Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. august 2016
0
2510

Polyfunkčná budova Cvernovka v Bratislave - diplomová práca

Diplomová práca z Fakulty architektúry STU sa zaoberá revitalizáciou areálu Cvernovky. Autor sa zaujímavo vysporiadal s nedostatkom zelene v areáli. V projekte sa počíta vložením súkromných a poloverejných záhrad priamo do bloku budov. Projekt bol navrhnutý na Cenu profesora Lacka.
Polyfunkčná budova Cvernovka v Bratislave - diplomová práca
Autori: Ing. arch. Theodoros ArgyropoulosSpolupráca: Ing. arch. Stanislav Majcher, PhD. (vedúci práce)Návrh: 2015 - 2016Adresa: Páričkova 18, Bratislava, SlovenskoPublikované: 27. august 2016

Cieľom diplomovej práce bolo navrhnúť polyfunkčný komplex na pozemku bývalej textilnej továrne – Cvernovka, situovanej v mestskej časti Ružinov v Bratislave. Navrhované funkcie sú najmä bývanie, administratíva, hotel, občianska vybavenosť a kultúrne centrum, ktoré je umiestnené v zachovanej časti pôvodnej továrne. Nový komplex vytvára dve námestia, strechy, vytvára súkromné alebo poloverejné záhrady. Navrhované budovy tvarovo zapadajú do okolitej zástavby a tvoria časť mestskej panorámy. Návrh ukazuje potenciál a možnosti budúceho rozvoja územia.

Riešený pozemok sa nachádza v Bratislave, v mestskej časti Ružinov medzi ulicami Košická, Svätoplukova a Páričková. Parcela bola súčasťou textilnej továrne zvanej Cvernovka, ktorej stavby čiastočne prežili na pozemku dodnes. Neďaleko pozemku sa nachádza hlavná autobusová stanica a novo vybudovaný komplex Twin city, biznis centrá a obytné budovy.

Lokalizácia vrámci mesta
Lokalizácia vrámci mesta
Fotodokumentácia - súčasný stav
Fotodokumentácia - súčasný stav

Lokalita čelí dvom hlavným problémom a to nedostatku parkovacích miest a nedostatku zelene. Projekt rieši tieto problémy návrhom verejných zelených priestranstiev na povrchu a súkromných a poloverejných záhrad a na strechách. Návrh rieši problém s parkovaním návrhom podzemného parkoviska s dostatočnou kapacitou pre nové funkcie komplexu ako aj pre lokálne potreby.

Analýzy súčasného stavu
Analýzy súčasného stavu

Zámerom projektu bolo vytvoriť nový komplex obsahujúci bývanie, kancelárie, obchody, hotel a kultúrne centrum a zároveň vytvoriť námestia, zhromažďovacie miesta a zeleň v náväznosti na okolitú zástavbu a priestory.  Komplex zohráva dôležitú úlohu v siluete mesta, ktorá sa v posledných rokoch výrazne menila. Spomínané atribúty vytvárajú projekt atraktívny pre možných investorov a nájomníkov.

Navrhovaný komplex je formovaný tvarom pozemku a obytnými budovami v blízkosti stavby. Tvar budovy sa mení v niekoľkých bodoch vo vzťahu k okolitým uliciam. Vo vnútornom námestí  sa nachádzajú tri výškové body budovy plus jedna výšková budova v rohu Košickej a Svätoplukovej ulice v blízkosti stanice. V blízkosti pozemku sú plochy s potenciálom pre budúcu výstavbu. Napriek tomu že komplex je masívny, rešpektuje danosti lokality a vyznačuje dôsledným členením a ľudskou mierkou v parteri.

Koncept návrhu
Koncept návrhu
Analýzy konceptu
Analýzy konceptu

Na pozemku starej textilnej továrne prežila len časť budovy situovaná na Svätoplukovej ulici. Zvyšná časť pozemku je zastavaná dočasnými stavbami z druhej polovice minulého storočia. Väčšina z nich je v zlom stave, čiastočne narušená alebo zdemolovaná. Multifunkčný komplex je formovaný ako jednoduchá horizontála, ktorá sleduje tvar pozemku a reaguje na kontext okolitých budov v štyroch výškových úrovniach.

Swarzplan
Swarzplan
Širšie vzťahy
Širšie vzťahy
Situácia
Situácia

Hlavná hmota komplexu pozostáva zo 6 apartmánových podlaží , ktoré sa skladajú zo 14 typov apartmánov. Celkový počet apartmánov je 622. Na prízemí budovy sa nachádza vybavenie pozostávajúce z obchodov, kaviarní, reštaurácií a fitness. Celkový počet prevádzok je 38. Administratívna časť je rozdelená na dve časti – hotel a bussines centrum. Hotelová časť sa nachádza na Košickej a Svätoplukovej ulici neďaleko stanice. V suteréne sa nachádzajú priestory pre hotel, administratívu, obchody a apartmány a 1122 parkovacích miest pre pracovníkov, návštevníkov a obyvateľov. Vjazd do podzemnej garáže je riešený z troch strán. V suteréne sa nachádzajú priestory technického vybavenia, sklady a pomocné priestory. Stará časť Cvernovky je v súčasnosti využívaná ako kultúrne centrum a startupové kancelárie. Novonavrhnutá zeleň zahrňujúca  strešné záhrady vypĺňa potrebu parku v tejto lokalite a zatraktívňuje miesto novými výhľadmi a tak zvyšuje architektonickú hodnotu budovy. Všetky fasády sú tvorené fasádnymi panelmi a oknami, ktoré evokujú organizovaný chaos. Administratívna časť s hotelom má rozdielnu fasádu, ktorá má evokovať odlišnosť funkcií.

Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 5. NP
Pôdorys 5. NP
Pôdorys 6. NP
Pôdorys 6. NP
Pôdorys 7. NP
Pôdorys 7. NP
Legenda jednotlivých apartmánov
Legenda jednotlivých apartmánov
Legenda jednotlivých apartmánov
Legenda jednotlivých apartmánov
Mierkové prehĺbenie - Apartmán typ D
Mierkové prehĺbenie - Apartmán typ D

Konštrukčný systém budov je kombináciou betónových stien a stĺpov, na prízemí, ktoré vytvárajú otvorený priestor pre obchodné prevádzky. Na prízemí budovy sú použité železobetónové väzníky, ktoré sú kombinované s nosnými stenami. Rovnaký prvok je použitý pri strešných záhradách alebo premosteniach budov. Stavba je založená na základovej doske, ktorá je použitá pre vysokú hladinu podzemnej vody.

Rez A-A
Rez A-A
Rez B-B a C-C
Rez B-B a C-C
Východný a západný pohľad
Východný a západný pohľad
Severný a južný pohľad
Severný a južný pohľad

Vizualizácie:

Podklady: Theodoros Argyropoulos 

Poloha diela

Ing. arch. Theodoros Argyropoulos

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím