plocha: 266,5 m²Podlažná plocha: 402,34 m²Návrh: 2016 - 2016Realizácia: 2016 - 2019Adresa: Kráľová pri Senci , SlovenskoPublikované: 25. jún 2019

Administratívna budova v areáli závodu na výrobu betónových prvkov ABW (Austria Beton Werk). Realizácia otvára diskusiu o možnom prístupe k zadaniu. V obdobnom kontexte (areál betonárne) vznikol aj víťaz posledného ročníka českej ceny za architektúru - administratívna budova v Strančiciach pri Prahe.  V Kráľovej však na rozdiel od surovej betónovej stavby vznikla  "fajnová" energeticky efektívna budova. Šikmé oceľové stĺpy pomáhajú niesť kancelársky trakt, ktorý je položený na odľahčenej podnoži. Vnútorné priestory prepája centrálne trojuholníkové átrium, do ktorého sú orientované všetky kancelárske priestory. Pracovisko je tak otvorené a presvetlené zo všetkých strán. Umožňuje to prehľad o dianí vo výrobnom areáli. Trojuholníkový pôdorys so zaoblenými rohmi navyše vykazuje priaznivý faktor tvaru (pomer povrchu k obostavanému objemu).

Foto: WELINNA
Foto: WELINNA

Objekt je osadený v centre pozemku, medzi výrobou a vzorkovňou. Stretáva sa v ňom vedenie, zamestnanci, zákazníci aj externí pracovníci.

Situácia
Situácia

Architektonická koncepcia  vychádza z troch hlavných princípov - zeleného átria otvoreného do každej miestnosti v objekte, transparentnosti a prehľadnosti dispozície vo vzťahu zákazník - zamestnanec a striktným dodržiavaním ekologických zásad pasívneho štandardu.

Dôsledný prístup pri návrhu a realizácii stavby, zahŕňal okrem pasívnych opatrení aj využitie pokročilých technológií. Podlahové vykurovanie s nízkym tepelným spádom je napojené na tepelné čerpadlo typu voda-voda. Ako zdroj tepla/chladu slúžia studne, z primárnej sa čerpá aj úžitková voda. Okrem podlahového kúrenia stavba využíva veľkoplošné stropné chladenie, ťaží tak z aktivácie ťažkého betónového jadra. O priebežnú výmenu vzduchu v interiéri sa stará vetranie vo forme rekuperácie. Strecha je pokrytá extenzívnou vegetačnou vrstvou a zmierňuje nepriaznivé klimatické vplyvy.

Priestorová skladba - axonometria
Priestorová skladba - axonometria
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemia
Pôdorys poschodia
Pôdorys poschodia
Foto: WELINNA
Foto: WELINNA
Foto: WELINNA

Do základného monochromatického materiálového rámca, ktorý definujú steny z pohľadového betónu, sivá kaučuková podlaha a  biela akustická omietka je vložený mobiliár vyhotovený na mieru zo svetlej preglejky. Oceľové prvky (vrátane nosných prvkov či zábradlí) sú zjednotené tmavým náterom. 

Jednou z našich priorít bolo zabezpečiť komfort nielen pre zakaznikov, ale aj pre zamestnancov, ktorí trávia v budove väčšinu času.

Dôležitým atribútom pri návrhu interiéru bola kvalitná akustika. "Aj keď pôvodné betónové stropy vyšli krásne, dali sme ich nastriekať bielou akustickou omietkou STO" dopĺňa architekt René Baranyai.

Foto: WELINNA
Foto: WELINNA
Foto: WELINNA
Foto: WELINNA
Foto: WELINNA
Foto: WELINNA
Foto: WELINNA

Exteriérová lavička construqta od spločnosti mmcité. Pohľadom jednoduché no výrobou sofistikované teleso je odliate z vysoko kvalitného UHPC betónu

Podklady: René Baranyai a Borislav Benedek

Poloha diela

Ing. arch. René Baranyai
Ing. arch. Borislav Benedek

Súvisiace články

mmcité skSKVážime si naše mestá
Sto Slovensko, s.r.o.SKStavať zodpovedne
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím